Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři našeho zpravodaje,
 
přelom srpna a září přinesl další nečekané objevy. Nejprve se ukázala na fotopasti vlčí smečka, resp. rodiče s vlčaty v Rakousku, asi 30 kilometrů od českých hranic. Jde po sto letech o první důkaz rozmnožování vlků ve volné přírodě Rakouska. O pár dní později se radost přenesla do České republiky. To když nám opět fotopast ukázala snímky malých vlčat z Broumovska, místa již známého výskytem vlků, nikoli však celé smečky. Tímto se potvrdila existence druhé "české" vlčí smečky. Dobrou zprávu přináší i sousedi z východní strany: V Tatrách slovenské ministerstvo životního prostředí umístí uzamykatelné boxy na odpad. Medvědi si tak nebudou zvykat na snadno dostupnou potravu a stávat se pro lidi hrozbou.

Ani rysi nezaháleli. Kromě potvrzeného rozmnožování rysice Jiskry v Novohradských horách se stala matkou i Hortenzie v Javorníkách. Více informací najdete na naší facebookové stránce Ochrana velkých šelem.
Přejeme tak jak mladým, tak těm zkušeným šelmám, aby se jim nejen u nás dařilo.

A vám přeji krásný začátek podzimu.Miroslav Kutal
koordinátor programu ochranu velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S.: Pokud se chcete s námi podílet na sledování velkých šelem, přihlaste se na některý z úvodních seminářů. Máme ještě poslední volná místa ve Stráži pod Ralskem i v Hejnicích a další nové termíny v Beskydech, Jeseníkách i na Šumavě.
Číslo 9, ročník 7
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Pozvánky: Vlčí a Rysí hlídky se rozrůstají: 8 školení po celé ČR
(2) Video: Na Broumovsku se narodila vlčata
(3) Studie: Jak ovlivňují pohraniční ploty volně žijící zvířata
(4) Evropa: Na fotopast v Rakousku zachycena čtyři vlčata
(5) Slovensko: Medvědi v Tatrách se již nedostanou do kontejnerů 
(6) E-shop: Škola začala - dětská trička se slevou
POZVÁNKY: Vlčí a rysí hlídky se rozrůstají: 8 školení po celé ČR
Právě jsme zveřejnili všechny úvodní semináře Vlčích a Rysích hlídek. Aktuálně pro vás máme hned 8 termínů školení pro nové zájemce, první z nich se konal tento víkend. Účastníci se setkají s odborníky z Hnutí DUHA, správ chráněných krajinných oblastí a národních parků nebo dalších odborných institucí zabývajících se velkými šelmami. Na výběr jsou lokality v Jizerských horách, CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, Jeseníkách, Beskydech, či Šumavě a Pošumaví. Podívejte se na nejnovější sestřih videí z Pošumaví a Novohradských hor. Buďte s námi přímo u toho. Děkujeme!
 
Video: Na Broumovsku se narodila vlčata

Vlci, kteří se na Broumovsku usadili na podzim roku 2015, přivedli letos na jaře na svět minimálně dvě mláďata. Rozmnožování potvrdili během léta pracovníci Hnutí DUHA Olomouc prostřednictvím nahraného vlčího vytí a také díky záběrům z fotopastí. V Broumovském výběžku se tak nyní prokazatelně pohybují minimálně čtyři vlci. Podívejte se na video.

Studie: Jak ovlivňují pohraniční ploty volně žijící zvířata


V dubnu 2016 jsme zveřejnili prohlášení Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) ke stavbě plotů z ostnatého drátu na hranici Slovinska a Chorvatska. Skupina odborníků na přeshraniční spolupráci při ochraně přírody v něm vyjádřila vážné obavy z negativních důsledků těchto plotů pro divoká zvířata. Proti opatření protestují slovinští biologové, chorvatské úřady i místní lidé. Přinesli jsme další aktuální informace včetně map propojenosti přeshraničních populací šelem a širší kontext výstavby plotů v Evropě i Asii.

Evropa: Na fotopast v Rakousku zachycena čtyři vlčata

Po sto letech první důkaz o rozmnožování vlků ve volné přírodě Rakouska. Fotopast zachytila v srpnu čtyři vlčata na vojenském cvičišti v Allentsteig v okrese Zwettl v Dolním Rakousku, tedy necelých 30 kilometrů od českých hranic. Více informací tady.

Slovensko: Medvědi v Tatrách se již nedostanou do kontejnerů

Slovenské ministerstvo životního prostředí vyšlo vstříc samosprávám a z Environmentálního fondu poskytlo dotaci 1,5 milionu eur, tedy v přepočtu přes 40 milionů českých korun, na zabezpečení kontejnerů na komunální odpad před medvědem hnědým. Desítky uzamykatelných boxů přibudou do konce listopadu v několika obcích. 


E-shop: Školní rok přináší
slevu na dětská trička


Začal školní rok a náš šelmí e-shop opět přichystal slevy. Tentokrát na dětská trička s motivem rysa či vlka, která se budou jistě vyjímat i ve školních lavicích. Za veškeré nákupy, kterými podporujete ochranu velkých šelem, děkujeme!
For English speaking subscribers: you can follow news about large carnivores also on our website www.carnivores.cz which we regularly update.  
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp