Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 4, ročník 5
18. dubna 2014
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Fotopast dokázala výskyt vlka na Kokořínsku
(2) V okolí Mostů u Jablunkova se opět ukázal medvěd
(3) Stretnutie s duchom lesa
(4) Jak pokračuje projekt Jabloně do Jablunkova?
(5) Blog Vlado Trulíka: s fotoaparátem do slovenské divočiny
 

Fotopast dokázala výskyt vlka na Kokořínsku


Fotopast umístěná v Přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala nedaleko Doks přinesla první jednoznačný důkaz o přítomnosti vlků v Čechách od doby, kdy zde byly tyto šelmy v minulých staletích pronásledovány a nakonec vyhubeny. Fotopast umístili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kteří měli již delší dobu indicie o výskytu zvířete. To sem s největší pravděpodobností přišlo z německo-polského pomezí z oblasti Lužice. 
Více o výskytu vlka naleznete v tiskové zprávě Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a v našem komentáři
 

V okolí Mostů u Jablunkova se opět ukázal medvěd


V polovině letošního března (17. a 18.3.) se opět objevily informace o výskytu medvěda v obci Mosty u Jablunkova. Naposledy zde byl medvěd zaznamenán na jaře 2012. Na odlehlejším místě na louce u okraje lesního porostu táhnoucího se od masivu hory Gírová měl postavené včelí úly pan Josef Kluz. Medvěd, který k nim přišel nejméně dvakrát, jeden úl rozebral a živil se sladkým obsahem pláství.
Více o medvědí návštěvě naleznete zde
 

Stretnutie s duchom lesa


...Adrenalín a tep srdca ustál, avšak momenty, ktoré som zažil, sú hlboko uchované v hlave a nesmierne si ich vážim. Veď vidieť rysa vo voľnej prírode sa človeku naskytne možno len raz za život. Som rád, že ešte stále majú tieto krásne zvieratá v našej prírode miesto, no z roka na rok je to stále horšie...

Přečtěte si vyprávění našeho spolupracovníka, který monitoruje výskyt rysa v CHKO Kysuce o jeho prvním setkání s tajemným duchem lesa - vzácným rysem ostrovidem.  
 

Jak pokračuje projekt Jabloně do Jablunkova?

 
Projekt Jabloně do Jablunkova, který zahájilo na podzim loňského roku Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s městem Jablunkov, pokračuje. Do výsadby zeleně, která má usnadnit velkým šelmám a dalším zvířatům příchod ze Slovenska k nám, se nyní zapojili i myslivci z místního mysliveckého sdružení Gírová. Ti pokračují v rozdělané práci – dosazují další stromky do první oplocenky, která zde vznikla již na podzim.

Jak a kdy bude výsadba zeleně nedaleko Jablunova pokračovat? Přečtěte si zde

Blog Vlado Trulíka: s fotoaparátem do slovenské divočiny


Pokochejte se záběry a zážitky ze slovenské divočiny na blogu našeho slovenského spolupracovníka: http://vladotrulik.com/category/blog-sk.
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce