Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 7, ročník 5
24. července 2014
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Nečekané setkání s přízraky karpatské divočiny
(2) První dvě beskydské obce mají kontejnery na odpad zabezpečené před medvědy
(3) Myslivec zastřelil na Novojičínsku šakala
(4) Nová publikace o velkých šelmách v Západních Karpatech
(5) Spustili jsme nový šelmí e-shop: Prožijte léto s šelmami!

Nečekané setkání s přízraky karpatské divočiny


...Pomalu jsem se proplétal přes padlé kmeny a mokré kameny, když tu náhle zaslechnu sotva slyšitelné zapraskání větvičky. Kouknu před sebe a zůstanu stát jako přimražený - z hřebénku dolů odběhl rys a ještě si při tom nespokojeně zavrčel...

Přečtěte si vyprávění našeho terénního pracovníka Michala Bojdy o jeho neuvěřitelném setkání s přízrakem karpatské divočiny


 

První dvě beskydské obce mají kontejnery na odpad zabezpečené před medvědy


Speciální víka proti vniknutí medvědů chrání od nynějška několik kontejnerů na odpadky na okrajích obcí v beskydských lesích. Vyrobit a nainstalovat je tam nechalo Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s obcemi Ostravice a Staré Hamry. Jejich rozlehlé katastry jsou totiž součástí CHKO Beskydy, kde je výskyt medvědů každoročně zaznamenáván.

Více o instalovaných kontejnerech naleznete zde

Myslivec zastřelil na Novojičínsku šakalaMyslivec zastřelil v červnu v Kuníně na Novojičínsku šakala obecného. Výskyt této šelmy je v České republice vzácností, za posledních deset let jsou potvrzené jen čtyři případy. Do Kunína se podle zoologů dostal z Balkánu.
Myslivec  si  myslel, že má na mušce vypelichanou prašivou lišku. "Všiml jsem si špatné, krátké oháňky, tak jsem neváhal a střílel," popisoval myslivec.

Podívejte se na reportáž České televize o případu

Nová publikace o velkých šelmách v Západních Karpatech


Přinášíme vám nový sborník příspěvků, vydaný v rámci projektu Analýza prostupnosti krajiny a výskytu velkých šelem v Západních Karpatech, realizovaný Mendelovou univerzitou v Brně ve spolupráci s Fatranským spolkom (SK) a Hnutím DUHA Olomouc. Sborník přináší shrnutí monitoringu velkých šelem na česko-slovenském pomezí, výsledky DNA analýz vzorků, které sbírali dobrovolníci Vlčích hlídek a dvě studie o propustnosti krajiny pro velké šelmy. 

Sborník distribuujeme mezi úředníky státní správy, zájemci si jej mohou stáhnout také na našich webových stránkách

Spustili jsme šelmí e-shop
Prožijte léto s šelmami!

 
Spustili jsme nový e-shop, kde nabízíme zboží s tématikou vlků, rysů a medvědů. Vybírat můžete z několika barev triček z biobavlny, knih a filmů o šelmách či autentických obrázků z fotopastí. Nákupem v e-shopu zároveň podpoříte pokračování naší práce na ochraně velkých šelem na česko-slovenském pomezí a usnadnění jejich návratu do naší přírody. Děkujeme!
 
Náš e-shop naleznete na adrese obchod.selmy.cz
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce