Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři našeho zpravodaje,
 
opět pro vás máme nečekané novinky ze života velkých šelem, tentokrát převážně z českých a moravských končin. Největším překvapením je výskyt vzácné šelmy - rysa ostrovida - v Moravském krase. Nezpochybnitelné důkazy o jeho trvalejším pobytu na jihu Moravy přinesly záběry z fotopasti.

Ani jiná šelma před fotopastí nezahálela. Dalším překvapením je kočka divoká, která se prošla v Pošumaví před objektivem kamery hned dvakrát. Pevně věříme, že brzy objevíme i důkaz o rozmnožování kočky divoké na našem území, který stále chybí.

Všechny další zprávy najdete v tomto lednovém vydání našeho e-zpravodaje o velkých šelmách. Třeba o tom, že jsou pastevci, kteří fandí vlkům, jak může v Krušných horách dojít k setkání s vlkem, nebo kam za námi vyrazit na promítání snímku Causa Carnivora s besedou o velkých šelmách.


Přeji vám krásný rok 2017 plný pozitivních zpráv


Miroslav Kutal
koordinátor programu ochranu velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S. Pokud byste si rádi vyzdobili třeba vaše bydlení akvarelovou momentkou ze života velkých šelem, zamiřte sem. Částka putuje jak autorovi Ludvíku Kuncovi, tak právě na ochranu velkých šelem. Děkujeme!
Číslo 1, ročník 8
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Novinky: V Moravském krasu potvrzen výskyt vzácné šelmy
(2) Pošumaví: Kočka divoká dvakrát před objektivem
(3) Příběh: Jak jsem stanul vlkovi tváří v tvář
(4) Z médií: Do lesů se vrátili vlci. Ulovili třikrát více zvířat
(5) Pozvánky: Zimní promítání a besedy po celé ČR
(6) E-shop: Malby Ludvíka Kunce ze života velkých šelem
Novinky: V Moravském krasu potvrzen výskyt vzácné šelmy
Rys ostrovid, naše největší kočkovitá šelma, se již minimálně od září zdržuje v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Přímo jej zde pozorovali a zdokumentovali pracovníci Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa a Miroslav Kutal. Nyní se zdá, že rys se vyskytuje v Moravském krasu a širší oblasti Drahanské vrchoviny trvaleji.
Pošumaví: Kočka divoká dvakrát před objektivem

Fotopasti Rysích hlídek Hnutí DUHA natočily v Pošumaví dvě videa šelmy, která nápadně připomíná kočku divokou. Vzhled i chování zvířete na záznamu odpovídají vzácnému zvířeti, které z naší přírody vymizelo před dvěma sty lety. Videa pocházejí z okraje Chráněné krajinné oblasti Šumava. Tamější nové záznamy se řadí k necelé desítce údajů z celé ČR. Více čtěte tady.

Příběh: Jak jsem stanul vlkovi tváří v tvář

Pan Mirek z Krušných hor měl nevšední zážitek - velmi pravděpodobně setkání s vlkem. To se stalo ještě věrohodnější po zveřejnění zprávy v médiích o potrhání většího počtu ovcí nedaleko od místa střetnutí. I takovéto zážitky a informace nám můžete posílat na stopy@selmy.cz.

Z médií: Do lesů se vrátili vlci. Ulovili třikrát více zvířat

V loňském roce se k nám definitivně vrátili vlci. S velkou pravděpodobností se usídlili na Šluknovsku a v Krušných horách, s určitostí pak na Broumovsku a v Ralsku, kde svá zvířata chová Martin Líman. Příběh pana Límana si můžete přečíst zde, o proplácení náhrad škod za zabité ovce a pasteveckých psech pak tady.

Pozvánky: Zimní promítání a besedy po celé ČR

Opět se rozjíždíme po celé ČR - nejen na pravidelné víkendové akce spojené s monitoringem velkých šelem, ale také na promítání snímku Causa Carnivora a besedy o velkých šelmách. Seznam akcí najdete tady.

Malby: Podpořte Ludvíka Kunce a ochranu velkých šelem

V e-shopu obchod.selmy.cz si kromě již tradičního zboží jako jsou trička, tašky či knihy můžete objednat i akvarelové kresby od zoologa Ludvíka Kunce. Každý kus je originál; na výběr jsou momentky ze života šelem nebo i klasické portréty či celkové záběry krajiny se šelmami. Děkujeme!
Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp