Copy
View this email in your browser
חברות וחברים יקרים,

חודש הרמדאן, פסח, פסחא וימי השואה, הזכרון והעצמאות מאחורינו. זה היה חודש גדוש באירועים, מועדים וחגים. תקופה משמעותית תמיד אך גם בעלת פוטנציאל למתח בישראל.
גל האלימות והטרור הנורא שגובה עוד ועוד קןרבנות הרים את ראשו שוב גם ביום העצמאות. האלימות והאירועים בהר הבית העיבו על הרמדאן ועל השקט שלו ייחלנו. אנו שוב מרגישות ומרגישים את הפחד לצאת לרחוב ולחיות חיים נורמליים. 
מול זאת, עם כל הכאב,  ולמרות ההתראות וההפחדות, רוב החברה הישראלית הוכיחה כי אפשר לציין חגים ומועדים משמעותיים בכבוד ושיתוף בין חלקי החברה השונים בישראל. יהודים וערבים לא חששו לבקר זה את זה, לטייל ולחגוג את חגיהם. כל זאת, בתקופה הכאובה, האלימה והקשה איתה אנחנו מתמודדות.
חגי האביב והרמדאן מסמלים את שנת הפעילות החינוכית שמתקרבת לסופה. תוכניות מפגשי הנוער והמנהיגות המשותפות לנוער יהודי וערבי בגבעה מתחילות בסיכומי השנה. בבית הספר הבינלאומי התלמידים מתכוננים לבחינות הגמר שלהם, ותוכניות הקיץ המשותפות מתחילות לרקום עור וגידים.
אנו כבר מתכוננים לפתיחת שנת הלימודים הבאה עם תוכנית "שפה משותפת", שטקסטים מרגשים שכתבו מורות ומורים המשתתפות והמשתתפים בה תוכלו למצוא ממש כאן.
אנו מתרגשים לפתוח תוכנית חדשה לחילופי מורים בשיתוף משרד החינוך. תוכנית בה יקחו חלק מורות ומורים מבתי ספר יהודים וערבים שיחליפו מקומות למספר חודשים וילמדו במערכת החינוך המקבילה להם.
ולבסוף, נאחל גם בהצלחה למשלחת של נשות גבעת חביבה, ערביות ויהודיות, היוצאת לסמינר דיאלוגי מעשיר בגרמניה השבוע. סמינר בו יעמיקו את העיסוק בחינוך דיאלוגי ועשיה למען חברה משותפת.
אני מאחלת לכולנו שנדע שקט, בטחון אישי ויציבות חברתית ופוליטית לאחר החגים, כדי שנוכל להתמקד בעשיה המשותפת, ובבנית חברה ישראלית צודקת יותר.

 מיכל סלע  מנכ"לית ,
ميخال سيلع مدير عام
חודש אפריל סימן את תחילת חודש הרמדאן ויציאתם של המורים בתוכנית לחופשת האביב בבתי הספר בחברה הערבית.

החודש המורים שלנו לקחו חלק בביקור של ארגון ה-UJA  בגבעת חביבה. במהלך המפגש הציגו המורות שירלי עמור וואיסאל עבד המלמדות בכפר ריינה ועידית חייט וואסימה מרעב המלמדות ברמלה את השותפות שלהן בתוכנית "שפה משותפת".  הן שיתפו בחוויות שונות שעברו במסגרת ההוראה וכן בקשרים המיוחדים הפורמאליים והאישיים שרקמו במהלך התוכנית.

שפה משותפת בעיני המורים והמורות

 

חודש אפריל מסמל גם את תחילת שלב הסיכום של השנה המאתגרת והמעניינת שהמורים עברו, שלב של התבוננות וזיקוק מהות החוויה הייחודית ש"שפה משותפת" יוצרת  עבור המורים והמורות השותפים. אנו שמחים לשתף אתכם בכמה עדויות וחוויות שכתבו המורים והמורות שלנו:

דורון שריפי | מלמד במקיף א' שפרעם, חט"ב כפר כנא, חט"ב דבוריה ובית ספר טורעאן א'
"גם בימים קשים בהם הסכסוך היהודי פלסטיני מתעצם, אנו נמצאים שם בלב הסערה ומשדרים אנרגיה של אהבה וקרבה לתלמידנו למרות הכל"

"זוהי שנתי השלישית בה אני עובד בחברה הערבית לשמחתי הרבה, כיוון שמצאתי עבודה שיש בה הכל מבחינתי: תחושת חלוציות בחינוך, קרוב לבבות בין יהודים וערבים, עבודה עם תלמידים מצוינים ואיכותיים שנעים מאוד ללמד וצוות מורים ומנהלים היודעים להעריך ולומר תודה.

שנתי הראשונה הייתה בתכנית "יהיה בסדר" בה המורים שלחו מערכי שיעור זה לזה ושיתפו פעולה באופן מעורר השראה (מה שקורה עד היום).   לפני שנה השתנה שמה של התכנית ששודרגה מאוד במסגרת פרויקט הקרוי "אולפנים", על ידי צוות מקצועי שיחד עם צוות גבעת חביבה העלו את התכנית החדשה – "שפה משותפת" - בכמה רמות מעלה. התכנית החדשה מעניקה לנו המורים תחושת ביטחון יחד עם ליווי צמוד, השתלמויות, מערכי שיעור מקצועיים, מבחנים תקופתיים, הערכה ומדידה מדויקים.

זוהי תכנית חשובה מאין כמותה, הצורך והביקוש בחברה הערבית ללמוד עברית ולדעת לדבר את השפה הלכה למעשה הוא עצום. תלמידים אומרים לי: "סוף סוף אנחנו לומדים לדבר עברית כמו שצריך עם מורה יהודי...", הם והוריהם מלאי תודה והערכה על עבודתנו. " 

"מורים לעברית בחברה הערבית לומדים מאיתנו גישות חדשניות ללימוד השפה ומבינים יותר ויותר כמה חשוב שהם יְלַמְּדוּ עברית בשפה העברית ולא בערבית. אנחנו המורים מהווים גשר לקשר וחיבור בין החברה היהודית לחברה הערבית. גם בימים קשים בהם הסכסוך היהודי פלסטיני מתעצם, אנו נמצאים שם בלב הסערה ומשדרים אנרגיה של אהבה וקרבה לתלמידנו למרות הכל. רובם לא פגשו מקרוב יהודים למעט מחסומים, כניסות למרכזי קניות ומעברי גבול בהם הם פוגשים פקחים, שוטרים וחיילים שלעתים מטילים עליהם מורא ומחזקים את דעתם השלילית על ה"יהודי הכובש". בזכותנו תלמידים ומורים פוגשים צד אחר של החברה היהודית.

אותנו הם מעריכים ואוהבים, לקראתנו הם רצים בשמחה ומבקשים לסחוב את תיקנו הכבדים במעלה המדרגות, אנו שם כדי להעניק להם חוויה חשובה הרבה מעבר ללמידת השפה העברית וטוב שכך."


ספי בן צבי | מלמד בבית ספר ואדי אלנסור, אום אלפחם
"לחוות את החיים המשותפים בכל רגע" 

"שמי ספי ואני מורה לעברית מדוברת במסגרת התוכנית בבית הספר חט''ב ואדי אלנסור באום אל פחם זו שנתי השישית. כשקראתי על התוכנית,הייתי לקראת סיום לימודיי כסטודנט להוראה. 
מייד חשבתי לעצמי שתפקיד זה,כפי שהבנתי אותו כבר אז, הוא כל מה שאני מאמין בו.רציתי מאוד להצטרף, לתת כתף ולהשתתף בתוכנית הזו כמורה בתקווה כמובן שיקבלו אותי.

חששות היו, וודאי, גם המשפחה דאגה ועדיין דואגת. בתחילת שנת הלימודים הראשונה שלי בבית הספר נכנסתי בשעריו עם לא מעט סימני שאלה. מה מצופה ממני? מה אני מייצג? כיצד אצור קשר עם המורים העמיתים והתלמידים? ומה יהיה טיבו של קשר זה? האם אצליח?

התקבלתי בחום רב על ידי הצוות,למן היום הראשון, הוענק לי יחס של בן בית, נוצר קשר טוב וחברי עם כל המורים, אני מוזמן לא אחת ומשתתף באירועים אישיים וכל בקשת עזרה מצדי נענית ברצון רב.לשמחתי אני גם מסייע ותורם לפעילויות השונות בבית הספר, עם רוב התלמידים נוצר קשר טוב, ניכר היה שהתלמידים סקרנים לגביי, לגבי זהותי ושאלת הימצאותי בבית ספרם. הרגשתי גם שחלק גדול מהתלמידים כמהים לדעת יותר, על החברה בה אני חי וגם – לדבר, לשאול ולפתח את שפתם בעברית. אז והיום אני חושב שהתוכנית היא בעלת משמעות רבה, מעבר לעבודת ההוראה נטו. בראייתי יש כאן תהליך חשוב מאין כמוהו, שמתפתח מאוד בכיוון החיובי.עלינו להמשיך ולטשטש את ההפרדה הקיימת בין שתי החברות. ליצור הזדמנויות להכיר, לכבד ולחנך ביחד את הדור הבא לסובלנות, כבוד הדדי ושוויון כדי שאפשר יהיה לקיים כאן חיים משגשגים ונורמליים. זו לא דרישה גדולה מדי, זה מגיע לכולנו.
"לפני הצטרפותי לפרויקט הייתי מלאת ספקות"
ליה אוקון | מלמדת בבית ספר חט"ב כאוכב אבו אלהיג'ה

כמורה במסגרת פרוייקט "שפה משותפת", אני חייבת לציין שלפני הצטרפותי לפרויקט הייתי מלאת ספקות.

לא ידעתי לאן אני נכנסת מכיוון שבמשך 20 שנה מאז קבלת תעודת ההוראה נמנעתי מעבודה מטעם משרד החינוך. לאחר ששובצתי לבית הספר, הופתעתי מכמות התמיכה שקיבלתי ממיכל המנהלת הפדגוגית ומהמעטפת הנעימה לכל צרכיי כמורה בפרויקט. כיום, אני יכולה לומר שאני בוטחת לחלוטין בתהליך ובפרויקט ללא ספקות. אני נהנית מההוראה ומהתלמידים . מערכי השיעור של הפרויקט תורמים ללמידה משמעותית של התלמידים בבית הספר והחיבור לשפה העברית נוחת ברכות בקרבם. הלמידה המשמעותית מאפשרת רכישת ידע, חשיבה, רגש ואף משפיעה במידה כזו או אחרת על חייהם האישיים של התלמידים. 


רונן שבתאי | מלמד בחט"ב אלמותנבי טמרה
"התכנית נותנת מקום להתעניינות שלי בחיי התלמידים שלי, בתרבות ובדת שלהם, וההתעניינות שלהם בחיים שלי"

אני מורה שנה ראשונה בתכנית. הלימוד במסגרת התכנית מאפשר לי להיפגש עם נערים ונערות מהחברה הערבית וביחד להסיר מחסומים של שיח פשוט בעברית.

המחסומים מניהול שיחה, אפילו פשוטה ויומיומית הם גדולים, גם עבור תלמידים מצטיינים בשיעורי העברית בבית הספר. התכנית מאפשרת להיפגש ללמידת עברית דרך שיח על החיים, המשפחה ותחומי עניין משותפים, דברים שמעוררים רצון לספר על עצמך ולשמוע על האחר. במסגרת מפגשי התכנית אנחנו משחקים ביחד, לומדים מילים חדשות ולומדים שירים בנושאי השיעור השונים. התכנית נותנת מקום להתעניינות שלי בחיי התלמידים שלי, בתרבות ובדת שלהם, וההתעניינות שלהם בחיים שלי. אני אוהב את זה שהתכנית מאפשרת לי לקחת את התלמידים קדימה ביכולת השיח שלהם לא כחלק מאיזה מירוץ בעקבות ציון נוסף בתעודה אלא מתוך זה שמערכי התכנית הם כאלה המעודדים אותם להשתתף בשיעור ובשיחה. בנוסף להכל, הלימוד של קבוצה קבועה לאורך כל שנת הלימודים מאפשר לבנות אמון הדדי ולבנות קבוצה שלומדת ונהנית ביחד.
רון אמיר | מלמד בבית ספר אלנהדה, כפר קרע
"מפתיע ומרגש מה מגיע בעקבות הדברים הפשוטים".

התוכנית שפה משותפת נראתה מאד מזמינה כבר מההתחלה. הרצון לקחת חלק פעיל שינוי המציאות בה אנחנו חיים כאן בכל הקשור ליחסים בין ערבים ליהודים חיבר אותי לתוכנית מיד.

הגעתי בפעם הראשונה לבית הספר אלנהדה בכפר קרע עם חשש קל איך יהיה לי לפגוש את הילדים, את הצוות, כמה ארגיש בנוח, בטוח וכו'.

אני מגיע לתוכנית הזו עם הרבה שנים של קשרים כאלה ואחרים עם חברים מהמגזר הערבי אבל אין ספק שהעבודה בבית הספר על בסיס שבועי יצרה חוויה וקרבה אחרת.

עם מבוגרים הייתי בקשר בעבר אבל נוער ערבי היה חדש לי. אני מוקסם בכל פעם מהילדים האלו והרצון לתרום ולא במעט לשיפור האפשרויות העומדות לרשותם בעתיד מהווה כוח דחף משמעותי. 

לגשר עולמות ותרבויות נשמע כמו סיסמה גדולה כמו הצהרה גרנדיוזית. האמת שזה מתקיים ביום יום בפעולות הקטנות והפשוטות ביותר בתקשורת שהיא בגובה העיניים ובהסכמה לפתוח את הלב.

מפתיע ומרגש מה מגיע בעקבות הדברים הפשוטים.

אני מאמין בכל ליבי שהעתיד לקיום שלנו בעולם הזה טמון ביכולת שלנו לחבר בין שונים ומגוונים. 

התוכנית שפה משותפת יוצרת דרך לעשיה הזו.

יובל בן יהודה | מלמד בבית ספר ג'ואריש רמלה
"תמיכה וליווי מקצועי לאורך הדרך"

שמי יובל בן יהודה ואני מורה לעברית בתכנית "שפה משותפת" ומורה לקולנוע בביה"ס הניסויי ירושלים. התחלתי ללמד עברית בתוכנית "שפה משותפת" לפני כשנתיים.

אומנם לימדתי בעבר עברית בעיקר במזרח ירושלים אבל לא בתכנית "שפה משותפת".

עוד לפני שהגעתי ללמד בתוכנית היה עלי לעבור שלבים של הכנת מערך שיעור וראיון הכולל בתוכו גם העברת שיעור פרונטאלי וגם קבלת משוב.

אחרי שהתקבלתי לתוכנית לפני כשנתיים עברתי קורס אינטנסיבי בגבעת חביבה שהיה עשיר בתכנים וגם באינטראקציה עם מנחים ומורים הקשורים לנושא השפה.

התחושה מהרגע הראשון הייתה של מקום רציני שלוקח את הלימוד באופן רציני ומשקיע בצוות המורים שלו. גם היחס האישי והפניות של ראשי התוכנית הייתה מפתיעה לטובה.

שובצתי ללמד בביה"ס ג'ואריש ברמלה ביה"ס מאוד מיוחד. אני בתור ירושלמי לא הכרתי את האוכלוסייה שגרה בשכונת ג'ואריש ועבורי זו הייתה חוויה יוצאת מן הכלל.

ראשית המנהלת קיבלה אותי בזרועות פתוחות ונתנה לי הרגשה שאני חלק מצוות המורים ושמקצוע לימוד העברית נמצא בראש סדר העדיפויות של ביה"ס כך גם הבנתי מואסימה רכזת תחום לימודי העברית בביה"ס.

העבודה בביה"ס ג'וראיש היא מאתגרת אוכלוסיית התלמידים שם מגוונת חלקם שולטים יותר בשפה העברית ומכירים אותה וחלקם לא ולכן עלי להיות מאוד קשוב ולהתאים את השיעור למגוון הרמות שקיימות בכיתה.

השיעורים של התוכנית "שפה משותפת" והמצגות עוזרות לי להבנות שיעור בצורה יותר ברורה ופשוטה להבנה. התלמידים לומדים מילים חדשות כל שיעור ומשננים אותם ומגדילים את אוצר המילים שלהם.

הקשר שלי עם המלוות של התוכנית הוא רצוף ואנו מקבלים המון עזרה ותמיכה כל העת. גם ההשתלמויות שאנו עוברים במהלך השנה עוזרות לי מאוד, העובדה שההשתלמות נעשית יחד עם המורה איתה אני עובד ביה"ס מוסיקה ומחזקת את הקשר ויוצרת קשר רציף ובניית אמון.

אנו רוצה להודות לצוות התכנית על האמון ועזרה על התמיכה והליווי המקצועי לאורך הדרך, חיזקו ואימצו.

חדשות מרכזי הגישור: התנעה ויציאה לדרך

לאחר התנעת תהליך הקמת מרכזי הגישור בחמשה ישובים ערבים בשיתוף פעולה בין הרשויות המקומיות והמרכז היהודי ערבי בגבעת חביבה, מועצת גוש חלב מאשרת את התוכנית בתום פגישה משותפת עם  מנהל  המרכז היהודי ערבי לשלום עו"ד עמראן כנאנה, ומרכז הפרויקט ד"ר ג'זאל אבו ריא. 

במזרעה המועצה המקומית מתחילה לגייס מגשרים עבור המרכז. בהודעה מטעמה קראה המועצה  במזרעה למועמדים.ות מהקהילה להצטרף להכשרת צוות המגשרים המקומי, צוות שאמור לפעול לצד ועדת ההיגוי היישובית, המועצה המקומית וצוות התוכנית בגבעת חביבה, בגישה ייחודית המותאמת והרגישה למאפייני ולתרבות הישוב. 

ערב רמדאן המסורתי של בוגרי תוכנית Heart to Heart ומשפחותיהם
אפטאר רמדאן השנתי, הוא מסורת נפלאה של בוגרי תוכנית Heart to Heart המחברת בין מנהיגות נוער ערבית ויהודית בגבעת חביבה.
הבוגרים של Heart to Heart ומשפחותיהם, ערבים ויהודים לא ויתרו השנה למרות האירועים האחרונים, ונפגשו לחוויה קסומה, מרתקת וטעימה במסעדת ג'דודנא בבאקה אלגרביה. כהרגלם המנהיגים הצעירים של  Heart to Heart משדרים לנו במפגש הזה מסר של תקווה שאנו כל כך זקוקים לו בימים האלה. 
את חודש אפריל פתחנו במפגש אחרון בסדרת המפגשים בין בתי הספר "נחשון" משוהם ו-"סנט ג'וזף" מנצרת.
במפגש המסכם התלמידים הציגו את התוצרים של הפרויקט המשותף "הסיפור שלנו" שדרכו העמיקו עוד ולמדו על הנרטיבים ועל חיי הקהילה והמשפחה של הקבוצה השנייה. דרך סדרת המפגשים, התלמידים עברו תהליך משמעותי ומעמיק אשר בנה בסיס טוב להמשך רעיונות ויוזמות משותפות מרגשות.
שיח מנחים בתוכנית מפגשים סביב האירועים האחרונים שיח מלמד, מעשיר ומחזק, הינו צורך חיוני עבור מנחי תוכנית מפגשים, במיוחד לאור האירועים הקשים בתקופה האחרונה. בתוכנית מפגשים החודש הקדשנו מפגש זום עם המנחים, מפגש שנועד לצורך שיתוף והכלה, הבנה לאתגרים וההשפעות שיש לאירועים האחרונים על המנחים הן באופן אישי והן ובאופן מקצועי, ולצורך למידה הדדית וחיזוק יכולות בתקופות כאלה.
 
שלום לך,

יש לך זמן פנוי ביוני?
בא לך לקרוא עיתונות בערבית? אולי לצאת ליום סיור?

מעניין אותך התרבות והמנהגים בחברה הערבית או כיצד השפה מופיעה ברשתות החברתיות?

חדש חדש בחודש יוני במכון ללימודי ערבית :
אפשרות להירשם למפגש בודד או לכל הסדרה
  • לימוד קריאת קטעי עיתונות וספרות
  • סיורים להכרת האוכלוסייה הערבית
  • הרצאות בערבית בנושאי הערבית ברשתות החברתיות
  • הרצאות בערבית בנושאי תרבות ומנהגים בהרצאות נדרש ידע בסיסי בערבית, ההרצאה תינתן בהתאם לרמת הערבית של המשתתפים.

למידע נוסף היכנסו כאן
 אנו שמחים להזמינכם לפתיחת תערוכה קבוצתית רב תחומית חדשה בשבת הקרובה. למידע על התערוכה כאן

ההרשמה פתוחה לתכנית השתלמות למורים, שחבל לפספס, וכן למרתונים של קרמיקה ואמנות ולקורסי שנה הבאה

להמשך קריאה כאן

בארי לוגו.png

המשבר הכלכלי, החברתי, הסביבתי והפוליטי, שמחולל הניאו־ליברליזם בעשורים האחרונים מעורר תסיסה רעיונית עמוקה בשמאל העולמי, החותרת לעדכן את ההגות הסוציאליסטית ולהתאימה לאתגרי המאה ה־21 .
סדרת בארי למחשבה סוציאל־דמוקרטית מביאה בפני קוראי העברית את מיטב החידושים בהגות הסוציאליסטית העולמית והמקומית, במטרה להניע דיון ציבורי שיסייע בחידוש פניו של השמאל הישראלי. שותפי הסדרה הם קרן ברל כצנלסון, קרן אברט, יד יערי ומיזם "פיגומים".

ספרי הסדרה יוצאים לאור במסגרת סדרת "קו אדום" בהוצאת הקיבוץ המאוחד. לאתר בארי כאן

ידידות אמיצה: טוהר ומוחמד עושים דו קיום.
ישראל היום | קראו כאן
שמור בזיכרון.
תערוכה זוגית "שמורת טבע" לשתי אמניות מקיבוץ בארי.  כנס מדיה | קראו כאן
באחד המקומות היפים בארץ, מוקף ירוק ואוויר צלול – ניצב קמפוס גבעת חביבה – המקום האידיאלי לאירוח המושלם לכנסים, ימי כיף וימי עיון, סוף שבוע של שלווה או סמינר פעיל של יום אחד. למידע בהרחבה כאן
Facebook
Facebook
Website
Website
Twitter
Twitter
Copyright © 2022 Givat Haviva Israel, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list