Copy
View this email in your browser

Wikimedia novinky | srpen - září 2018

Co se stalo?

  • Akademie věd ČR se po schůzce s námi rozhodla část svého obsahu uvolňovat pod svobodnou licencí Creative Commons. První obrázky můžete vidět zde. Akademii děkujeme za vstřícnost i odvahu, neboť v Česku je tento přístup stále výjimkou. Doufáme, že další české instituce se tímto nechají inspirovat! Další článek zde. Speciální dík patří geofyzikovi a wikipedistovi Petru Brožovi, který spolupráci inicioval.
  • Jak vypadal první český Wikicamp pro děti, který proběhl v červencovém týdnu v Praze, se můžete zpětně podívat  ve fotodokumentaci či  přečíst v blogovém příspěvku.
  • Vzhledem k chystané revizi programu Studenti píší Wikipedii proběhlo na konci srpna setkání s učiteli s cílem zmapovat stávající situace, potřeby učitelů a problematických situací, na které v procesu využívání Wikipedie ve výuce naráží.  Zápis ze setkání ZDE.
  • 17. a 24. srpna se v rámci Letní školy moderních učitelů uskutečnil Workshop psaní Wikipedie. Náš lektor Jaroslav Mašek zde učitelům vysvětloval, jak začít psát se svými žáky Wikipedii a jaká témata a aktivity přitom použít. Více najdete v reportu.
  • 7. září jsme se jako členové Digikoalice účastnili veletrhu Future Port Prague. V rámci stánku určeného pro prezentaci členů digikoalice jsme prezentovali naše programy. Jak to na akci vypadalo se dočtete v tomto článku
  • 7. až 9. září se konalo letošní Wikiměsto v Kopřivnici. 13 editorů a fotografů našlo ubytování v krásné Vile Machů a zázemí v místním Kulturním domě. Naše aktivity přijela natočit i regionální televize. Výsledky Wikiměsta najdete na Nástěnce, fotografie na Commons. Souběžně s přípravami jsme vytvářeli i manuál pro organizátory dalších wikiměst. Za organizaci moc děkujeme Hance Stuchlík-Kašpaříkové!
  • 14. až 16. září se v Novém Městě na Moravě sešli fotografové přispívající na Wikimedia Commons. Na fotoworkshopu pod vedením wikipedisty Spocka, jehož smyslem je mimojiné vzájemně se poznat, si vyměňovali své zkušenosti s focením a dalšími nástroji. Report z workshopu najdete brzy na jeho stránce. Za organizaci opět děkujeme Packovi.
  • Institut Bohuslava Martinů uvolnil pro projekt Studeti píší Wikipedii / Bohuslav Martinů první soubory - ukázky z partitur BM. Za iniciaci projektu vděčíme Gampemu.
  • V průběhu září jsme v pražské Národní knihovně uspořádali celkem tři akce pro knihovníky z celé republiky (dva semináře a jeden workshop), kterých se zúčastnilo celkem 18 lidí. Knihovníci se učili hlavně editovat Wikipedii, ať už pro vlastní potřebu, nebo aby mohli Wikipedii představovat návštěvníkům knihovny. Někteří z nich snad jednou povedou vlastní kurzy psaní Wikipedie pro seniory.

Co se děje či chystá?

Od května probíhá týmový proces plánování aktivit spolku Wikimedia pro rok 2019, který má v praxi realizovat schválený plán činnosti. V detailním procesu se snažíme reflektovat získané zkušenosti a poznatky posledních měsíců a otázkou bylo, jak průběžně zapojovat do procesu plánování co nejširší českou komunitu. Do nově vznikajících poradních programových skupin (vzdělávacímu, mutlimediálnímu i data/tech) zveme či budeme zvát zástupce komunity, cílových skupin i externích odborníků (a to ideálně napříč republikou). Projektoví manažeři tak mohou získávat zpětné vazby k připravovaným plánům v různém procesu jejich přípravy. V létě jsme také úspěšně podali náš první půlroční report APG grantu, kde najdete obsáhlé shrnutí činnosti.
Po letních prázdninách se v Brně, Praze i Plzni opět pravidelně setkáváme na Wikiklubech, kde společně editujeme. Zejména díky podpoře místních wikipedistů. Konkrétní termíny najdete na stránce WikiklubBudeme moc rádi, když se nás tam bude setkávat ještě více, případně když přibudou i další města, která by svůj Wikiklub chtěla mít. Pokud by měl někdo z vás zájem o založení Wikiklubu,  neváhejte a kontaktujte Gabku.
Pro nováčky, kteří např. dorazí na nějaký z našich editatonů, cheme vyrobit tištěný manuál pro editování Wikipedie - budeme vycházet z existující brožury pro seniory, kterou chceme ale rozšířit o další informace. Doufáme, že půjde o přehlednou příručku se širokým využitím. Jakub velice uvítá vaši pomoc při jejím sestavování.
Připravujeme společný grantový návrh k nadaci Wikimedia (Project Grants) s Jakubem Klímkem z MFF UK. Tématem je rozšíření jejich nástroje LinkedPipes tak, aby zvládal pravidelně a zcela autonomně aktualizovat data z veřejných databází do Wikidat. Zdá se, že tuto funkcionalitu zatím žádný dostupný nástroj nemá a nástroj by tedy mohl být globálně použitelný. Zájemci o spolupráci na tomto projektu (např. konzultaci návrhu) se mohou Vojtovi Dostálovi.

Info ze světa Wikiprojektů

Vznikl nový nástroj Mapa památek, který má za cíl umožnit snadno vybrat si památku, o které je na Wikipedii vhodné založit článek. Na mapě památek je možné památky i filtrovat podle jejich názvu. Nástroj by měl sloužit nejen pro EDU programy či soutěž Popiš památku, ale i pro běžné užívání komunitou. Děkujeme Martinu Urbancovi, který nástroj vytvořil. Veškeré návrhy k nástroji adresujte jemu.

Na konci srpna vydali na pozvání dva čeští wikipedisté – Vojtěch Veselý a Tadeáš Bednarz – do Arménie, aby se zúčastnili tamního WikiCampu. Arménci jsou se svými kempy pro mladé wikipedisty vyhlášení. Dlouhodobou prací se studenty a žáky získávají řadu nových wikipedistů. Načerpané zkušenosti z Arménie chceme využít při možném budoucím pořádání podobných akcí i v Česku.

12. září schválil Evropský parlament Směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, s jejíž podobou Wikimedia ČR nesouhlasí. Schválený článek 11 Směrnice penalizuje uvádění referencí na Wikipedii v dosavadní podobě - např. novinových článků. I samotný název článku totiž může být nově autorskoprávně chráněný. Článek 13 zase nutí jednotlivé weby filtrovat nahrávaný obsah, neboť za něj nově ponesou odpovědnost. S tím také nesouhlasíme, přestože online encyklopedie mají v tomto ustanovení výjimku. Více jsme se rozepsali na Wikimedia blogu

Na celosvětovou GLAM konferenci, konanou na začátku listopadu v Tel Avivu, vysíláme za naši pobočku Jana Kameníčka.

Práce na mobilní aplikaci Wikimedia Commons běží, ale část financovaná z našeho rozpočtu se zdržela. Práce na této části se rozbíhají teprve nyní a pokoušíme se je zrychlit, aby se co nejvíce stihlo do konce našeho rozpočtovacího období (do konce roku).

Tým Wikimedia ČR je od září posílen čtvrtúvazkem administrativní podpory Jany Doležalové, která také od Anny Filínové přebrala koordinaci aktivity Senioři píší Wikipedii. Od září jsme tedy celkem pětičlenným týmem, s celkovým 3,25 úvazkem. 
Připravujeme aktualizaci všech PR materiálů spolu s vytvořením grafického manuálu. Respektujeme nově doporučovaná loga Wikimedia Foundation a aktualizujeme na černé (resp. bílé) logo WMČR, jak můžete mj. vidět v úvodu novinek.  Aktualizujeme také loga aktivit. Loga a nové letáky a brožury budou brzy přibývat na Commons. Paralelně připravujeme také nové webové stránky, které nám doufejme mj. umožní pružnější informování o všem, co se v pobočce děje.
Momentálně domlouváme editační a fotografický workshop v pražské Zoo v rámci Dne chovatelů želv. Pravděpodobný termín: 18. 11. Účastníci by samozřejmě získali vstup zdarma. Zájemci pište Jakubovi.
Jednáme s provozovateli portálu usti-aussig.net a dalších zpřízněných webů zabývajících se regionálními stavbami. Někteří už dali souhlas s využitím kompletní databáze dle podmínek Wikidat, dále budeme řešit import interně na základě dat poskytnutých v CSV. V druhé etapě je ochota uvolnit i fotografie.
12. října jsme spustili testovací období nového tématu pro fotografy s názvem Fotíme Česko. Téma umožňuje focení podle nenafocených položek na Wikidatech . Budeme rádi, pokud budete pro toto téma fotit a dávat nám zpětnou vazbu na Průvodce i pravidla, která naleznete na fotimecesko.wikimedia.cz

Co plánujeme?

V září nám již tradičně začínají kurzy Senioři píší Wikipedii. V podzimním semestru je budou moci navštěvovat senioři v Brně, v Českých Budějovicích a v Praze. Poprvé pořádáme pražské kurzy nejen v Městské knihovně Praha na Mariánském náměstí, ale i v holešovické pobočce centra pro seniory Elpida Přístav 7. Podrobnější informace najdete v  rozpisu pravidelných kurzů.​

12. října se uskuteční seminář Uč (s) Wiki (seminář je součástí dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a je akreditován MŠMT), více informací ZDE, přihlašování ZDE. Za případné šíření a sdílení budeme moc rádi.

V pátek 19. října pořádá Czeva první jihočeský editaton v Českých Budějicích za účelem psaní encyklopedických hesel souvisejících s městem a knihovnou - připojte se!

V pondělí 19. 11. chystáme ve spolupráci s pražským Goethe institutem editaton “Erbstuecke” pro studenty gymnázia Thomase Manna. Editaton organizuje sociolog a wikipedista Jan Spousta. Přímo na místě by se nám hodil kdokoli, kdo by studentům pomohl s editováním - a to i na chvíli odpoledne - kontaktujte Jakuba.

Probíhá příprava české Wikikonference 2018. Tato největší výroční akce pořádaná komunitou pro komunitu se letos uskuteční v Olomouci v sobotu 1. prosince. Organizaci vzal, za organizační podpory pobočky, na svá bedra Jan Kameníček, vaše zapojení v jakékoli fázi velmi uvítá.


V létě jsme získali záštitu Národní technické knihovny pro Wikimedia Hackathon 2019, kde celá akce 17. - 19. května příštího roku proběhne. V půlce září jsme přijali Natalii Szelachowskou, která bude koordinovat celoroční přípravu této mezinárodní akce, která je po Wikimánii druhou největší celosvětovou akcí Wikimedia Foundation. Chcete se příprav účastnit? Ozvěte se Natálii zde.
Wikimedia Česká republika Slovenská 21 Praha 2 12000 Czech Republic 
Nevyhovuje vám tento e-mail? Můžete si změnit nastavení nebo zrušit odběr.