Copy
View this email in your browser

Günlük işlerde, güvencesiz bir şekilde çalışan, işten çıkartılan, ücretsiz izne ayrılan ve en temel hakları olan gıdaya erişemeyen kişilere Acil Müdahale ve Dayanışma ilkelerimiz doğrultusunda gıda, bebek bezi, maması ve temizlik ürünleri desteği sağlıyoruz.

Derin yoksulluk koşullarında yaşayan, günlük işlerde güvencesiz bir şekilde çalışan 470 haneye Ekim ayı içerisinde gıda, bebek bezi ve mamasını sizlerin desteğiyle ulaştırdık. Dalyan Vakfının desteğiyle ise eylül ve ekim ayı içerisinde 160 haneye, Pera Kilisesinin desteği ile ise 3 ayda toplam 30 haneye market kartı ilettik.

Eğitime erişim için kırtasiye malzemelerine erişemeyen 63 haneye kırtasiye desteği, 19 öğrenci için ise eğitim desteği sağlanmıştır. 10 hane yerel yönetim desteklerinden faydalandırılmış, 2 kişi de aktif çalışma hayatına katılmıştır.

#DayanışmaYaşatır

Destekçimiz Olmak için Tıklayınız!

17 EKİM DÜNYA YOKSULLUKLA MÜCADELE GÜNÜ

DYA 17 Ekim 'Dünya Yoksullukla Mücadele Günü'nde, yoksulluk alanında çalışırken karşılaştığımız hikâyeleri en iyi anlatacak kişilerin, o hikâyelerin sahipleri olduğu inancıyla; “Hikâyenin Yok Hali” kitabını 15 Ekim Cuma Günü Cezayir' de bir lansmanla tanıttı.

#HikayeninYokHali

 

HİKAYENİN YOK HALİ

Derin Yoksulluk Ağının parçası olan 14 kişinin ağzından gerçek hayat hikayesini anlattğıı öykü kitabını yoksulluğun bir insan hakları ihlali olduğunu; yoksulluğu ortadan kaldırabilmenin ise öncelikle görerek, kabul ederek ve hak temelli bir yaklaşımı benimseyerek mümkün olabileceğini kabul ederek, yoksulluk üzerine düşünebilmek dileğiyle yayınladı.

Kitap ücretsiz olarak web sitesinden indirilebilir.

#HikayeninYokHali

 

TEŞEKKÜR EDERİZ !

Hikayelerini bizlerle paylaşan hikaye sahiplerine, görüşmelerin ses kayıtlarının çözümlenmesi sürecinde büyük emeği olan Meryem Dide'ye, her hikayenin görselleştirilmesinde kullanılan tabloları için Bahar Coşkun’a, tabloların fotoğraflarını çeken Uğurhan Betin’e, kitabın tasarımında büyük ölçüde gönüllü emek veren Tülay Demircan, ve Myra Ajansa, son okumayı yapan Esin’e ve Hikayenin Yok Hali projesini hayata geçirebilmemizi sağlayan Heinrich Böll Stifftung Türkiye Temsilciliğine teşekkür ederiz.

"Hikayenin Yok Hali" indir
Derin Yoksulluk Ağı'nın SAHA FOTOĞRAFLARInı görmek için tıklayınız.
 
 

ÇOCUK GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

Açık Alan Derneği / Derin Yoksulluk Ağı Çocuk Güvenliği Politikası atölye çalışmalarını sevgili Ayşe Beyazova liderliğinde gerçekleştirdi.

Dayanışma çemberimize Momento da katıldı! Tekrar doldurulabilir market kartları ile artık gereksinimlerini hane halkı kendi seçerek yapabilecek. Her mahallede olan ulaşabilirliği yüksek A101 marketlerinden alışverişlerini yapacaklar. Momento şirketi market kartlarının ulaşım ve dolum gibi operasyonel süreçlerinde destek sağlıyor.

#EvdenDeğiştir

#Momento


YOKSULLARLA DEĞİL YOKSULLUKLA MÜCADELE

İstanbul Valiliğinin 23 Ağustos’ da yayınladığı açıklamadan sonra kağıt işçilerine yapılan müdahalelere yönelik DYA olarak duyduğumuz kaygıya yönelik bir bildiri yayınladık.

#çekçeğimedokunma

Yoksulluğun bir insan hakları ihlali olduğunu kabul ederek ve hak temelli bir yaklaşımı benimseyerek, yoksulluk üzerine düşünebilmek, tartışabilmek dileğiyle…

DERİN YOKSULLUK AĞI MEDYA

Hacer Foggo ve Şevval Şener FOX TV nin konuğu oldu.
Işın Eliçin'in konuğu olan Şevval Şener,

"Bir insan hakları ihlali olarak yoksulluk ve Türkiye’nin derin yoksulları" başlıklı programda Derin Yoksulluk Ağının son çalışması olan Hikayenin Yok Hali kitabını anlattı.

Damla Özlüer ile Rauf Kösemen'in hazırlayıp sunduğu Diğerkâm’ın konuğu Şevval Şener oldu.Evrensel Gazetesi Cumartesi Söyleşisinde Hacer Foggo, Serpil İlgün'ün sorularını yanıtladı.

 

Derin Yoksulluk Ağı FOX TV Çalar Saat Programında

Derin Yoksulluk Ağı Nedir ?


"Derin Yoksulluk" kişilerin açlık sınırı altında olup en temel haklarına dahi erişemediği sosyal dışlanma ve ayrımcılığın sebep ve sonuç olduğu bir yoksulluk halidir.

Derin Yoksulluk Ağı (DYA), kent yoksulluğu alanında onlarca yoksul mahallede "herkese açık bir alan tanıma" mottosu ile hak temelli çalışmalar yapan  Açık Alan Derneği'nin gönüllü ve üyeleri tarafından kurulmuş bir dayanışma ağıdır.

Mart 2020'de pandemi ile birlikte seyyar satıcı, kağıt toplayıcı, temizlik işçisi, inşaat işçisi gibi günlük işlerde güvencesiz bir şekilde çalışan, işten çıkarılan ya da ücretsiz izine ayrılan kişilerin en temel hakları olan barınma, beslenme, mama, çocuk ve hasta bezine erişemiyor olması üzerine DYA #EvdenDeğiştir kampanyasını başlattı. 

Günlük işlerde, güvencesiz bir şekilde çalışan, işten çıkartılan, ücretsiz izne ayrılan ve en temel hakları olan gıdaya erişemeyen kişilere Acil Müdahale ve Dayanışma ilkelerimiz doğrultusunda gıda, bebek bezi, maması ve temizlik ürünleri desteği sağlıyoruz.

Çalışmalarımızın detayları için DerinYoksulluk İzleme Raporumuzu inceleyebilir, basında çıkan haberlerimize göz atabilirsiniz. 
Twitter
Instagram
Website
Facebook
LinkedIn
Copyright © 2020 Açık Alan Derneği, Tüm Hakları Saklıdır.


Adresimiz:
İnönü Mahallesi, Üftade Sokak, No:7/4 Harbiye, İSTANBUL

Bizden İnönü e-postaları mi ister misiniz?
Aboneliğinizi düzenleyebilir  veya  bu listeden  çıkabilirsiniz


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Açık Alan Derneği · Inoenue Mah. · Papa Roncalli Sokak No:21 · Pangaltı 34373 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp