Copy
View this email in your browser
 

חברות וחברים יקרים,
לעיתים רחוקות סוף השנה הקלנדרית מהווה קו פרשת מים אמיתי, ומביא עמו שוני מהותי בין השנה האחת לזו שאחריה. לצערי זהו המקרה השנה. לאורך 2022 חשנו בהתקדמות חיובית בשדה החברה המשותפת כאשר לראשונה מפלגה ערבית לקחה חלק בקואליציה ונושא השותפות היהודית – ערבית בישראל קנה אחיזה בשלל תחומי החברה, הפוליטיקה, העסקים והתרבות. את 2023 אנו מתחילים מנקודה שונה לחלוטין ופוסעים לתוכה בחשש לקראת הבאות.
אנו מסכמים את שנת 2022 בגבעת חביבה בסימן יציאה מוחלטת ממשבר הקורונה והרחבה של כל תוכניות החיים המשותפים. למרות הזמנים המאתגרים, ראינו בשנה החולפת תנופה אדירה לתחום החברה המשותפת ויחסי יהודים וערבים בישראל. ההתעניינות הגוברת הגיעה מכל כיוון - מהמגזר העסקי שהחל לצאת ולהתבטא בנושא, דרך משרדי הממשלה ומשרד החינוך שלראשונה זה 12 שנים הקים ועדה בה היינו יוזמים וחברים שעסקה בחינוך לחיים בשותפות, ועד בתי ספר, מנהלות ומורים שפנו אלינו כדי לקחת חלק בתוכניות החינוך והמפגשים במספרים הולכים וגדלים.
בתהליך שנמשך מאירועי מאי 21 ועד לאחרונה, היה נראה כי החברה הישראלית החלה להבין שאין לנו עתיד ישראלי מלבד עתיד משותף. היה נדמה שהפוטנציאל האדיר שטמון בחברה הישראלית כולה ובחברה הערבית בתוך ישראל, מתחיל להתממש. לא ללא קשיים, לא ללא התנגדות ערה וכוחות גזעניים שפעלו ופועלים כל הזמן – אבל היה נראה כי הכיוון חיובי, וכי קו המשווה – שהוא הנורמה החברתית, נע לעבר שיתוף יהודי ערבי.
לצערי 2023 נפתחת בטונים צורמים ושונים. האמירות הפומביות של הממשלה הנכנסת בתחום החיים המשותפים והיחס לחברה הערבית היו קשות. הנסיון לאיים על תכני וערכי הדמוקרטיה והשוויון בחינוך הממלכתי שבלעדיהם אין ולא יהיה עתיד לחיים משותפים בישראל, הוא נסיון לקחת מילדינו את היכולת לחיות בשלום ובשגשוג במדינה הזו. פירוק משרדי החינוך והבטחון והשימוש במשרד לבטחון פנים ובמשרדים נוספים לקידום אג'נדות שיפרקו את הבסיסים החברתיים המאפשרים ליהודים וערבים לחיות כאן יחד ולהאבק על דמותה הדמוקרטית של המדינה – הם סכנה אמיתית ומוחשית ליכולתנו לנהל כאן את חיינו כפי שהיינו רוצים לחיות אותם.
כל זאת לא נכתב כדי לייאש אותנו. כאזרחים ואזרחיות, אנשי חברה אזרחית, מורות, הורים וכל מי שרואה עצמו כתומך בערכי הדמוקרטיה, השוויון והחברה המשותפת – אנחנו יכולים וצריכים להאבק על מקומנו ועל ערכינו ולהמשיך לקדם בכל מציאות את השקפת עולמנו. קונסטלציות והצהרות פוליטיות הן מטבען רגעיות וחולפות. עבודת החינוך, וקידום ערכים על ידי עבודה ציבורית הן מתמשכות ויציבות יותר.
גם ב- 2023, נמשיך לקדם תוכניות חינוך למפגש וחברה משותפת - שהביקוש אליהן ממשיך לעלות כל הזמן, נמשיך לקדם תרבות ואומנות שמבטאת את מגוון החברה הישראלית, נמשיך לתת דוגמה לחינוך פורמלי יהודי-ערבי ונמשיך לקדם את החברה הערבית בכל תחומי החיים בהם היא לא זוכה לשוויון - בתעסוקה, בחינוך ובהשכלה גבוהה.
אני מקוה שתצטרפו אלינו.
שנה טובה,
מיכל סלע  מנכ"לית    ميخال سيلع, المديرة العامة

חדשות ועדכונים 
 

כנס חירום להגנה על החינוך הממלכתי

Input caption text here. Use the block's Settings tab to change the caption position and set other styles.
ביוזמת ארגונים חברתיים, אנשי חינוך ויוזמות חינוך התכנסו השבוע מעל ל 500 איש בכנס חירום להגנה על החינוך הממלכתי, כנס שנועד לאגד את הכוחות לאור המתקפה על הערכים ההומניסטיים, הליברליים והחברתיים של החינוך הממלכתי.   
מיכל סלע מנכ"לית גבעת חביבה ומיוזמי הכנס אמרה בדבריה בכנס: 
"ההתקפה הנוכחית על החינוך הממלכתי הליברלי היא לא משהו חדש. אבל זו קריאת השכמה. הרגע בו שרים בממשלה אומרים בגלוי שיפעלו נגד כל תוכנית שמקדמת שוויון, קבלה או ערכים ליברליים ודמוקרטיים, זה הרגע שלנו להחליט אם אנחנו מגנים על החינוך של הילדים שלנו, או נותנים לכוחות מאורגנים היטב לרוקן את המערכת מתוכן ולקחת את כל המשאבים שלה לשימושם.
מול המתקפות המתואמות על החינוך הממלכתי חייבים הגנה מתואמת. אם לא נעבוד יחד יהיה קל מאוד לפרק אותנו. יהיה קל מאוד לקחת מילדי ישראל את הזכות הטבעית שלהם לחינוך לדמוקרטיה שיאפשר להם לחיות כאן, בארץ הזאת, גם כמבוגרים. שיאפשר לחברה הישראלית לשרוד כדמוקרטיה" 
לנאום המלא צפו בסרטון.
סיכום שנה במרכזים 
המרכז היהודי ערבי לשלום 

תוכנית "שפה משותפת"                         
בשנת הלימודים תשפ"ב תכנית "שפה משותפת" פעלה להוראת העברית הדבורה בעשרות חטיבות ביניים ערביות ברחבי הארץ. עשרות מורים מהחברה היהודית הועסקו ע"י משרד החינוך במסגרת התכנית ואלפי תלמידים מהחברה הערבית השתתפו בה.
בנוסף, במהלך שנת תשפ"ב הפעלנו את תכנית "שותפים לדרך", תכנית ראשונה מסוגה שכללה כתשעים מורים יהודים וערבים מבתי ספר ברחבי הארץ. לכל מורה יהודי המלמד בבתי ספר הערביים במסגרת תכנית "שפה משותפת", הוקצה מורה ערבי מנוסה במטרה לחזק את הקשר בין המורים לעברית דבורה לבין צוות בית הספר, לקידום שיתוף הפעולה המקצועי בין המורים, להעמקת ההיכרות וקיום דיון מעמיק בנושאים בין-תרבותיים עבור קידום חיים משותפים. מפגשי ההכנה לתוכנית כללו סדנאות עומק שעסקו בהיכרות, זהויות, אתגרים והזדמנויות שבמפגש הבין-תרבותי. לאחר מכן צמדי המורים המשיכו להיפגש במהלך השנה. נוצרו קשרים  עשירים ועמוקים בין המורים משתי החברות.

עם כניסתה החדשה של מערכת גפ"ן למשרד החינוך השנה, הוחלט לפתח תכנית חדשה להוראת עברית דבורה בבית הספר הערביים המופעלת ישירות דרך גבעת חביבה – תכנית "יהיה בסדר". בעקבות פתיחת התכנית, גויסו לה מנחים חדשים ופותח מערך פדגוגי חדשני וייחודי לתכנית. התכנית זוכה לפופולריות רבה בחברה הערבית וכיום משתתפים בה בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים מכל רחבי הארץ.
לבסוף, במהלך השנה הוכרזה פתיחתה של תכנית חלוצית לחילופי מורים במטרה לקדם חיים משותפים. לתוכנית שותפים משרד החינוך ומחלקת החינוך בגבעת חביבה. במסגרת התכנית, מורים המלמדים תחומי דעת זהים מהחברה היהודית והערבית יתחלפו ביניהם במשך עשרה שבועות במהלך השנה. המורה היהודי ייקלט ויילמד בבית ספר ערבי ולהיפך. המורים יעברו חוויה של שליחות, העצמה, הסרת מחיצות ובניית אמון עם התלמידים.

תכנית "מפגשים"
מרחב בטוח לשיח בגובה העיניים בין בני נוער יהודים וערבים

במהלך שנת הלימודים תשפ"ב, לאחר שנתיים של מגפת הקורונה, הצלחנו לחזור לפעילות כמעט מלאה. למרות האתגרים, כ-1,300 תלמידות ותלמידים, ערבים ויהודים מכל רחבי הארץ, השתתפו בתכנית ועברו יחד חוויה משמעותית ומוצלחת - סמינר דו יומי שכלל היכרות בין אישית, בין תרבותית ושיח סביב קונפליקטים משמעותיים בין החברות וסוגיות שונות בחברה. בנוסף, התקיימו שלוש סדרות בהן שלושה צמדים שנפגשו מספר פעמים והתארחו בבתי הספר האחד של השני.
שנה"ל הנוכחית, תשפ"ג, התחילה בחוסר וודאות ואתגרים לא פשוטים, הן בשל מחסור בצוותי הוראה ובמנהלי בתי ספר והן בשל הרפורמה במשרד החינוך- כניסתה של מערכת הגפ"ן.  לצד האתגרים, תכנית הגפ"ן חשפה את "מפגשים" לבתי ספר שונים, חלקם שותפים וותיקים שלנו וחלקם חדשים ובכך יצרה עבורנו הזדמנויות חדשות.  

תוכנית ימ"י
ילדים מלמדים ילדים 

תוכנית ימ"י (ילדים מלמדים ילדים), תוכנית מפגשים דו שנתית לבתי ספר חט"ב, פועלת מזה 34 שנה בבתי ספר יהודים וערבים בישראל במטרה לבניית זהות משותפת כחלק מבניית חברה משותפת ערבית יהודית בישראל. המטרה המרכזית של התוכנית  הינה יצירת דיאלוג משמעותי אותנטי בין בני נוער יהודים וערבים בישראל כחלק מבניית מרקם חברתי פלורליסטי, שוויוני ומשותף.
התוכנית התקיימה השנה בהיקף מלא של 9 צמדים של בתי ספר, בהם השתתפו כ- 400 תלמידים מבתי ספר ערבים ויהודים באזור מגידו, מעלה עירון, מועאוייה, כפר קרע, מנשה, פרדס חנה-כרכור, באקה אל ג'ארביה ועמק חפר.

אנו גאים בשיתופי פעולה ייחודיים שנוצרו השנה עם ארגונים נוספים כמו "נשים עושות שלום", ובפעילות ייחודית בנושא קיימות בשיתוף עם יחידת ההתנדבות בחברת "נטפים" (מגל). 

הכשרה גישורית במערכת החינוך 
 יחד עם הקונגרס הישראלי ואוניברסיטת בר אילן, קיימנו השנה שתי הכשרות ייחודיות בתחום  הגישור, עם יותר מ-50 משתתפים: 
  • קורס אנשי חינוך  ומנהיגות  חינוכית יהודית וערבית
  • קורס ייעודי למנהלי יחידות נוער יהודים וערבים
הקורסים התמקדו בהכשרה והקניית ידע וכלים מתאימים למשתתפים שיעזרו להם להתמודד ולנהל מצבים מורכבים וטעונים בחברה הטרוגנית ומגוונת רבת מחלוקות, קונפליקטים וחילוקי דעות מסוגים שונים, המתרחשים על רקעים שונים (חילוני דתי, מגדרי, מעמדי, עדתי, חמולתי, לאומי וכיוצ"ב).

פרויקט הקמת מרכזי גישור ביישובים הערבים

במסגרת תוכנית חדשה יזמנו בשנה האחרונה הקמת חמישה מרכזי גישור בישובים  מזרעה, שעב, בועינה נג'ידאת, גוש חלב ופקיעין. המרכזים נמצאים בשלבי פיתוח ומטרתם היא להכשיר צוותים מקומיים עבור הפעלתם. 
אנו מאמינים כי אין חלופה בהתמודדות עם סכסוכים ומאבקים שיכולים להתדרדר לאלימות ולפשיעה, לכוחות הפנימיים שמכירים את הסביבה ואת התרבות המקומית.
הפרויקט מתקיים בשיתוף פעולה מלא עם ראשי הרשויות, מנכ"לי הרשויות וקשת רחבה בכל יישוב של פעילים ומתנדבים מדהימים ואיכפתיים, שלקחו על עצמם להקדים תרופה למכה, ולהיות הכח הפנימי המגשר ששומר על יחסים חיוביים ופוריים בתוך הקהילה, במאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית.
מדובר בתכנית פיילוט, המיועדת להתרחב ליישובים נוספים בהמשך. בכל מרכז יוכשרו כ-20-25 משתתפים פעילים המייצגים את כלל החברה.    

כל מרכז יעסוק במיפוי ובמעקב אחר סכסוכים קיימים ומתפתחים ובטיפול בהם בגישה של גישור וניהול הסכמות בקרב קבוצות. המגשרים יעסקו גם בהדרכה ובהעברת מסרים בקהילה, במסגרות חינוך פורמליות ובלתי פורמליות, בקרב אנשי דת ועוד. כך הם ישמשו כסוכני שינוי בשטח שיפיצו ויטמיעו את שפת הגישור ותרבות הדיאלוג בקרב הקהילה וירחיבו את השפעת הגישור בחברה סביבם.

  הפרויקט יימשך כשלוש שנים במהלכם גבעת חביבה תספק ליווי מקצועי צמוד לכל מרכז, תוכניות הכשרה והעשרה. המועצות המקומיות השותפות מהוות חממה למרכזים, פיזית וארגונית.   

לקראת תום השנה הראשונה בפילוט זה ניתן לסכם שהפרויקט מוגדר להצלחה גדולה ביישובים הנ"ל וזכה גם לכיסוי תקשורתי הולם. היעד שלנו לשנה הבאה הוא להפוך את המרכזים לכתובת המרכזית ביישובים בנושא יישוב סכסוכים ופעילות מניעתית באמצעות הדרכה, הסברה וכו'.

אתגרים
את תכנית "אתגרים" לחינוך הבלתי פורמלי בחברה הערבית לשנת 2021/2022, סיימנו עם 35 תוכניות פעילות ביותר מ- 50 רשויות בתחומי אומנות, עברית, גישור, מנהיגות, קולנוע וצילום. 1,500 תלמידים ותלמידות לקחו חלק בפעילויות השונות.

זוהי השנה השישית לפרויקט, אשר ממשיך להתעדכן ולהתאים  את עצמו לשינויים החלים בשטח, בנוסף לעידוד מעורבות ההורים והקהילה בתוכנית. 

התלמידים והמנהלים מציינים בעקביות את תרומת התוכניות להכנת  התלמידים לאתגרים העכשוויים ברוח "תלמיד היום - אזרח המחר", באמצעות רכישת  מיומנויות, בירור והפנמת ערכי אזרחות אחראית ופעילה. 
 



 בית הספר הבינלאומי גבעת חביבה GHIS

Join GHIS - Where the World Becomes Your Community

                                                                                                                              
שנת הפעילות האחרונה, 2022, הסתיימה בסימן של צמיחה והתפתחות בהיבטים רבים של פעולת בית הספר הבינלאומי בגבעת חביבה.
בהיבט של משימת בית הספר לקידום חיים משותפים בין שוני תרבות, המשכנו בפיתוח של תכנים ופרקטיקות ייחודיות. תכנית WeShare העוסקת בזהות ובשייכות בשכבת י׳ דורגה על ידי התלמידים כתכנית המשמעותית ביותר עבורם בשנת הלימודים. צוות התכנית המשיך בפיתוח התכנים ובמתן מענה לסוגיות הפדגוגיות המורכבות של למידה והוראה בכיתה יהודית-ערבית.
משאבי זמן ותעצומות נפש הוקדשו לפיתוח המנגנון הדמוקרטי בבית הספר לקראת הפעלתו של פרלמנט קהילתי המזמן מעורבות בשיח ובקבלת החלטות.
השותפות עם המרכז היהודי-ערבי לשלום בגבעת חביבה הועמקה בתכנון וביצוע של סדרת מפגשים לתלמידי שכבות י״א-י״ב בנושא זהות וגישור. בנוסף על כך, יזם בית הספר את הפעלתו של קורס גישור רב-תרבותי לתלמידי בית הספר בשותפות עם התיכונים של מבואות עירון, גוונים, סינדיאנה ואלוני יצחק.
תכנית ״פסיפס מנשה״ ביוזמת בית הספר ובשותפות עם המועצה האזורית תמשיך את פעילות הקירוב בין שוני תרבות במרחב המועצתי, בתוך גבעת חביבה.         
בהיבט של הישגים אקדמיים, המחזור המסיים של 2022 הגיע ל- 100% זכאות לבגרות בינלאומית וכ-20% מהתלמידים.ות הגיעו לטווח הציונים הגבוה ברמה העולמית. בוגרים.ות התקבלו לאוניברסיטאות מובילות כאשר לצד תהליך הייעוץ הפנימי בנושא הרשמה לאוניברסיטאות, עמיתיהם מן המחזורים הראשונים סייעו בהכוונה ובעצה טובה.
בהיבט הקהילתי, קהילת התלמידים גדלה באופן משמעותי על פי מדיניות בית הספר לייצוג שווה בין תלמידים מן החברות הערבית והיהודית בישראל, ובינם לבין תלמידים ממדינות אחרות. תלמידים ממדינות חדשות הגיעו אל הקמפוס, בין השאר מפרו, אוגנדה וביילורוסיה. בשל המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, קלט בית הספר קבוצה של תלמידים משתי המדינות והחל במיסוד הדיאלוג ביניהן. המימד הרב תרבותי הועמק גם בצוות בית הספר והפנימיה, ברוח הכלל המקובל עלינו -  ״נאה דורש.ת, נאה מקיים.מת״.
לבסוף, יוזמות חדשות הושקו בבית הספר בשנה זו, מתכנית אירוח תלמידי כיתה י׳ מבית הספר "תרבות" במקסיקו סיטי ועד אירוח מורים מתלמדים מדנמרק. יוזמות ששיאן בקבלת מעמד של בית ספר פורץ דרך במערכת החינוך על בסיס תפיסת האוטוביוגרפיה החינוכית.
פרויקט בני המקום 

רצח בעיניים – האמת על הפשיעה והאלימות בחברה הערבית
הקמפיין השנתי של פרויקט "בני המקום" ביוזמת גבעת חביבה וקרן פרידרך איברט
הפשיעה והאלימות האכזרית הפכה בעשור האחרון למציאות ויומיומית עבור האזרחים הערבים במדינה, מציאות שלא זכתה לתשומת לב בשיח הציבורי והאזרחי הכלל ישראלי. להיפך, היא עברה מסגור מוטעה ומכתים, שאינו תורם בשום צורה לפתרון הבעיה, בזמן שהנרטיב של החברה הערבית נפקד מהשיח.  
השנה החלטנו  להתמקד בבעיית הפשיעה בחברה החברה הערבית במסגרת הקמפיין השנתי של פרויקט "בני המקום", כאשר מטרת הקמפיין היא לחשוף את הרקע להתפשטות הפשיעה בחברה הערבית, את הסיבות שהובילו למצב שאנו חווים כיום, את התחושות של אזרחיות ואזרחים ערבים, ולהצביע על הצעדים הנחוצים למיגור התופעה. זאת, על מנת לאפשר לציבורים רחבים ככל שניתן בחברה הישראלית להבין את הרקע, התהליכים והאימה שבה חי רוב הציבור הערבי בישראל, למוסס דעות קדומות כגון היותה של החברה הערבית חברה אלימה מיסודה שאינה מכבדת את חוקי המדינה, ולגייס את הציבור הישראלי כולו לתמוך באזרחיות והאזרחים הערבים בדרישתם הצודקת לחיים שפויים ובטוחים.

הקמפיין כולל ארבעה סרטונים שמתייחסים לשאלות שנשמעות בציבור היהודי – ומנסה לתת להן תשובה קוהרנטית ואותנטית שמציעה אלטרנטיבה לשיח המאשים הקיים :   
 1.       מבט שמשקיף על ההתפתחויות בתוך החברה הערבית ומחוצה לה לאורך השנים ומנסה להסביר איך הגענו למצב הנוכחי.
2.       תפקיד ותפקוד המשטרה וסוגיית האמון הנעדר בינה לבין החברה הערבית.
3.       סוגיית הצעירים חסרי המעש, שנושאת עמה פוטנציאל נפיץ ביותר.
4.       כלכלת הפשיעה וכניסתם של ארגוני הפשע לחלל שהותירה המדינה באמצעות הזנחה מתמשכת של החברה הערבית.
הקמפיין נמשך חודש ימים ושודר ברשתות החברתיות וביוטיוב, הניב כ 4 מיליון  חשיפות ויותר  מ 750 אלף צפיות.
לצפיה בסרטונים 

המכון ללימודי ערבית

שנת 2022 במכון ללימודי ערבית:
כמדי שנה פעלו במכון כ-10 קורסים שנתיים ברמות שונות המיועדים ללומדים מבוגרים. עשרות האנשים הלומדים במכון עוסקים במקצועות שונים וידיעת הערבית מסייעת להם לתקשר עם העובדים הערבים בחברתם ואנו מברכים על כך.
בקיץ הגיעו עשרות אנשים ללמוד ב'מסגרת קייצית', מבוקר עד לילה.  אווירת הלימודים הייתה מעולה וכולן/ם יצאו נשכרים.
אחת לכמה זמן הוצאנו סיורים למרכזי אוכלוסייה ערבית בהם יישמו התלמידים את הידע שרכשו.
קורסים מקוונים ב-3 רמות שונות ובקריאת טקסטים  פעלו במקביל כל השנה.
במשך השנה קיימנו גם 2 קורסים אינטנסיביים ארוכים של 4 חודשים כולל לינה למעוניינים, בהם אנשים למדו את הערבית ותרבותה על כל משלבי השפה. הם שמעו הרצאות, קראו עיתונים, למדו שירים, וכסיכום נתנו הרצאות על נושאים שמעניינים אותם. חלקם אף נבחנו לבגרות. גולת הכותרת היו הסיורים שסיירו בארץ עם מדריכים ערבים שהדריכו אותם בערבית.
כך נוספו למכון עוד בוגרים רבים ששולטים בשפה ברמה גבוהה מאוד.
גם תלמידי בית ספר מכל הארץ המשיכו להגיע לגבעה ליום העשרה בשפה ובתרבות הערבית. לחילופין, מורים מטעמנו הגיעו לבתי הספר להעשיר את הלומדים שם.
תכננו וערכנו ימי סיור למורות וללומדים המעוניינים. ההנאה ושביעות הרצון ניכרו אצ המשתתפים.
קיימנו גם קורסי חוץ לקבוצות בעלות עניין בארגונים, בחברות, בקיבוצים ויישובים.
 על כל הפעילות הענפה הזאת אחראי צוות המכון  המפעיל כ-20 מורים בגבעה וברחבי הארץ, מורים מעולים, מוכשרים, יצירתיים, הרואים שליחות בעבודתם.

המרכז המשותף ללאמנות
גלריה גבעת חביבה לאמנות מזמינה אתכם לשיח גלריה עם אמני התערוכה בהנחיית מיכל ניב ואבנר זיגנר בשבת ה- 7.1.2023 ב-12:00, גלריה גבעת חביבה לאמנות
מוזמנים ומוזמנות לקרוא את סיכום השנה המלא של המרכז המשותף לאמנות כאן 
תוכנית פרחי הייטק 
תכנית פרחי הייטק בגבעת חביבה הינה תכנית לימודים ייחודית  במדעי המחשב המיועדת לבוגרים מצטיינים של כיתה ח', ט' בחברה הערבית, ומעניקה להם ההזדמנות להתחיל את לימודי תואר הראשון .B.Sc במדעי המחשב,  כבר במהלך לימודי התיכון.
אנו גאים  ושמחים לציין כי בוגרי המחזור הראשון של התוכנית אשר החלו את דרכם בתוכנית כתלמידי תיכון לפני 5 שנים, היום בגיל 20 מחזיקים  בתואר ראשון במדעי המחשב ועובדים מן המניין בחברות הייטק שונות.
תכנית פרחי הייטק קיבלה השנה הכרה ממשרד החינוך כתכנית אקדמיה בתיכון. ובכך כל סטודנט שלומד בתכנית יכול להמיר לימודים בבית הספר ובחינות בגרות בלימודי מקצוע המחשבים בתוכנית. 
התחלנו את שנת הלימודים תשפ"ג עם 96 סטודנטים חדשים מהחברה הערבית אשר התקבלו ללמוד בתכנית, 37 סטודנטים עברו את שנה א' בהצלחה והם ימשיכו לשנה ב'. 22 סטודנטים עברו ללמוד במכללה את שנה ג'.
הכירו את משתתפי ובוגרי התוכנית 
זה הזמן ללמוד ערבית
 הצטרפו עכשיו למגוון הקורסים של המכון ללימודי ערבית גבעת חביבה,  להרשמה 
Twitter
Facebook
Website
Instagram
Copyright © *Givat Haviva*, All rights reserved. 

Tel: 972-4-6309288/312 | Fax: 972-6309305

management@givathaviva.org.il | www.givathaviva.org.il

ד.נ. מנשה, גבעת חביבה 3785000 | بريد متجول منشه چڤعات حبيبة Mobile Post Menashe 3785000 Israel | 3785

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list