Copy
Zpravodaj Junior Achievement, o.p.s. - 12/2013
Zobrazte si email v prohlížeči
Vážení přátelé a podporovatelé Junior Achievement,
 
v tomto svátečním čase pro Vás tým Junior Achievement ČR připravil malý dárek v podobě zbrusu nového zpravodaje. Od ledna 2014 se s ním budete ve své emailové schránce pravidelně potkávat každý měsíc a bude Vám přinášet novinky ze světa JA. Umožní Vám blíže poznat naši činnost, náš tým i naše partnery.

Tentokrát Vás seznámíme s tím, co nám rok 2013 přinesl. Úspěšně jsme spustili nové vzdělávací projekty, dosáhli navýšení počtu zapojených školních tříd a jako každý rok jsme při slavnostním ceremoniálu ocenili nejlepší studenty JA.

Rozšířili jsme naše aktivity na sociálních sítích a uvedli novou podobu webových stránek www.jacr.cz. V tomto roce jsme také přivítali několik nových členů týmu. JA tým v kanceláři ve zlínské Baťově vile se dokonce ztrojnásobil.


Rok 2014 přinese jedno velmi významné výročí a to 100 let od narození našeho zakladatele pana Tomáše J. Bati. Bez jeho osobního nasazení by JA v České republice nikdy nevzniklo a více než 300 000 současných absolventů by tak přišlo o jedinečnou příležitost získat kvalitní praktické vzdělání v oblasti podnikání, finanční gramotnosti a volby povolání. V novém roce JA opět čeká mnoho vzdělávacích aktivit po celé republice, několik soutěží pro středoškoláky i vysokoškoláky a dubnová konference pro učitele. Věříme, že bude opět mnoho příležitostí společně pomáhat mladým lidem v rozvoji jejich potenciálu.
 
Za celý tým Junior Achievement děkuji všem našim partnerům, vyučujícím i studentům za jejich podporu v letošním roce a přeji Vám krásné svátky i mnoho vzdělávacích a podnikatelských zážitků s JA v novém roce 2014!
Josef Müller
výkon
ný ředitel


 
V tomto čísle:

Skills for the FutureBankovní gramotnost pro učiteleThink Big School -
Most k zaměstnání - Trénink prezidentů - BeerBox v Londýně - Nejlepší studenti
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku! Like http://www.facebook.com/jaczechrep on Facebook

Skills for the Future

V rámci programu Studentská společnost JA mají studenti nově možnost zapojit se i do projektu Skills for the Future. Ty společnosti, které budou svůj podnikatelský záměr orientovat na automobilový průmysl, získají možnost konzultace s odborníky ze společnosti Hyundai a také šanci zúčastnit se evropské soutěže Hyundai Award a workshopů zaměřených na rozvoj měkkých dovedností. 

Bankovní gramotnost pro učitele

V tomto školním roce nově představujeme projekt Bankovní gramotnost pro učitele, který vznikl v rámci dlouhodobé spolupráce Junior Achievement a Citi Foundation v oblasti finanční gramotnosti.
Cílem projektu je zvýšit odborný potenciál učitelů tak, aby mohli téma bankovní gramotnosti efektivně implementovat do výuky a rozvíjet bankovní gramotnost studentů. V rámci projektu budou probíhat jak online aktivity (webináře), tak osobní setkání, na kterých učitelé budou moci sdílet a obohacovat své zkušenosti s výukou bankovní gramotnosti. Vyvrcholením projektu bude dubnová konference pro učitele.
 

Think Big School

V tomto školním roce opět realizujeme ve spolupráci se společností Telefónica jednodenní program Think Big School pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol. Pro studenty je to příležitost získat praktické zkušenosti z oblasti projektového řízení, týmové spolupráce a digitálních technologií. Programu se již zúčastnilo více než 1000 studentů z celé republiky. V současné době nabízíme školám poslední místa na akce plánované na leden a únor 2014.

Most k zaměstnání: Boříme první bariéry

Celosvětový vzdělávací projekt společnosti Johnson & Johnson Bridge to Employment (Most k zaměstnání), který v České republice funguje pod vedením Junior Achievement, nyní vstupuje do svého třetího školního roku. Ten bude zaměřen na boření nejrůznějších bariér. Koncem října proběhl první letošní seminář s podtitulem "Boříme první bariéry". Den odstartovaly studentky Tereza Aftanasová a Kristýna Veinlichová svou prezentací z návštěvy BTE Alliance Building and Training Session v nizozemském Leidenu. Dopoledne pokračovalo přednáškou expertů ze společnosti RehaKost, na které se studenti dozvěděli důležité informace o životě na vozíku. Sami si také vyzkoušeli přepravu na vozících, ať už v pozici hendikepovaného nebo asistenta. V závěru dne jsme společně navštívili Neviditelnou výstavu, kterou nás provedli zrakově hendikepovaní průvodci.

Trénink prezidentů Studentských společností JA

V září a říjnu se do Prahy a do Zlína sjeli prezidentky a prezidenti letošních Studentských společností JA. Kromě představení nového projektu Skills for the Future, který Junior Achievement realizuje se společností Hyundai, všechny čekal i manažerský trénink v režii členů absolventské organizace Junior Achievement JA Alumni.

Středoškoláci osvěžili Londýn českým pivem

Na evropském finále soutěže JA-YE Europe Company of the Year Competition 2013 vzbudili ostravští studenti rozruch svým pivním automatem - BeerBoxem.
Mladí podnikaví vynálezci jsou členy Studentské společnosti JA, v rámci které poznávají, co obnáší podnikatelský život. S BeerBoxem zvítězili v celostátní soutěži, po které následovalo evropské finále v Londýně. V obrovské konkurenci čítající 250 studentů z 35 zemí se českému týmu Frex Company podařilo umístit těsně pod stupni vítězů. "Takové umístění mezi třiceti pěti studentskými firmami Evropy, to je přece něco fantastického." říká Taťana Szlaurová, učitelka aplikované ekonomie, pod jejímž vedením studenti realizovali svůj nápad. Svou originalitou a týmovým duchem zaujali gymnazisté i britské BBC, v jehož ranním vysílání se také objevili jako osobní tip reportérky.

Nejlepší studenti JA 2012/2013

Tradiční slavnostní ceremoniál JA Award Ceremony se konal koncem školního roku v Gröbově vile v Praze. Ocenění studenti přijali certifikáty z rukou Sherry Keneson-Hall, kulturní atašé ambasády Spojených států amerických v České republice; člena Správní rady Junior Achievement pana Rudolfa Rabiňáka, výkonného ředitele Raiffeisenbank; hlavního porotce soutěže Studentská společnost JA pana Čestmíra Ondrůška, ředitele divize Raiffeisenbank; a Josefa Müllera, výkonného ředitele Junior Achievement.

Nejlepší Studentská společnost JA

Studenti v rámci výuky předmětu Studentská společnost JA zakládají vlastní obchodní společnost, se kterou během jednoho školního roku získávají své první podnikatelské zkušenosti. Jedná se o reálnou činnost, nikoliv fiktivní. Národní finále organizujeme ve spolupráci s Raiffeisenbank.
 
1. Frex - The BeerBox Company
Gymnázium Ostrava-Hrabůvka
Předmět podnikání: unikátní zařízení určené k automatizovanému výčepu nápojů, především pak čepovaného piva
 
2. Best Wine
Střední odborné učiliště a Střední odborná škola, SČMSD Znojmo
Předmět podnikání: originální regionální produkty, hroznový džem a mošt
 
3. Neo Company
Střední průmyslová škola dopravní, Praha
Předmět podnikání: termo obaly na lahve

JA Banky v akci

Soutěž pořádaná v rámci partnerství s Citi Foundation využívá interaktivní počítačové simulace JA Banks in Action. Díky této simulaci si studenti na vlastní kůži vyzkouší řízení vlastní banky na konkurenčním trhu.
 
1. Pavel Novotný, Pavel Pančocha
Obchodní akademie, Střední odborná škola knihovnická a VOŠKISS, Brno
 
2. Vít Umlauf
Vyšší odborná škola ekonomická a Obchodní Akademie Kollárova, Praha
 
3. Michal Hrabě, František Linder
Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové

Manažerem nanečisto

Soutěž Manažerem nanečisto organizujeme ve spolupráci se společností Hewlett-Packard a Nadací Tomáše Bati. V rámci počítačové simulace JA TITAN studenti představují jednotlivé virtuální firmy, které podnikají na stejném trhu, prodávají stejný výrobek a navzájem si konkurují.
 
1. Ladislav Klobása, Eliška Šilhánková
Masarykova Univerzita, Brno
 
2. Barbora Čechová, Nikol Čočková
Vysoká škola báňská – technická univerzita, Ostrava – Poruba
 
3. Martin Kolečkář, Zuzana Košcová
Vysoká škola báňská – technická univerzita, Ostrava – Poruba
 
Soutěž v simulaci JA TITAN se pořádá i pro střední školy. Všechna místa vítězů obsadili studenti Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě.
Facebook
Webové stránky
Email
Děkujeme všem partnerům za jejich dlouhodobou podporu našich vzdělávacích aktivit.
Copyright © 2013 Junior Achievement, o.p.s., Všechna práva vyhrazena.