Copy
24.2. pokračuje přerušené  jednání zastupitelstva. Veřejnost vyrazí na prázdniny a zastupitelé rozhodnou o nové radnici. Nebo to bude zase jinak?
Vážení a milí sousedé a příznivci Prahy 10,
v tomto vydání aktuálního newsletteru o dění v naší městské části z pohledu občanů naleznete
  • informaci o průběhu jednání zastupitelstva 10. 2. – proč I. Vinš (exODS) navrhl náhlé přerušení jednání?
  • spekulace o dalším vývoji kolem nové radnice (oficiálně totiž nikdo kromě nejužšího vedení radnice nic neví a 10. 2. byl bod na místě stažen (!) z programu)
  • pozvánky na diskusní čtvrtky iniciativy Společně pro Desítku pořádané v Domě čtení - nejbližší už dnes, 20. 2., k rozpočtu: zorientuje se v něm opravdu každý!
 
Horké novinky zveřejňujeme na zaostřeném Facebooku. O sousedských a kulturních akcích se dozvíte v kalendáři akcí na prahadeset.cz, provozovaném iniciativou Společně pro Desítku.

 

Zastupitelstvo 10. února: poplatek ze vstupného na fotbal, rozpočet a přerušení jednání  

Děsivá show politici versus občané pokračuje 24. února

Za Zaostřeno na 10 jsme se 10. února na zastupitelstvo přišli ptát hlavně kvůli bodům (1) rozpočet, (2) nová radnice, (8)  vila Karla Čapka  a (25) různé.  Jak úspěšní jsme byli se získáváním odpovědí?
  • Miliardová investice do nové radnice, bod (2), byl z programu hned na začátku stažen, přestože do poslední chvíle visely na webu návrhy usnesení o výběru varianty: komise prý potřebuje více podkladů. Dalších bodů (8 a 25) jsme se nedočkali, protože jednání bylo hned po schválení rozpočtu náhle přerušeno. Jak to vypadalo? Ivan Vinš (ex-ODS) to prostě z minuty na minutu navrhl a ODS+ČSSD odhlasovala. Jako důvod bez dalšího vysvětlení uvedl nutnost vedení koaličních jednání.
  • Zástupci občanské iniciativy Společně pro Desítku navrhovali opětovné vrácení bodu (2), nová radnice, na program (jako informačního) a vyzvali zastupitele, aby si vážili všech občanů, kteří v hojném počtu přišli právě na projednávání tohoto tématu. Bez úspěchu.
  • Ale neprojednal se jen rozpočet, před bod (1) byl předřazen bod (5): Výjimka z místního poplatku ze vstupného. Proč? Protože nejen jednací sál ale i celá chodba před ním byly plné fotbalových fanoušků, kterým se před radnicí podávalo pivo a klobása a kteří si přišli ohlídat, že návrh, díky kterému zůstane v klubových pokladnách dohromady skoro 2 miliony, projde. A prošel, vždyť to byl návrh Rady MČ a ta má přeci jistou většinu, nemluvě o tom, že fotbalu fandí i KSČM a TOP09. Škoda, že podobně bedlivě fanoušci nehlídají i jiné konání naší radnice. Zajímavé bylo, že nikdo nevystoupil s dotazem, kde v rozpočtu jsou peníze na již dříve odhlasovaný nákup Ďolíčku (my je tam nevidíme).
  • Rozpočet představil starosta Zoufalík asi za čtvrthodinku a pak se občané ptali na podrobnosti investic do rekonstrukce Moskevské (150 mil.) , KD Eden (50 mil.), Polikliniky Malešice (80 mil), elektronických třídních knih (20 mil.!) a bezpečnostních kamer (90 mil.!!). Odpovědí na dotazy občanů mnoho nepadlo, snad jen zmiňme, že místostarostka Cabrnochová (SZ) argumentovala, že kamery budou sledovat tok Botiče, kdyby se rozvodnil; a místostarosta Richter (ODS), že elektronické třídní knihy se vysoutěží transparentně. Kolik, čeho a proč se bude kupovat, není důležité, protože, jak řekla radní Kleslová (ČSSD, v budoucnu možná ANO), důležité je, aby tu hlavně něco stálo! Rozpočet byl nepřekvapivě schválen. Velkým překvapením bylo, že i SZ (I. Cabrnochová a Z. Vávra) hlasovala pro kamerové systémy, přestože se proti nim Zelení ve svém desítkovém volebním programu, který si pokud víme tvořili tito zastupitelé, jasně vymezují.
http://www.youtube.com/watch?v=Cb0hL8FCrIg#t=4

Video z jednání zastupitelstva + odkazy na jednotlivá vystoupení

Další podrobnosti: zastupitelstvo 10.2.2014 obsahuje popis minutu po minutě a záznam jednání, kde po rozkliknutí odkazu "zobrazit více" lze velmi snadno vyhledávat díky odkazům na jednotlivé příspěvky občanů i politiků.
 

Co dál? – Zbývají jen žádosti o informace?

Poslední oficiální informace o nové radnici na zvláštní webové stránce www.praha10.cz/radnice je z 30. ledna. O jednotlivých variantách tam není vůbec nic.
Kusé informace lze najít v sekci infožádosti. Tak funguje transparentnost na Praze 10: informace mají 2 vylosovaní občané v komisi a zbývajících 110 tisíc má smůlu.
Na dotaz občana na facebooku Prahy 10 sice přišla konkrétní odpověď, ale vše je už pro jistotu smazáno. Že by pan tiskový mluvčí Charvát napsal něco, co neměl?

 

Vypadá to, že koalice se již dohodla! Rozhodnou na zastupitelstvu 24. 2. o miliardové radnici, i když to není na programu?

Stavba na Hagiboru, a nebo koupě budovy Vodafone?  Proč ne další varianty?

Vedení koaličních jednání (ČSSD, ODS, exODS – Nezávislí, Strana zelených a Desítka pro domácí), které bylo důvodem k přerušení jednání zastupitelstva (jde o to zastupitelstvo, na němž došlo ke stažení bodu 2), tj. radnice, z programu), je ukončeno a s největší pravděpodobností již bylo dohodnuto, pro jakou variantu sídla radnice zvednout ruku. Co se jim více vyplatí?: Stavba na Hagiboru, či třeba koupě budovy Vodafone?

Naše redakce obdržela neověřenou informaci, že někteří zastupitelé se skutečně bojí trestní odpovědnosti, kdyby teď před volbami zvedli ruku pro některou z netransparentně připravených předražených variant. Prý proto koalice (ČSSD, ODS,  exODS – Nezávislí, Strana zelených a Desítka pro domácí) připravila neprůstřelnou únikovou variantu. Hlasování bude nečekaně v termínu jarních prázdnin a tak jsou mnozí omluveni a lze se domnívat, že za to budou i řádně podle stranických zvyklostí odměněni. Jak budou případně odměněni ti, kteří budou hlasovat pro? Tak to si ani nedokážeme představit.  
Pokud by totiž byla u této zakázky provize 16 %, jak je prý  u podobných zakázek obvyklé, je to v případě desítkové radnice přes 150 milionů korun!

Existuje závažné podezření opoziční TOP 09, které ale vedení radnice bagatelizuje, že minimálně jedna z variant (rekonstrukce Vlasty) je až o 130 % předražená, a tak není divu, že nás logicky napadá: A o kolik mohou být předražené ty ostatní varianty? Kdo ze zastupitelů skutečně nakonec přijde a jak bude kdo hlasovat (a kdo “bude na horách s dětmi” a tak se třeba hlasování a odpovědnosti vyhne)? O tom přineseme zprávy příště. Ještě douška: na program lze dle jednacího řádu kdykoli cokoli vrátit či doplnit.
 
 

Referendum? Rozhodnutím zastupitelstva pro občany Prahy 10 nic nekončí!

Občané Prahy 10 mají i přes rozhodnutí zastupitelstva možnost se bránit nekompetentnímu a netransparentnímu rozhodnutí zastupitelů o ”nové radnici”. Možností je vyhlášení referenda, které zamezí současným zastupitelům dále činit jakékoliv kroky a musí vyčkat na výsledky referenda. Příkladem je úspěšné referendum na Praze 7, kde občané zakázali politikům utratit miliardu za budovu radnice a omezili možné výdaje na ni na polovinu. Pojďte s námi na zastupitelstvo a podívejte se naživo, jak se politici rozhodnou - a co my s tím!
 
 

Diskusní čtvrtky: rozpočet, ideální radnice a školky a družina pro každé dítě

Iniciativa Společně pro Desítku a městská knihovna Dům čtení (Ruská 192) připravují diskusní večery o aktuálních tématech v městské části Praha 10. Plakát zde


20. 2. 18:00 Rozpočet MČ Praha 10 na rok 2014

Diskutovat budeme o hospodaření MČ a o možnostech otevření rozpočtového procesu občanům. Jak se zorientovat v rozpočtu MČ? Jaké výdaje zastupitelstvo schválilo a čím budou kryty? Zbydou nějaké prostředky z privatizace i na dobu po volbách? Je participativní rozpočet čirým idealismem nebo reálným doplňkem současného rozpočtového procesu? Diskuse se zúčastní Ing. Lucie Sedmihradská, Ph.D. z VŠE v Praze a Ing.Gabriel Lachmann z Utopia.sk.


20. 3. 18:00 Ideální radnice 

Rozhodování o miliardových veřejných investicích, které je skutečně transparentní, postavené na odborných podkladech a ve veřejném zájmu, je možné pouze s kvalitními podklady od veřejnosti. Jak lidi zapojit a tyto podklady získat? Na příkladu toho, jak se rozhoduje o nové budově radnice Prahy 10.
Diskutovat bude: ing. arch. Petr Klápště: architekt, urbanista a specialista na zapojování veřejnosti, a další odborníci. 


10. 4. 18:00 Jak zařídit místo ve školce a v družině pro každé dítě?

Veřejná debata o tom, jak plánovat kapacity ve školství a zajistit každému dítěti možnost chodit do školky a do družiny. Proč je důležité, aby města a obce vytvářely vhodné podmínky ke slaďování rodiny a práce? Jaké jsou potřeby rodičů a obyvatel Prahy 10? 

Panelisté: Mgr. Lada Wichterlová (Gender Studies o.p.s., zabývá se genderovými aspekty rodinné politiky, je členkou Výboru pro sladění pracovního, soukromého a rodinného života při Radě vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a Komise pro rodinnou politiku Rady hlavního města Prahy) a Mgr. Zdeňka Květová (vedoucí oddělení školství, kultury a sportu magistrátu města Jablonec nad Nisou. Se svým týmem, ředitelkami mateřských škol a představiteli města se jí daří dlouhodobě zajišťovat místa ve školkách pro všechny děti), moderuje Mgr. Karin Marques (garantka 4. přání  Společně pro Desítku – „Více podpory pro rodiny, děti, mládež i seniory“, bývalá ředitelka ZŠ a gymnázia, zakladatelka Klubu K2 a Školky K2 v Praze 10, koordinátorka programu Vzdělávání dětí a mladých lidí v Nadaci Open Society Fund Praha).

Hodně radosti z bydlení na Praze 10 i v jiných městských částech a méně rozhodování ve stylu pejska a kočičky za Zaostřeno na Desítku přeje

aktivní občan a redakční tým Zaostřeno, 20. 2. 2013

PS: Minulá vydání newsletteru naleznete zde
PPS: Líbí se vám, co děláme? Podpořte nás! Transparentní účet zde.
 
Like Miliardová radnice: rozhodne se o jarních prázdninách. on Facebook
 
 
 
 
Tento e-mail jste obdrželi, protože se domníváme, že se zajímáte o dění ve svém okolí. Doufáme, že pro Vás je tento alternativní informační zdroj o Městské části Praha 10 přínosný. Newsletter je rozesílán přibližně jednou měsíčně a vytváří ho občanská iniciativa Zaostřeno na Desítku (www.zaostrenona10.cz), podpořená z  Fondu Otakara Motejla. Z mailing listu se můžete kdykoli odhlásit na níže uvedeném odkazu. 
Máte pro nás pochvalu, podnět, komentář?  Napište nám!
info@zaostrenona10.cz.