Copy
View this email in your browser

Günlük işlerde, güvencesiz bir şekilde çalışan, işten çıkartılan, ücretsiz izne ayrılan ve en temel hakları olan gıdaya erişemeyen kişilere Acil Müdahale ve Dayanışma ilkelerimiz doğrultusunda gıda, bebek bezi, maması ve temizlik ürünleri desteği sağlıyoruz.

Derin yoksulluk koşullarında yaşayan, günlük işlerde güvencesiz bir şekilde çalışan 345 haneye eylül ayı içerisinde gıda, bebek bezi ve mamasını sizlerin desteğiyle ulaştırdık.


#EvdenDeğiştir
Destekçimiz Olmak için Tıklayınız!

Mahalle Görüşmelerimiz Devam Ediyor! 

Eylül ayında destek verdiğimiz ev ve mahallelerdeki görüşmelere devam ediyoruz. Kişilerin temel haklarina ne derece erişebildiğini araştırırken, derin yoksulluğun sürdürülemez koşullarını da görünür kılmaya çalışıyoruz.

Mahalle ziyaretlerimizde çocukların üniforma, kırtasiye gibi ihtiyaçları karşılanmadığı için okula devam etmediğini ya da geri çevrildiğini öğrendik. Bu nedenle Beyoğlu ağırlıklı olmak üzere İstanbul içerisinde 124 çocuğa kırtasiye, 54 çocuğa üniforma desteği sağlandı, 2 çocuk okula yazdırıldı.

Destek olduğumuz hanelerden on kişi moto kurye kursuna, yedi kişi çağrı merkezi kursuna  başladı. Kursun istihdam hedefi %100.

Ayrıca içinde bulunduğu yoksulluk koşulları nedeniyle tedavisi aksayan bir kanser hastasının hastaneye ve bakıma erişimi için araç desteği, başka bir kişiye ise düzenli psikolojik destek sağlanırken mahalle ziyaretleri esnasında görüşülen kişilerin kamu kaynaklarına erişimi için sonuç veren yönlendirmeler yapıldı.

Taşındık!
Bir buçuk yıllık uzaktan çalışma döneminin ardından Eylül ayı itibariyle İnönü Mahallesi yeni ofisimizde bir aradayız!

DYA'dan Haberler 

Medyada & Mecliste Yoksulluk Gündemi

Medyada Yoksulluk Gündemi taraması çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Mecliste Yoksulluk Gündem taraması ise, TBMM’de yoksulluk ve insan hakları alanında verilen soru önergeleri ve meclis araştırması önergelerini takip edebilmek amacıyla hazırlandı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Eylül ayı içerisinde Derin Yoksulluk Ağı Bianet, duvaR., kısadalga ve KRT TV'ye konuk oldu. Medyada DYA için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Raporlar 

Yerel Yönetimlerle Yoksulluğu Konuşuyoruz : Çıktılar & Öneriler
“Yerel Yönetimlerle Yoksulluk Konuşuyoruz” isimli buluşma serisi, 2020-2021 dönemi katılımcısı olduğumuz National Democratic Institute (NDI) Katılıyoruz Programı desteği ile yerel yönetimlerle sivil toplum aktörlerinin işbirliklerini pekiştirmek amacıyla Derin Yoksulluk Ağı tarafından düzenlenmiştir. Katılımcı yerel yönetim temsilcileri Temmuz ve Ağustos aylarında toplamda dört buluşmaya katılarak diğer yerel yönetim temsilcileri ile birlikte yoksullukla mücadele stratejileri üzerine düşünme alanına dahil olmuşlardır. Buluşmaların sonunda elde edilen çıktılar bu raporda bir araya getirilerek farklı kurumların yoksulluğu ele alış biçimleri, izledikleri kriterler ve yoksulluğun önlenmesine yönelik atılabilecek adımlar çeşitli önerilerle birlikte raporda sunulmuştur.

İndirin
Sedef Işıksel'in düzenlediği #YogaylaDestekOl atölyeleri devam ediyor! 

3 Ekim saat 17:30da matlarda buluşup zoom üzerinden yoga yaparak bağış toplayacağız. Sizler de ister etkinliğe katılara, ister sadece bağış yaparak dayanışmamıza destek olabilirsiniz.

Derin Yoksulluk Ağı Nedir ?


"Derin Yoksulluk" kişilerin açlık sınırı altında olup en temel haklarına dahi erişemediği sosyal dışlanma ve ayrımcılığın sebep ve sonuç olduğu bir yoksulluk halidir.

Derin Yoksulluk Ağı (DYA), kent yoksulluğu alanında onlarca yoksul mahallede "herkese açık bir alan tanıma" mottosu ile hak temelli çalışmalar yapan  Açık Alan Derneği'nin gönüllü ve üyeleri tarafından kurulmuş bir dayanışma ağıdır.

Mart 2020'de pandemi ile birlikte seyyar satıcı, kağıt toplayıcı, temizlik işçisi, inşaat işçisi gibi günlük işlerde güvencesiz bir şekilde çalışan, işten çıkarılan ya da ücretsiz izine ayrılan kişilerin en temel hakları olan barınma, beslenme, mama, çocuk ve hasta bezine erişemiyor olması üzerine DYA #EvdenDeğiştir kampanyasını başlattı. 

Günlük işlerde, güvencesiz bir şekilde çalışan, işten çıkartılan, ücretsiz izne ayrılan ve en temel hakları olan gıdaya erişemeyen kişilere Acil Müdahale ve Dayanışma ilkelerimiz doğrultusunda gıda, bebek bezi, maması ve temizlik ürünleri desteği sağlıyoruz.

Çalışmalarımızın detayları için DerinYoksulluk İzleme Raporumuzu inceleyebilir, basında çıkan haberlerimize göz atabilirsiniz. 
Twitter
Instagram
Website
Facebook
LinkedIn
Copyright © 2020 Açık Alan Derneği, Tüm Hakları Saklıdır.


Adresimiz:
İnönü Mahallesi, Papa Roncalli Sokak, No:21 Harbiye, İSTANBUL

Bizden aldığınız e-postaları düzenlemek mi istiyorsunuz?
Aboneliğinizi düzenleyebilir veya bu listeden çıkabilirsiniz


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Açık Alan Derneği · Inoenue Mah. · Papa Roncalli Sokak No:21 · Pangaltı 34373 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp