Copy
Привіт,
мене звати Леся Ганжа, я головна редакторка сайту «Жінки – це 50% успіху України».
Цього разу нагадаю вам про найцікавіші тексти й головні події кінця січня – початку лютого у сфері жіночого політичного лідерства.

Основні теми цього періоду: «естонський прецедент», «вперше очолила» та, на жаль, багато найрізноманітнішого сексизму.

Про тексти і контексти подій – у нашому  випуску

Головною подією січня в моєму особистому рейтингу жіночих перемог у політиці є «естонський прецедент». Так я собі назвала ситуацію, коли обидві найвищі посади в країні обіймають жінки.

Президентка Естонії Керсті Кальюлайд затвердила новий уряд. Прем’єркою призначено Каю Каллас, вона стала першою в історії Естонії жінкою – очільницею уряду.

Наш текст про Каю називається «Татова донька, що живе власним розумом», бо Кая Каллас є донькою 14-го президента Естонії і єврокомісара Сііма Калласа, її сім’я належить до естонської політичної еліти. А от чого «живе власним розумом» і які має плани на своє прем'єрство – читайте в тексті:
 

Кая Каллас: Татова донька, що живе власним розумом

 
Коли президентку Естонії Керсті Кальюлайд спитали, які наслідки для країни матиме те, що її очолюватимуть дві жінки, то Керсті обурилася. «Я перепрошую, але коли ви востаннє питали про наслідки того, що Естонією керували двоє і більше чоловіків? Розберемося спочатку з цим питанням», – сказала президентка.

І таки Керсті має рацію! Принагідно нагадаю про наш матеріал про президентку Естонії:
 

Керсті Кальюлайд: Жінку завжди запитають «Ви президентка? А хто у вашій сім’ї готує млинці?»


Естонія – поки єдина країна у світі, де на обох найвищих посадах – жінки.

Але ключовим словом у цьому реченні, на мою думку, є «поки». Буквально через кілька днів, як відбулося призначення Каї Каллас, президентка Молдови Мая Санду підписала указ про призначення Наталії Гаврилиці, екс-міністерки фінансів, кандидаткою на посаду прем’єр-міністра.
 

Мая Санду призначила жінку кандидаткою на посаду прем’єр-міністра Молдови


Уже відомо, що парламент не підтримав кандидатуру Наталії Гаврилиці, проте справа не у самій кандидатці, а в складній політичній ситуації в Молдові – якщо парламент відхилить ще одного кандидата чи кандидатку по посаду голови уряду, то в країні будуть оголошені дострокові парламентські вибори, яких добивається Мая Санду. А парламент для Санду зараз є пріоритетом.
 
«Вперше очолили»:

Період січень – початок лютого майорить повідомленнями «вперше очолила жінка».  

 

Вперше № 1. Перша в історії віцепрезидентка Сполучених Штатів Камала Гарріс прийняла присягу. Оскільки про неї було чимало написано під час її висування, то на подію ми відреагували добіркою фото Камали різних  років. Хто не встиг переглянути цей зворушливий сімейний альбом, сповнений щирих дитячих фото і бунтівних дівочих луків – не пропустіть.
 

Камала Гарріс: Фото з життя першої жінки-віцепрезидентки США

Вперше № 2. Жінка вперше стала генеральним секретарем ПАРЄ. Це Деспіна Хатзівассіліу-Цовіліс – громадянка Греції, яка вже 21 рік працює у Парламентській асамблеї. Вона докторка права, отримала докторський ступінь із Європейської конвенції про права людини в Інституті Європейського університету у Флоренції.
 

ПАРЄ вперше обрала жінку на посаду генерального секретаря

 
Вперше № 3. Жінка вперше стала міністеркою фінансів США. 74-річна Джанет Єллен стала першою жінкою в історії, яка очолила Мінфін США. Також вона стала першою людиною, яка посідала усі три найважливіші економічні пости в американському уряді – голови Ради економічних радників, голови Федеральної резервної системи, міністра фінансів.
 

Мінфін США вперше в історії очолила жінка

 
Вперше № 4. У Світової організації торгівлі також вперше за її історію керівницею буде жінка. Нгозі Оконджо-Івеала родом з Нігерії, економістка та політична діячка. Її батько був королем Нігерії. Вона закінчила Гарвардський університет та Масачусетський технологічний університет. Двічі була міністеркою фінансів Нігерії, 25 років пропрацювала у Світовому банку. 

 

Нгозі Оконджо-Івеала стане першою жінкою, яка очолить СОТ

 

Вперше № 5. Вперше в історії Єгипту жінка відкрила засідання нової сесії парламенту: 83-річна Фаріда Ель Шубаші, відома письменниця й журналістка, дістала таку честь на правах найстаршої депутатки. Також важливо, що єгипетський парламент тепер має «нове обличччя» – майже третину його депутатського корпусу становлять жінки.
 

Вперше в історії Єгипту жінка відкрила установчу сесію парламенту

…І багато сексизму

Початок року став періодом, коли сексизму вродило рясно, та ще найрізноманітнішого – від безневинних жартів і болючих образ до підпалів і погроз смертю.
У Німеччині урядовець невдало пожартував назвавши, Ангелу Меркель «меркелятком». Швидко вибачився.
 

Довелося вибачатися: Посадовець назвав канцлерку Німеччини «Меркельхен»

 
У Данії виступили проти локдауну, оголошеного прем’єркою Метте Фредеріксен. Під час протестних акцій у Копенгагені опудало, що зображує прем’єр-міністерку, з написом «Її треба вбити» підвісили на ліхтарі і спалили. Один із зловмисників постав перед судом.
 

«Її треба вбити»: опудало прем’єрки Данії підвісили на ліхтарі і спалили

 
Тимчасом в Україні Ользі Матюшиній, екс-мерці Коцюбинського, що на Київщині, спалили автомобіль. Матюшина пов’язує це зі своєю політичною та громадською діяльністю. Вона подала заяву в поліцію – але на тому поки все.
 

Ользі Матюшиній, ексмеру Коцюбинського, спалили автомобіль

 
В соцмережах перепало українській чиновниці – Ганна Шишман, очільниця Держрибагентства долучилася до консультацій щодо реалізації проєкту Глобального екологічного фонду «Рибальство та екосистемне управління для Чорного моря». Коли новину про це оприлюднили на сторінці агентства у Фейсбуку, під нею з’явилося чимало принизливих коментарів. Репліки переважно стосувалися зовнішності Шишман. Ми розпитали юристок ЮрФем, як варто діяти у таких випадках, їхні поради читайте в матеріалі:
 

Кібербулінг: як цькували очільницю Держрибагенства і що можна вдіяти

Проте найрезонанснішим став випадок, коли український сегмент Фейсбуку вибухнув обговоренням пластичної операції Юлії Тимошенко. Ми не могли не відреагувати на усі ці «піддута Барбі» й «бджоли покусали» й попросили проаналізувати цей випадок відому екпертку з комунікацій Ярину Ключковську.

Її думка така: попри те, що Тимошенко віртуозно вміє перетягувати суспільну увагу на свою зовнішність, будь-яке хамство не має толеруватися. Передовсім не має толеруватися жінками щодо жінок.

«Гендерні стереотипи, які медіа формують навколо жінок, підсилюють мізогінію і відлякують жінок від того, аби брати участь у публічному житті», – переконана експертка.
 

Сексизм – спільна справа? Що говорить про нас реакція на новий образ Юлії Тимошенко

Разом з тим сексизм стає предметом законодавчого регулювання в праві різних країн, зокрема й України.

Зверніть увагу на новини цього місяця:
 

Закон Коко: Ірландія запровадила жорстке покарання за кібербулінг

До Ради внесли законопроєкти, які пропонують карати за сексизм

Комітет ВРУ схвалив законопроєкт про покарання за сексизм у рекламі

 

Тексти, які не можна пропустити:
 
Після тримісячної перерви у Польщі опубліковано рішення Конституційного трибуналу, яке де факто повністю забороняє аборти в країні. І поки польки виходять на «чорні протести», ліберальне видання Newsweek починає рекламу у Фейсбуку своєї старої статті про «дружин зі Сходу».

«Політичний піар – це не єдина причина, чому консерватори при владі прирікають жінок на психічні та фізичні страждання. Є й глибші мотиви: польські чоловіки банально хочуть підпорядкувати собі жінок, які все частіше можуть вести щасливе життя без «годувальника»… Або – версія для більш «просунутих» – замінити занадто гордих землячок на більш піддатливу модель із сусідньої України», – пише наша авторка Олена Бабакова.

У статті також наводяться дані соціологічних досліджень: середньостатистична молода полька ходить на «чорні протести», вчиться в університеті та голосує за лівих, середньостатистичний молодий поляк – не вчиться в університеті, ходить на націоналістичні марші незалежності й голосує за ультраправих. «Тобто, хлопці і дівчата, які пару років тому разом ходили до школи, абсолютно по-різному бачать актуальні проблеми суспільства та способи їх вирішення», – пише авторка.

 

Не пропустіть, бо про це ніде інде ви не прочитаєте:

 

Поки польки протестують проти заборони абортів, Newsweek рекламує «дружин зі Сходу»

 
Нова авторка сайту Жінки:50% поетка і журналістка Олена Задорожна поговорила з дослідницею українських архетипів психологинею Катериною Хоптинською. Науковиця поділила жінок у політикумі на «кайдаших», «мавок», «панночок» та «солох». Зокрема вона пише про те, які архетипи втілюють, наприклад, Юлія Тимошенко та Уляна Супрун.
 

Читайте: Політика в українських архетипах: Панночка-новаторка і Кайдашиха – голова тергромади

 
Не забудьте пограти в нашу гру!

Чи зумієте ви впізнати політикиню за її хобі? Складом сім'ї? Обставинами, в яких вона зростала? Родиною, в якій виховувалася? Віком, у якому розпочала політичну діяльність?

Це кумедна гра, сенс якої я для себе сформулювала так: нас ніщо не зумовлює. Як і не визначає наших доль. Крім нас самих і нашого життєвого вибору.
 

Піаніно, бокс чи кандидатська? Впізнайте політикиню за життєписом (ТЕСТ)

 
І наостанок – про партнерів. Ви вже читаєте розсилку сайту Texty? Ще ні? Тоді раджу підписатися. Texty.org.ua – агенція журналістики даних. Тут опрацьовують великі масиви даних і дивляться, що вони можуть розповісти про світ, в якому ми живемо. Історії, знайдені в даних, слугують основою для візуалізацій, інфографіки та мультижанрових лонгрідів.
 
Підписатися на цю унікальну розсилку можна за лінком.
 
А нашу наступну розсилку планую розіслати в березні.

І ви ж пам’ятаєте: якщо вам давно хотілося повідомити, про що цікаве, вам не терпиться прочитати у нас на сайті, або запропонувати героїню для інтерв’ю – просто пишіть мені відповідь на цей лист. Все прочитаю, усім відповім!

Головне, не забувайте, що «Жінки – 50% успіху України» – це соціальний проект, спрямований на підтримку жінок в громадському та політичному житті, врівноваження представництва жінок та чоловіків на ключових позиціях заради пришвидшення створення справді європейської моделі суспільства.
«50%» означає не кількість жінок, адже насправді їх 54%, а їхню паритетну участь в управлінні державою, прийнятті рішень та впровадженні реформ – на рівні з чоловіками. Ми прагнемо, щоб і жінки, і чоловіки мали рівні можливості реально впливати на прийняття рішень.

Ініціатором проекту є Національний демократичний інститут, який є неприбутковою, неурядовою організацією, яка не пов’язана з жодною політичною силою. Метою НДІ є сприяння зміцненню демократичних інституцій у всьому світі завдяки більш активній участі громадян.

Проект було створено за фінансової підтримки Уряду Швеції – країни, що забезпечила рівне представництво жінок і чоловіків практично в усіх сферах та стабільно входить до топ-10 рейтингу гендерної рівності та індексу людського розвитку.

Цей проект здійснюється завдяки щедрій підтримці британського народу через Департамент міжнародного розвитку Великої Британії в рамках Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать авторам(-кам) та не обов’язково відображають погляди Департаменту міжнародного розвитку або Уряду Її Величності.

З повагою, ваша Леся  Ганжа

PS. Якщо вам нецікаво отримувати розсилку – ви завжди можете легко відписатися. 
Facebook
Website
https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%B6%D1%96%D0%BD%D0%BA%D0%B8+-+%D1%86%D0%B5+50%25+%D1%83%D1%81%D0%BF%D1%96%D1%85%D1%83
https://instagram.com/zhinki50?igshid=sk5xgtlrkp9p


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Жінки - це 50% успіху України · Kiiv · Heroiv Dnipra Vulytsia, 32, 216, Obolonskyi Raion, Kyiv · Kyiv 04214 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp