Aneb výlet z kanadské vesnice v horách
do amerického velkoměsta u oceánu ;-)
Otevřít email v prohlížeči - například pokud se Vám mail zobrazuje divně.

Aneb výlet z kanadské vesnice v horách do amerického velkoměsta u oceánu ;-)


Ahoj <<Oslovení>>,
 
Když jsou ty Vánoce, mám tu pro Tebe pár fotek nad rámec projektu 365 dní v Kanadě, 365 fotek - z našeho předvánočního výletu do amerického Seattlu. Nečekej tu ale žádné dárečky a stromečky a nevím co ještě, kupodivu Seattle zas tak extrémně vánočně přezdobený nebyl - jako to známe z amerických filmů. Vlastně byl dost málo, v porovnání třeba s Vánocemi v ČR.

Původně tenhle email měl odlétat na Štědrý den nebo hned 25.12. ráno, ale plány se mi tak trochu nečekaně změnily a letí až teď. Proč prozradím v emailu z 15. týdne v Kanadě, ale žádnou romantiku nečekej. Teď už k Seattlu, dočti prosím ale až na konec - text pokračuje i po fotkách.
Pohodlně se usaď, pokud možno si pusť Nirvánu (tu kapelu, vysvětlím v zápětí - až si jí pustíš) a jdeme na to. Seattle je největší město amerického severozápadu, nachází se ve státě Washington a má asi 660 tisíc obyvatel. Ale dost oficialit, ty si můžeš taky vygooglit :-). Tohle je výhled na centrum z věže "Space Needle" v mé oblíbené "modré půlhodince" - jak říkávám času po západu slunce těsně před setměním.

Odkaz na další nejen mrakodrapové fotky Tě čeká na konci mailu ;)
EMP (Experience Music Project) museum, první z míst, která navštíví snad každý, kdo v Seattlu byl. Krom stálé expozice z americké hudební (nejen) underground scény tu je také část sci-fi (kde jsou vystavené snad všechny příšery a zrůdy, co kdy hrály v amerických hororech) a aktuálně část Hello Kitty. Což jsem moc nepochopil, jak tohle sem zapadá. Ale asi je to známka punku.

Velká část hudební expozice se věnuje kapele Nirvana. Ostatně název výstavy říká vcelku vše "Nirvana: Taking punk to the masses". Prohlédnout si tu je možné kytary, oficiální i neoficiální fotky,  plakáty, všemožné filmy o nich a samozřejmě si tu jde také poslechnout jejich všemožná alba. Vedle Nirvany je tu také expozice Jimiho Hendrixe. V další hudební části je pak možnost vyzkoušet si kytary, basy, bicí, mixování skladeb, práci ve studiu...No, spousta zábavy pro malé i velké!

A když už máte dost hard rocku, pankáčů, historie, kytar a dunění bubnů, je tu roztomiloučká kočička Hello Kitty...(neptej se mě, netušim).
Čas posunout se dále, na kafe. Proč? Protože v Seattlu v roce 1971 vznikla úplně první kavárna Starbucks. Dodnes zde tahle firma sídlí. Samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít dát si kafe v prvním podniku téhle legendy.

Za těch 44 let od svého vzniku už mají přes 23 300 kaváren po celém světě (z toho 13 000 jich je v USA a 21 v ČR). Kafe v historicky prvním Starbucksu si chce dát každý, takže uvnitř si nelze ani sednout - jen koupíte kelímek a šup ven - a v podstatě pořád zde je fronta.
Návštěva dalšího místa nic nestojí. Je to "Gum Wall" (neboli žvýkačková zeď) vedle divadla "Market Theatre". Tradice začala okolo roku 1993, kdy členové divadelního improvizačního souboru "Unexpected Productions" začali na zeď lepit první žvýkačky. Pracovníci divadla se párkrát pokusili žvýkačky odstranit, ale vždy se objevily nové. Až roku 1999 byla "Gum Wall" prohlášena za oficiální turistickou atrakci. Úlet, že?

Bohužel pro nás ale, 10. listopadu letošního roku byly všechny žvýkačky odstraněny kvůli nutné rekonstrukci a vyčištění. Cukr ze žvýkaček nedělá dobře cihlám prý. Sundalo se celkem přes tunu žvýkačkohmoty. Takže to, co jsem vyfotil je čerstvý, matroš jen za poslední měsíc.
Další vyhlášené místo v Seattlu - "Pike place market". Prostě taková tržnice. Není to divočina jako třeba v Guatemale, ale tržnice to je jak se sluší a patří. Dá se tam sehnat leccos, včetně všemožných mořských potvor a dobrot.
Mrakodrap "Columbia Center" je nejvyšší v celém státě Washington, je 287 metrů vysoký, má 76 pater nad zemí a 7 pater pod zemí. Stavěli ho v letech 1982-1985.

Jedním z velkých nájemníků v budově byl dříve také Amazon (jeden z největších internetových obchodů světa, pocházející také ze Seattlu), ale asi před 5ti lety se Amazon přestěhoval k nedalekému jezeru "Union lake". Vlastní tam těch budov a domů nějak více, takže se prý od té doby té oblastí říká "Amazonie" :-)
Když jsou ty Vánoce, koupili jsme si s Pájou tzv "City pass", balíček lístků do všemožných muzeí, na tu vyhlídku "Space Needle" a součástí byla také vyhlídková plavba po zátoce a kolem obřího nákladního přístavu. Brrr, zní to turisticky, co? Ale přístav nás fakt bavil!

Jedna přístavní zajímavost - chlapíci, kteří dělají na tady těch obřích jeřábech, které vykládají kontejnery, mají pouze 4hodinovou pracovní dobu. Proč? Protože je to milimetrová práce s pekelným soustředěním a švihají jeden kontejner za druhým. Doslova, vyložení jednoho totiž trvá pouhých 19 vteřin!

Zajímavost č.2 - kontejnerů je v oběhu po světě přes 21 milionů a 10 000 ročně se jich ztratí v moři. To je 27 kontejneru přes palubu každý den.
1) Chceš-li mrknout na víc fotek z tohoto našeho výletu, koukni na mém facebooku (můžeš prohlížet i pokud facebook nemáš)
2) Pokud Facebook máš a fotky se Ti líbí, budu moc vděčný za sdílení, lajknutí, komentář...cokoli. Když jsou ty Vánoce...;)
3) Pokud Facebook nemáš, budu vděčný za přeposlání tohoto emailu Tvým přátelům (pouze těm, kterým by se to mohlo líbit).
4) Pokud si email dostal přeposlaný, fotky se Ti líbí a chtěl bys začít sledovat naše kanadské dobrodružství "365 dní v Kanadě, 365 fotek", mrkni sem co a jak.

A na závěr bych chtěl poděkovat zatím jen hromadně za krásné zprávy, co mi/nám posíláte. Postupně všem odpovím, vydržte prosím a ještě mě nezatracujte "on ani neodpověděl" :-). Na výletě jsme byli bez připojení, pak bylo jak bylo a teď už u toho konečně sedím.

Ať už musíš do práce nebo máš volno, přeju opožděně krásné svátky a v úterý nebo ve středu pošlu fotky z našeho 15. týdne v Kanadě.
Tom
Archiv všech dříve odeslaných foto-emailů najdeš zde.
Zůstaňme v kontaktu i na sociálních sítích
Mé další projekty a snažení:
Copyright © 2015 Tomáš Mähring Photography, All rights reserved.


Už Tě tyto emaily nebaví? Kliknutím zde se můžeš odhlásit a ukončit zasílání, ale bude mě to mrzet :-)

Email Marketing Powered by Mailchimp