Copy
13 Temmuz 2021
13 Temmuz Salı gününden herkese günaydın. Bugün 103 yıl önce yazılmasına rağmen, bugün de tanıdık gelecek bir gazete haberiyle güne başlıyoruz. 13 Temmuz 1918’de “İspanyol denilen grip, aynı zamanda Alman’a da benzemiyor mu?” diye soran Fransız Le Petit Parisien gazetesiyle... Bu talihsiz bir kara mizah örneği değildi. 1. Dünya Savaşı sırasında, Fransız askerî çevrelerinde hastalığın Ren ötesindeki düşman Alman bakteriyologların işi olduğu kuşkusu daha 1918 ilkbaharında doğmuştu. O sırada Fransa’da en yaygın komplo teorisi şuydu: Hastalık İspanya’dan gelen konservelerden yayılmıştı; Alman ajanlar bunların içine patojenik basiller koymuştu. Bu komplo teorisi salgın bittikten sonra da devam etti. 1930’larda eski bir Fransız casusu şöyle yazıyordu: “Bize Fransız cephesinden veya Alman cephesinden gelen o esrarengiz hastalığı hatırlıyor musunuz? İspanyol Gribi adı verildi ama aslında grip filan değil vebaydı. Bu mikropları dünyaya yaymak ne büyük bir oyundu! Üstelik kimse hastalığın kökenini bulamayacak, hatta şüphelenmeyecekti bile…” Savaş ve salgının yarattığı korku ve nefret ikliminden beslenen komplo teorilerini Ayşen Gür'den okuyabilirsiniz.

Bugün yalnızca âşık olup acı çekenlerin değil, kentsel dönüşüm sürecinde Sulukule'ye gidip birlikte göbek attığı Romanların, "Güvercin"le uğurladığı Hrant Dink'in, "Son Bakış"la Erdal Eren'in, "La'l"le Deniz Gezmiş’in, Cumartesi Anneleri'nin, sahnede dalgalandırdığı gökkuşağı bayrağıyla LGBTİ+'ların, "Türkiye Şarkıları"yla Rumların, Ermenilerin, Kürtlerin, "Kardelen"lerin, "Ünzile"lerin şarkısını söylemiş; Metin Altıok'tan Mevlana'ya, Gülten Akın'dan Nâzım Hikmet'e pek çok şairin dizelerini notalara dökmüş "memleketin dert ortağı" Sezen Aksu'nun doğum günü... Derdimiz de bitmek bilmediğine göre, "Şarkı Söylemek Lazım" günün şarkısı olsun...
Facebook'ta paylaş Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş Twitter'da paylaş
E-postayla paylaş E-postayla paylaş
 • Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram tatilinin dokuz güne uzatıldığını açıkladı. Kurban Bayramı tatili, 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar sürecek.
 • İstanbul Valiliği, Kadıköy'deki Surp Takavor Ermeni Kilisesi'nin kapısı üzerinde dans eden 3 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Sosyal medyada yayılan görüntülere pek çok kınama gelirken, Surp Takavor Kilisesi üyesi Murad Mıhçı, olayın tekil değil, "bir zihniyetin ürünü" olduğunu söyledi. İkisi adli kontrol şartıyla olmak üzere şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
 • TÜİK'in yayımladığı istatistiklere göre Mayıs'ta işsiz sayısı bir önceki aya göre 265 bin kişi azaldı ve 4 milyon 237 bine geriledi. Böylece işsizlik oranı 0.6 puan azalarak %13.2 seviyesine düştü. Geniş tanımlı işsizlik oranıysa %27.2 olarak açıklandı. Nisan ayında %44,2 olan istihdam oranı ise azalarak Mayıs istatistiklerine %43,8 olarak yansıdı.
  • Kısa çalışma ödeneği, nakdi destek ve işten çıkarma yasağının sona ermesinin yeni bir işsizlik dalgası yaratabileceğinden endişe ediliyor.
 • Hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray futbol takımı, Atina Havaalanı'nda mevcut PCR testlerinin kabul edilmemesi üzerine Olympiakos maçını iptal etti ve Türkiye'ye döndü. Galatasaray kulübünden yapılan açıklamada, Yunan yetkililerin tutumu "ayrımcılık" olarak nitelendirildi.
 • AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretine ilişkin, "Çözüm süreci tarzı bir ifadeyi ne gerekli ne doğru buluyoruz. Bizim bir tane sürecimiz var, 84 milyonun ayağa kalkması için çalışmak" dedi.
 • MİT tarafından gizli bir operasyonla Kırgızistan'dan Türkiye'ye getirilen ve Gülen yapılanmasının Orta Asya sorumlusu olduğu iddia edilen Orhan İnandı, Ankara'da savcılık sorgusunun ardından tutuklandı.
 • Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya karşı protestolarda gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılan iki öğrenci, haklarındaki adli kontrol şartı nedeniyle yurtdışında burs kazandıkları üniversitelere gidemediklerini açıkladı.

Küba'da son 30 yılın en büyük hükümet karşıtı protestoları

Küba, Pazar günü son 30 yıldır gördüğü en büyük protesto eylemlerine sahne oldu. Başkent Havana başta olmak üzere pek çok kentte toplanan protestocular, son haftalarda Covid-19 vakalarında yaşanan patlama nedeniyle sağlık merkezlerinin çökme noktasına gelmesine; turizmin pandemiyle birlikte felç olmasının yolaçtığı ekonomik krizle gelen elektrik kesintilerine, gıda ve ilaç sıkıntısına tepki gösterdi; sivil özgürlüklere getirilen kısıtlamalara karşı çıktı. Küba'nın devlet kontrolündeki ekonomisindeki yüzde 11'lik küçülmenin nedenleri arasında ülkenin ana gelir kaynaklarından olan şekerin bu yılki rekoltesinin düşük olması da gösteriliyor. Polisin gözyaşartıcı gaz ve copla müdahale ettiği gösterilerde en az 10 kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel, ABD'nin paralı askerleri olmakla suçladığı göstericilere karşı "Ülkenin tüm devrimcilerini, tüm komünistleri sokağa çıkmaya, provokasyonlara kararlı ve cesur bir şekilde karşı koymaya, devrimi savunmaya" çağırırken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "ABD'nin Küba'nın tamamında düşünce ve toplanma özgürlüğünü desteklediğini, haklarını kullanan barışçı göstericilere yönelik her türlü şiddet ve saldırıyı en şiddetli bir şekilde kınadıklarını" kaydetti. Meksika ve Rusya ise hiçbir ülkenin Küba'nın iç işlerine karışmaması gerektiğini vurguladı.

Sosyal medyada yayımlanan görüntülerin ardından ülke genelinde internetin kesildiği haberleri gelirken, Associated Press Haber ajansından bir fotoğrafçı, güvenlik güçleriyle yaşanan arbedede yaralandı.

 ⏳Küba Devrimi hem mucize yarattı, hem hayalkırıklığı


Doğal kaynakları pek az olan bu küçük ülkede sağlık ve eğitim gibi evrensel kamu hizmetlerinin yaygın ve parasız olarak sunulmasının, barınma sorunlarının eşitlikçi bir biçimde ele alınmasının yanısıra, komşu kıtanın kuzeyinde ve güneyinde ciddi bir sorun olan ırk ayrımcılığına son verilmesi gibi kazanımlar, Küba’nın devrimden bu yana dikkatleri çekmesine neden oldu. Ancak Küba, toplumsal alandaki başarılarını ekonomik ve siyasal alanda gösteremedi. ABD gibi bir ülkenin ambargosu altında ekonomik anlamda başarılı olmak pek kolay değilse de, yönetimin yaptığı hatalar bununla açıklanamaz. Örneğin Ernesto Guevara (nam-ı diğer Che) 60’lı yıllarda sanayi bakanı iken dışa bağımlılığı azaltmak ve yetersiz gıda üretimine son vermek için ekonomide çeşitlendirme amacındayken, Fidel Castro Sovyetler’le bir tür işbölümüne girerek şeker kamışı ihracatında yoğunlaşmayı tercih etmişti (Petrole karşı şeker).

Yine ABD’nin baskısıyla açıklanamayacak olan siyasal demokrasi eksikliği, Küba’nın sosyalizm iddiasındaki en zayıf noktayı oluşturagelmiştir. Rosa Luxemburg’un dediği üzere “özgürlük daima başka türlü düşünenlerin özgürlüğü”yse Küba’nın sicili bu konuda pek parlak değildi. Tek parti yönetimi altında ağır sansürün varlığı bir yana, Fidel Castro’nun da 2006’da kabul ettiği üzere, ülkede bir dönem 15 bin siyasal mahkum bulunuyordu. Bunların hepsinin “vatan haini” olduğunu iddia etmek kolay değildir...

Bugün Küba Devrimi'nin kısa öyküsünü ve Fidel Castro'yu Masis Kürkçügil'den okuyabilirsiniz.
 • BM'nin açıkladığı küresel beslenme raporuna göre, 2020'de yetersiz beslenen insan sayısı 811 milyona yükseldi. Bu sayı dünya nüfusunun yüzde 10'una tekabül ediyor. 
 • AB Komisyonu; kısaca GAFA şirketleri olarak anılan Google, Amazon, Facebook ve Apple gibi çokuluslu internet şirketlerinden "uluslararası kurumsal vergi" alınmasını düzenleyen teklifi askıya aldıklarını açıkladı.
 • UEFA ve İngiltere Futbol Federasyonu, EURO 2020 finali sonrası bazı İngiliz oyunculara sosyal medyadan yöneltilen ırkçı saldırıları kınadı; İngiliz polisi saldırılara ilişkin soruşturma başlattı. Irkçı saldırılara maruz kalan Marcus Rashford, "Penaltı vuruşunun daha iyisini yapabilirdim, ama kim olduğum ve nereden geldiğimle ilgili asla özür dilemeyeceğim" ifadelerini kullandı.
 • Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Güney Çin Denizi'ndeki Paracel Adaları yakınlarına gelen bir ABD savaş gemisinin uzaklaştırıldığını açıkladı; ABD'nin egemenlik haklarını ihlal ettiğini iddia etti. Uluslararası Tahkim Mahkemesi 5 yıl önce Çin'in Güney Çin Denizi'nde iddia ettiği egemenlik hakkının hukuka aykırı olduğuna hükmetmiş, Çin tarafıysa kararı tanımadığını açıklamıştı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Devlet Başkanı Yitzak Hertzog ile telefon görüşmesinde Hertzog'u göreve başlaması dolayısıyla tebrik etti; görüşmede Türkiye-İsrail ilişkileri, iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji alanlarında işbirliği potansiyeli ve Filistin-İsrail ihtilafı ele alındı.
 • Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 26 Haziran'dan itibaren koronavirüs önlemlerinin büyük ölçüde gevşetilmesi nedeniyle hata yaptıklarını belirtti ve halktan özür diledi. Günlük vaka sayısı 10 bini aşan ülkedeki önlemler, günlük vaka sayıları 500'e düşünce gevşetilmişti.
 • Yunanistan'da Başbakan Mitsotakis, aşı olmayanların bundan sonra gastronomi hizmeti veren veya kültürel etkinlik yapılan iç mekanlara alınmayacağını açıkladı.
  • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Delta varyantıyla mücadele kapsamında Ağustos'tan itibaren restoran, sinema, hastane, alışveriş merkezi gibi kamuya açık mekanlara girişte aşı sertifikası zorunluluğu getiren önlemleri açıkladı.
 • Haiti polisi, Devlet Başkanı Jovenel Moïse'ye yapılan suikastta önemli rol oynadığı iddiasıyla gözaltına alınan doktor Christian Emmanuel Sanon'un, devlet başkanlığı koltuğuna oturmayı planladığını açıkladı. 63 yaşındaki Sanon'un evinde ele geçirilen deliller arasında ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi'nin amblemini taşıyan bir şapka da bulunuyor.
 • Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Zuma’nın cezaevine girmesinden sonra başlayan gösteriler yağma olaylarına dönüştü; protestolara karşı askerî birlikler konuşlandırıldı. Yolsuzluktan suçlu bulunan 79 yaşındaki Zuma, 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kedilerin modern biçimde üretilmesi sonucunda 13 Temmuz 1871 tarihinde Londra Crystal Palace’da ilk cins kediler sergisi açıldı. Kraliçe Victoria çağında soylu ve varlıklılar bu sergilerde boy göstermeyi bir prestij meselesi olarak görmeye başladılar. Fotoğrafta 1920'lerde Washington'daki Wardman Park Oteli'nde yapılan bir kedi güzellik yarışmasında Edna B. Doughty ve Louise Grogan, İran kedileriyle birlikte...

 ⏳Tarihte Bugün 
 

 • Fransız Devrimi’nin önderi ve Montagnard grubunun üyesi Jean-Paul Marat, 13 Temmuz 1793’te, Girondin fraksiyonundan genç bir kadın olan Charlotte Corday tarafından küvette bıçaklanarak öldürüldü.
   
 • Los Angeles Santa Monica dağı eteklerine, 13 Temmuz 1923’te 14 metrelik harflerle "Hollywoodland" yazıldı. 4 bin ampulle süslenmiş yazının geceleri yanıp sönerek kentin marka değerini yükseltmesi hedefleniyordu. 1949'da yazının sonundaki dört harf atıldı; yalnızca "Hollywood" kısmı kaldı.
   
 • Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 13 Temmuz 1938’de kuruldu. TMO’ya ilk olarak buğday piyasasının korunması ve düzenlenmesi, gerektiğinde buğday ithalatı ve ihracatı yapması, dünyadaki buğday hareketlerini takip etmesi gibi görevler verildi.
 • MÖ 264'te kurulan Büyük Roma İmparatorluğu'nun başkenti Nikomedia'ya ait eserlerin ortaya çıkarılması için kazı çalışmalarına yeniden başlanıyor. Nikomedia'ya ait kalıntılar, 1999 Marmara Depremi'nin ardından İzmit'in Çukurbağ mahallesinde fark edilmişti. Şimdiye kadar kazı alanında MÖ 3. yüzyıla tarihlenen ve imparatorluk sarayının kültür salonu olduğu düşünülen parçalar günyüzüne çıkarıldı.
 • Bilecik'in Bahçelievler Mahallesi'ndeki kazı alanında 8 bin 500 yıllık kemik bir müzik aleti bulundu. Yakın zamanda Bilecik Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmeye başlayacak olan kemik objenin, Anadolu’nun bilinen ilk müzik enstrümanı olabileceği belirtiliyor.
 • Kadıköy'de bir sahafta Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri tarafından aranan 12 adet Kadı Hücceti ele geçirildi. Sahafın sahibi, belgeleri Kastamonu'da bir çöp kutusunda bulduğunu ve satmadan 25 yıl boyunca muhafaza ettiğini iddia etti.
 • Bruce Lee'nin bit pazarında bulunan bir dizi mektubu açıkartırmaya çıkıyor. Mektuplarda efsane dövüş sanatları ustası, 1973’te Hong Kong’da "Ejder Kalesi"ni çekerken "rolüne yardımcı olması için" eşinden uyuşturucu istiyor. Lee'nin bir ay sonra ani bir şekilde hayatını kaybetmesinin sırrının bu mektuplarda olabileceği düşünülüyor.
 • Filistinli oyuncular, 74. Cannes Film Festivali'ne katılan "Let It Be Morning" filminin organizatörler tarafından "İsrail filmi" olarak tanımlanması nedeniyle festivali boykot etme kararı aldı.
  • Sarı Yelekliler hareketini anlatan "La Fracture" filminin basın toplantısında söz alan aktör Pio Marmai'nin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yönelik "Herkes gibi, ben de kanalizasyon borularından evine gidip Macron'un suratını dağıtmak istiyorum" sözleri ise tartışma yarattı.
 • 14. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri'nde ödüller açıklandı. Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü'nü Serdar Kökçeoğlu'nun "Mimaroğlu" belgeseli kazanırken FIPRESCI Ödülü Arami Ullón’un "Nothing But The Sun" filmine verildi.
 • Şef Burak Onur Erdem yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu'nun "a capella" konseri "Portreler 1: Zamanların Sesi", yarın akşam Ankara CSO Ana Salon'da izlenebilir. Biletler burada!
 • İBB'nin düzenlediği "Çocuk Tiyatro Festivali" 12-17 Temmuz arasında İstanbul'un 10 ilçesinde yer alan parklarda sahnelecek 40 oyunla çocuklarla buluşuyor. Programla ilgili İBB Kültür Twitter hesabından bilgi alabilirsiniz.
Covid-19 Sayacı
Günlük Can Kaybı / Vaka Sayısı
Dünya: 4.295 - 285.619 / Türkiye: 37 - 5.261
Türkiye'de aşılama
1. doz: 37.698.483 / Nüfusa oranı: % 60.74

Bizi takip ediniz!

Twitter
Instagram
Facebook
Website
YouTube
Bu e-posta size yönlendirildiyse buradan abone olabilirsiniz
Tercihlerinizi değiştirebilir
 veya üyelikten çıkabilirsiniz.
Copyright © 2021, KAFA Grup, Her hakkı mahfuzdur.
#tarih'te bugün ekibi


This email was sent to <<e-posta adresi>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
#tarih'te bugün · Kadıkoy · Istanbul 34724 · Turkey