Copy
Eiro. Latvija aug. Uzzini vairāk!
Nevar izlasīt? Spied šeit!

Latvijas pievienošanās eirozonai noritējusi sekmīgi; Finanšu ministrija pateicas katram iesaistītajam

No 2014. gada 1. janvāra Latvija ir sekmīgi pievienojusies Eiropas Ekonomikas un monetārajai savienībai jeb eirozonai, un par Latvijas nacionālo valūtu ir kļuvis eiro. Gatavošanās šim brīdim ilga teju 10 gadus un ir atmaksājusies, jo process pirmajās 14 stundās ir noritējis atbilstoši plānotajam. „Šī gadumijas nakts un Latvijas pievienošanās eirozonai ir viens no visrūpīgāk plānotajiem procesiem Latvijas vēsturē. Darbs pie tā aizsākās pirms teju 10 gadiem – uzreiz pēc valsts iedzīvotāju balsojuma un Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai. Pirmajās 14 stundās virsuzdevums, lai valūtas maiņa valstī noritētu iedzīvotājiem ērti, vienkārši un droši, ir īstenots,” saka Sanita Bajāre, Finanšu ministrijas valsts sekretāre. „Izsaku pateicību visiem, kas jauno gadu sagaidīja savā darbavietā – banku darbiniekiem, policistiem, valsts pārvaldē strādājošajiem, medijiem un visiem pārējiem, kas ar atdevi rūpējušies, lai mums kopā izdotos.” 

3 praktiski ieteikumi janvārim

1. Nedrūzmējies – lai nebūtu jāstāv rindā, iedzīvotāji aicināti norēķināties ar maksājumu karti vai precīzu naudas summu, tādējādi aiztaupot atlikuma aprēķināšanu un izdošanu. Ja priekšroka tiek dota maksājumiem skaidrā naudā, ieteicams norēķināties ar eiro, lai pārdevējiem vieglāk nodrošināt eiro krājumus kasēs.
2. Nesteidzies – ieteicams mainīt latus uz eiro bez maksas un, galvenais, nesteidzoties, jo pārejas procesā neko nevar nokavēt. No 1. janvāra latus uz eiro iespējams samainīt 302 Latvijas Pasta nodaļās reģionos trīs mēnešus, visās komercbankās – pusgadu, Latvijas Bankā – mūžīgi. Tāpēc, ja vien janvāra pirmajās nedēļās nav īpašas nepieciešamības doties uz banku, labāk mazliet pagaidīt.
3. Nedusmojies – aicinājums uz iecietību un sapratni, ja gadās stāvēt rindā. Palīdzēt gados vecākiem tuviniekiem vai citiem līdzcilvēkiem, ja viņiem nepieciešams padoms. Atcerēties, ka sniegs var sarežģīt pārvietošanos ne tikai iedzīvotājiem, bet arī apgrūtināt banku un citu uzņēmumu pakalpojumu sniegšanu. 

Eiropas savienības līderu sveicieni Latvijai eirozonā

Savus video apsveikumus Latvijas iedzīvotājiem gadu mijā ir atsūtījuši to Eiropas Savienības valstu līderi, kas jau pievienojušies eirozonai, tostarp Vācijas kanclere, Francijas prezidents, Īrijas, Portugāles, Slovēnijas, Itālijas, Spānijas, Grieķijas, Somijas premjerministri, bijušais Luksemburgas premjerministrs, kā arī Austrijas kanclers.


No 2. janvāra pieejami visi valsts iestāžu pakalpojumi 

No 2014. gada pirmās darba dienas - 2. janvāra - valsts iestāžu pakalpojumi, kā iepriekš plānots, iedzīvotājiem ir pieejami ierastajā apjomā. Pakalpojumu nepārtrauktība tiek nodrošināta, jo lielākā daļa no 106 valsts IT sistēmām darbam ar eiro tika sagatavotas jau decembra vidū, bet atlikušo sistēmu konvertācija norit kā plānots, un pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem neietekmē. 

Latvijas Pasts latu maiņu uz eiro nodrošina 302 īpaši identificētās pasta nodaļās reģionos

Latvijas Pasts līdz 31.martam saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem nodrošina latu bezmaksas maiņu pret eiro 302 pasta nodaļās valsts reģionos - vietās, kur nav pieejami banku pakalpojumi un bankomāti. Savai dzīvesvietai tuvāko naudas maiņas nodaļu iespējams noskaidrot Latvijas Pasta īpaši izveidotajā tīmekļa vietnē www.eiropasts.lv. 

Latvijas un Igaunijas prezidenti Latvijas pievienošanos eirozonai atzīmē Rūjienā

Izpildot Latvijas un Igaunijas prezidentu aizvadītā gada vienošanos, Andris Bērziņš un Tomass Hendriks Ilvess 2.janvarī ieradās Rūjienā, lai simboliski sveiktu Latviju ar pievienošanos eiro zonai un, norēķinoties ar eiro, iegādātos Rūjienas saldējumu. Pēc saldējuma iegādes Rūjienas veikalā Latvijas un Igaunijas prezidents, tiekoties ar dažādu valstu mediju pārstāvjiem, atzina, ka 2.janvāris Rūjienā ir īpaša diena gan Latvijai, gan Igaunijai. 

Ekonomikas ministrs: eiro būs ilgtermiņa ieguvums Latvijas ekonomikai, ja tā iespējas pratīsim izmantot

Latvijas pievienošanās eirozonai simbolizē vēl viena reformu cikla noslēgumu Latvijas ekonomikā un vienlaikus arī jauna cikla sākumu. Uzņēmumiem eiro ieviešanas rezultātā mazināsies darījumu izmaksas un valūtas risks, kas var veicināt tirdzniecības apjomus ar citām valstīm. Zemāki valūtas riski ietekmē arī kredītu procentu likmju samazinājumu, kas var veicināt investīciju pieaugumu. 

Izdota I.Ziedonim veltīta pastmarka ar eiro nominālu

Pirmdien, 6.janvārī, plkst.11:00 pasta centrā "Sakta" notiks pastmarkas "Imants Ziedonis ziedēs mūžīgi" prezentācijas pasākums. Tieši šīs pastmarkas ideja ieguva visvairāk balsu Latvijas Pasta un fonda "Viegli" sociālajos tīklos organizētajā pastmarku dizaina konkursā, kas bija veltīts izcilajam dzejniekam. I.Ziedoņa pastmarkas ar eiro nominālu pirmās dienas zīmogošana pasta centrā "Sakta" šajā pašā dienā risināsies no plkst.7.30 līdz 19. 

Video: Latvijas pirmās stundas eirozonā

Video: kā SEB banka ieviesa eiro

Valsts policijas ieteikumi drošai pārejai uz eiro

Twitter
Facebook
Draugiem.lv
YouTube
Flickr

Ziņu lapa ir saņēmusi Eiropas Savienības līdzfinansējumu granta līguma "Komunikācijas aktivitātes saistībā ar Eiro ieviešanu Latvijā" ietvaros.