Copy

2(3)2021

Jeśli zastanawiacie się, co Wam może dać studiowanie sztuk plastycznych, proponujemy, abyście przyjrzeli się najlepszym pracom dyplomowym absolwentek i absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplomy to kwintesencja studiowania i najlepsza wizytówka uczelni!

W 2020 roku ASP w Warszawie po raz dwunasty zorganizowała COMING OUT – flagową wystawę swoich najlepszych dyplomów. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, zaraz ją Wam zaprezentujemy.

Na przełomie listopada i grudnia – zwykle pod osłoną nocy (bowiem wtedy dominuje noc), choć w świetle jupiterów – wychodzimy poza mury uczelni, by w niebanalnym (obowiązkowo!) miejscu w stolicy pokazać szerokiej publiczności najlepsze dyplomy ze wszystkich dziewięciu wydziałów warszawskiej ASP (Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii oraz Zarządzania Kulturą Wizualną). W ten oto sposób pokazujemy to, co mamy najlepsze – napawające nas, rzecz oczywista, nieskrywaną dumą niepodważalne dowody artystycznej działalności naszych absolwentek i absolwentów oraz spektrum działań ze wszystkich dziedzin sztuki, z którymi można (a nawet trzeba) zetknąć się podczas studiów w ASP.

W 2020 roku jury złożone z przedstawicieli świata sztuki za najlepszy dyplom prezentowany na wystawie COMING OUT uznało pracę PRODROM Anny Rutkowskiej z Wydziału Malarstwa, uzasadniając swój wybór słowami: „Artystka bardzo nam zaimponowała swobodą, z jaką przemieszcza się między różnymi mediami – wideo, dekamerowym performansem, kolażem, fotografią, (…) bardzo dobrym malarstwem. (…) Wszystkie te media spięła w rodzaj opowieści immersyjnej, bardzo ekspresyjnej, osobistej, ale prowadzącej nas do doświadczenia, w którym uczestniczymy wszyscy – czyli do doświadczenia pandemicznego, które w dodatku umieściła w zaskakującym, nietypowym kontekście” (Stach Szabłowski, przedstawiciel jury).

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć naszego projektu na żywo, zapraszamy na stronę www.comingout.asp.waw.pl, gdzie znajdziecie prace wszystkich uczestniczek i uczestników COMING OUT 2020.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o autorkach i autorach i ich pracach oraz poznać szerszy kontekst powstania dyplomów, to na pewno zainteresuje Was katalog wystawy, który możecie pobrać ze strony internetowej wydarzenia.

Pobierz katalog

Z uwagi na pandemię COMING OUT w 2020 roku znacznie różnił się od poprzednich edycji. Po raz pierwszy wystawa miała formę hybrydową – w znacznej części odbywała się on-line, co miało także dobre strony. Na przykład: jeśli nie zdążyliście na otwarcie, to wciąż macie szansę je obejrzeć, choćby na telefonie, ba!, nawet możecie wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim, kiedy tylko chcecie. Oto relacja z wernisażu, z której dowiecie się również, jaka była nagroda!

Wirtualne otwarcie wystawy Coming Out 2020

Co więcej, COMING OUT można zwiedzać, siedząc na kanapie – wystarczy odpalić wirtualny spacer po wystawie.

Wirtualny spacer

A jeśli nie macie czasu i chcecie tylko szybko spojrzeć, czy nasze dyplomy naprawdę są najlepsze, to rzućcie okiem na wideorelację z wystawy.

Wideorelacja

Last but not least COMING OUT to nie tylko ekspozycja główna. W 2020 roku przygotowaliśmy na dziedzińcu Centrum Praskiego Koneser dodatkową wystawę plenerową, która naprawdę dobrze prezentowała się… po zmroku (lub pod osłoną nocy, jak kto woli).

Wystawa towarzysząca

Kurator: prof. Paweł Nowak

Projekt i realizacja: Handsome Studio (Dorota Skalska-Stefańska, Ewa Hiller, Maciej Stefański, Jarosław Bartoszek)

Identyfikacja wizualna: Igor Kubik, Ania Wieluńska