כדי לראות הודעה זו בצורה מלאה, לחצו כאן

מחקר מן העולם | פתלאטים ופוריות הגבר

ממצאים חדשים מראים כי חשיפה של גברים לפתלאטים קשורה להארכת משך הזמן שלוקח לבני זוג להרות. עיכוב זה עשוי להוות ביטוי נוסף להשפעה השלילית המוכרת של פתלאטים על איכות הזרע. שלושה תוצרי פירוק של פתלאטים שנמדדו בדגימות השתן של הגברים נמצאו קשורים לעיכוב בכניסת בנות הזוג להריון. אותם תוצרי פירוק נמצאו בעבר קשורים לניעות זרע ולספירת זרע נמוכות.
להמשך קריאה

Courtesy of the U.S. Geological Survey

מחקר ישראלי | סופות אבק בנגב ומחלות ריאה

מחקר של חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון ואוניברסיטת הרווארד הבוחן השפעות סופות אבק על מחלות ריאה חסימתיות (COPD), מגלה כי קיים קשר בין סופות אבק ורמות גבוהות של חלקיקים נשימתיים גסים (PM10) ובין עלייה בתדירות האשפוז עקב החרפה בסימפטומים של COPD. העדויות מצביעות על כך שסכנה בריאותית טמונה לא רק בחשיפה לחלקיקים עדינים (PM2.5). תוצאות דומות בדבר השפעתם הבריאותית המזיקה של חלקיקים גסים, מוצגות גם ב-מחקר בינלאומי נוסף שהתפרסם לאחרונה.

כימיקלים, בריאות וכימיה ירוקה | תכנית הסדנה

התפרסמה התכנית לסדנה בת היומיים שתשלב בין נושא החשיפה לרמות נמוכות של כימיקלים והצגת תחום הכימיה הירוקה והפתרונות שהיא מציעה. הסדנה תכלול הרצאות של המרצים האורחים ד"ר ג'ון וורנר וד"ר לורה ונדנברג, והצגה של מקרי בוחן מתוך התעשייה והאקדמיה בישראל. לפרטים נוספים

מדיניות | מעבר לתחבורה אקטיבית


מחקר חדש עורך השוואה בין תכניות מדיניות שונות המקדמות רכיבה על אופניים, לניבוי התועלת הצפויה ממימושן בהיבטים הבריאותיים, חברתיים, סביבתיים והכלכליים. ההשוואה מגלה כי בכל סוגי ההתערבות, התועלת עולה על הנזקים האפשריים וכי בטווח הארוך ההשקעה הכלכלית הדרושה לבניית תשתית תביא לחסכון משמעותי בהוצאות בריאות. המחקר עושה שימוש במודל אינטגרטיבי ורב-משתנים המציג לראשונה תמונה מורכבת של התוצאות הצפויות. למאמר המלא
Courtesy of US National Cancer Institute

הערכת סיכונים | צריכת דגים וחשיפה לכספית


מזונות המכילים שאריות מזהמים סביבתיים, כמו חומרי הדברה בירקות ופירות או כספית בדגים, מעלים את השאלה האם לוותר על מוצרים אלו או להמשיך לאכול אותם. במקרה של דגים ידוע כי הם מהווים מקור לחלבון רזה מן החי, אומגה 3 וויטמין B, אך הינם גם מקור חשיפה משמעותי לכספית אשר מסוכנת להתפתחות עוברית תקינה. תוצאות מחקרים קובעות כי חשוב להמשיך ולאכול דגים, בעדיפות לדגים מ"תחתית" פירמידת המזון המכילים כמויות נמוכות של כספית. 
לכתבה המלאה

מומחה עולמי | ד"ר לינדה בירנבאום

 

ד"ר לינדה בירנבאום, מנהלת המכון האמריקני לחקר בריאות וסביבה, תשא הרצאה פתוחה לקהל בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית בירושלים ב-22 למאי. ההרצאה מאורגנת בשיתוף בית הספר המתקדם ללימודי סביבה. מחקריה של ד"ר בירנבאום מתמקדים בהתנהגות הפרמקוקינטית של כימיקלים סביבתיים; מנגנוני הפעולה של רעלים ומשבשי המערכת האנדוקרינית; ומציאת הקשר בין חשיפות לכימיקלים וההשפעות הבריאותיות.
לפרטים נוספים

כנסים

EmCon 2014, Iowa, August 19-22 | Emerging Contaminants in the Environment
ISEE 2014, Seattle, August 24-28 | International Society for Environmental Epidemiology
ISES 2014, Cincinnati, October 12-16 | International Society of Exposure Science

הועידה השנתית למדע וסביבה, 18-16 בספטמבר | האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה

עקבו אחרי הקרן לבריאות וסביבה בפייסבוק
בקרו באתר הקרן לבריאות וסביבה
Copyright © 2014 הקרן לבריאות וסביבה, All rights reserved.
הקרן לבריאות וסביבה
רחוב רבקה 11
ירושלים
9346117