Copy
Vplyv spolumajiteľov ESETu na politiku jedni zveličujú, iní podceňujú

<<Meno>>,
 

spolumajitelia spoločnosti ESET doteraz vynaložili na podporu politických strán či kandidátov zhruba 350-tisíc eur. Pre porovnanie, za úspech v minulých parlamentných voľbách dostali strany na štyri roky politickej práce dokopy od štátu 54 miliónov eur. Netvárme sa teda, že tu nejaké megapeniaze od ľudí ESETu monopolizujú politickú súťaž a že si kupujú funkcie.

Je práveže pozitívne, ak úspešní ľudia s dobrým menom politiku neignorujú, ale naopak, zapájajú sa aj finančne. Z prieskumov je zjavné, že väčšina krajiny je nespokojná, ako u nás politici fungujú a na novú ponuku vždy treba aj peniaze. Navyše ide o peniaze deklarované a vykázané, len preto o nich vlastne takto otvorene diskutujeme.

Na druhej strane je ale pravdou, že na aktivity spolumajiteľov Esetu sa treba začať viac pozerať ako kedysi. Ktokoľvek financuje politiku vo väčších objemoch musí byť pod zvýšeným drobnohľadom. Eseťáci navyše financujú nielen politiku, ale aj inštitúcie, ktoré politiku majú kriticky sledovať – novinárov (Denník N) a tretí sektor (Nadácia ESET a cez jej granty dôležité mimovládne organizácie monitorujúce politiku, Nadácia Zastavme korupciu). Všetky tieto inštitúcie sa tak dostávajú do konfliktu záujmov, ktorým budú pri svojej práci opakovane čeliť.

My v Transparency sme sa aj preto rozhodli od nadácií blízkych majiteľom ESETu už viac nežiadať granty. V minulosti sme dostali od nich 5-tisíc eur na kontrolu lokálnej politiky. Istý čas nás v malom podporoval aj Anton Zajac, jeden zo spolumajiteľov ESETu.

Nestrašme teda neexistujúcim sprisahaním, no neberme vážne ani reči, že to nemá na dozor nad politikou žiadny vplyv.

 

Vypočujte si rozhovor s Gabom v tomto podcaste
 

Stredoslovenská vodárenská spoločnosť kašle na súd 

Pijte vodu, pijte pitnou vodu, pijte vodu a neotravujte nás! Aj v tomto duchu by mohol známy pesničkár Jaromír Nohavica upraviť svoj hit, keby bol klientom Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Krajský súd v Bratislave nám ešte v novembri 2017 dal za pravdu, že vodárenské spoločnosti (v 100% vlastníctve miest a obcí) hospodária s verejnými prostriedkami a musia odpovedať na otázky o svojom hospodárení (ako verejné inštitúcie majú plnú informačnú povinnosť). V rámci pripravovaného rebríčka transparentnosti verejných firiem sme im poslali opäť takmer totožné otázky, o akých už rozhodoval súd (o odmenách manažmentu, výberových konaniach či poskytnutých dotáciách), no odpoveď prišla znovu zamietavá.

Čerešničkou na torte je konštatovanie, že máme smolu a nemáme sa ani ako domáhať nápravy, keďže ich pôvodný zakladateľ (Fond národného majetku) bol medzitým zrušený. A to aj napriek tomu, že právny nástupca FNM – Spoločnosť MH Invest, a.s. sa po rozhodnutí súdu k svojmu nástupníctvu jasne prihlásila a vodárňam nariadila informácie sprístupniť.

Maslo na hlave majú aj politici, ktorí už druhé volebné obdobie odsúvajú pripravenú zmenu Infozákona, ktorá mala do informovania verejných firiem vniesť poriadok. Výsledkom je stav, kedy vodárne kašlú na rozhodnutia súdov. 

 

Čítajte viac v tomto poste
 

Prihláste sa na školenie o korupcii a mediálnej gramotnosti

Ak ste aktívny senior či seniorka, poďte s nami na bezplatné dvojdňové školenie, počas ktorého absolvujete prednášky a diskusie s expertmi na témy kritického myslenia, falošných správ a mediálnej gramotnosti. Budete mať možnosť zahrať si unikátnu únikovú hru a tiež spoznať podobne angažovaných ľudí z rôznych častí Slovenska.

Transparency organizuje semináre pre seniorov na tému korupcie a falošných správ už niekoľko mesiacov. Nezapájame ich len ako účastníkov, ale aj ako aktérov vzdelávania – senior lídrov, ktorí sa podujmú na šírenie týchto zručností vo svojich komunitách a mestách.

Práve staršia generácia sa podľa výskumov radí medzi tie zraniteľnejšie. Množstvo vzdelávacích programov na tieto témy je cielených najmä na mládež, no takýchto aktivít pre starších je nedostatok. #DlhujemeImTo

Účasť na seminári, vrátane školení, ubytovania a stravy je v celej výške hradená. Prihláste sa do 2. septembra 2019.
 

Viac informácií a pozvánka
 


NEPREHLIADNITE:

Gabriel Šípoš
riaditeľ
Transparency International Slovensko
PRIDAJTE SA K BOJU PROTI KORUPCII


Vízia
Slovensko a svet so zodpovednými ľuďmi a otvorenými inštitúciami bez korupcie.

Poslanie
Znižovať korupciu a zvyšovať transparentnosť inštitúcií.
Sledujeme mocných, presadzujeme riešenia a zapájame ľudí do verejnej kontroly.

Hodnoty
Transparentnosť, Dodržiavanie pravidiel, Osobná zodpovednosť, Účasť ľudí na správe vecí verejných, Efektívnosť využitia verejných zdrojov.

Ďakujeme za Vašu podporu!
Vďaka Vám dokážeme aj toto.

Copyright © 2019 Transparency International Slovensko, Všetky práva vyhradené.


Chcete upraviť odber emailov?
Môžete upraviť svoje nastavenia alebo sa odhlásiť z odberu.