Copy

Sudcovia si neplnia povinnosti, nik ich netrestá

<<Meno>>,
 

Každý štvrtý sudca na Slovensku má na súdoch zamestnanú rodinu. Štát napriek tomu nevynucuje povinnosti sudcov na zamedzenie rodinkárstva.

Cieľom reformy súdnictva bolo aj zamedziť rozrastaniu rodinkárstva a zvýšiť verejnú kontrolu konfliktu záujmov sudcov. Žiaľ, zodpovedné orgány robia pramálo na kontrolovanie sudcovských povinností. V prípade oznámenia možného porušenia sa nemajú záujem nimi zasa zapodievať.

Neexistuje priebežný monitoring, či sudcovia uvádzajú v priznaniach rodinu na súdoch či MS SR. Vágne definovaná povinnosť deklarovať tzv. „blízke osoby“ umožňuje zákon účinne obchádzať. Príkladom môže byť sudca Baňacký z najpočetnejšej rodiny v slovenskom súdnictve - Volkaiovcov z Košíc.

Sťažená verejná kontrola zvyšuje šance, že prípadné konflikty záujmov sudcov budú prehliadnuté. To všetko prispieva k ďalšej erózii už tak nízkej dôvery v súdnu moc.

Čítajte viac v tomto blogu
 

Korupcia na najvyšších miestach predsa neexistuje

Po 15-ročnej praxi v Trenčianskych novinách, Pravde, HN a TASR posilnil náš tím samosprávy, justície a investigatívy Ľuboš Kostelanský.

V roku 2006 sa stal držiteľom Novinárskej ceny. Upozornil aj na to, že vodohospodárske podniky prenajali 300 ha lužného lesa schránke Xiland za ročné nájomné necelé dva centy a tiež na podozrivú zámenu Pečnianskeho lesa schválenú rezortom pôdohospodárstva pod M. Chovancom.

Dlhodobo sa venoval súdnictvu, urobil rozhovor s kontroverzným sudcom Štefankom o praktikách na súde a publikoval podozrenia týkajúce sa Š. Harabina, napríklad podozrivo výhodnú kúpu bytu v komplexe Octopus.

V TASR priniesol kontroverzné vyjadrenie ministra Kaliňáka o tom, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje. Tešíme sa, že sa o tom teraz môže presvedčiť z prvej ruky v Transparency :)


Transparency tím
 

Treba tlačiť na zmeny systému, aby problémy ľudí ani nevznikali

Matej Šimalčík bol dva a pol roku súčasťou Transparency tímu ako právnik. Venoval sa infozákonu, sledovaniu prokuratúry, vplyvu reformy súdnictva či podnetom od bežných občanov.

V rozhovore vraví, že primárnym cieľom práce Transparency je tlačiť na pozitívne zmeny systému, aby problémy, s ktorými nás bežní ľudia kontaktujú, ani nevznikali.


Prečítajte si rozhovor s Matejom
 

NEPREHLIADNITE:
Gabriel Šípoš
Riaditeľ
Transparency International Slovensko
PODPORTE BOJ PROTI KORUPCII


Vízia
Slovensko a svet so zodpovednými ľuďmi a otvorenými inštitúciami bez korupcie.

Poslanie
Znižovať korupciu a zvyšovať transparentnosť inštitúcií.
Sledujeme mocných, presadzujeme riešenia a zapájame ľudí do verejnej kontroly.

Hodnoty
Transparentnosť, Dodržiavanie pravidiel, Osobná zodpovednosť, Účasť ľudí na správe vecí verejných, Efektívnosť využitia verejných zdrojov.

Ďakujeme za Vašu podporu!
Vďaka Vám dokážeme aj toto.


Copyright © 2018 Transparency International Slovensko, Všetky práva vyhradené.Chcete upraviť odber emailov?
Môžete upraviť svoje nastavenia alebo sa odhlásiť z odberu.