Copy

Ak sa súdiť, tak radšej v Rimavskej Sobote než Čadci


<<Meno>>,
 

po 4 rokoch a mesiacoch analyzovania zverejňuje Transparency nové hodnotenie sudcov okresných súdov. Pozitívne je, že rýchlosť konaní sa zvyšuje, hoci zatiaľ len pomaly. Čakanie na verdikt sa skracuje a doba tohto čakania sa citeľne líši podľa regiónov. Ak nechcete čakať nadpriemerne dlho, máte lepšiu šancu, ak váš prípad neskončí na súde v Čadci. Naopak, na slovenské pomery rýchlo beží rozhodovanie v Rimavskej Sobote.

Štúdia rozdelila sudcovské výkony do 5 kategórii. S „výbornými výsledkami“ skončilo 109 sudcov (15%), hoci tri jednotky za kvalitu, efektivitu aj produktivitu získalo len 16 sudcov, ktorých môžeme označiť za top. Naopak, v najhoršej kategórii „slabých výsledkov“ sa ocitlo 62 sudcov, 14 z nich s tromi trojkami, ktorí tvoria úplný chvost hodnotenia.

Hoci slabý výsledok v hodnotení určite nemožno vnímať ako indikátor korupcie alebo zneužívania sudcovských právomocí, sme presvedčení, že výrazné kvalitatívne a výkonnostné výkyvy má zmysel sledovať. Výsledky za jednotlivé súdy a sudcov si môžete pozrieť v blogu.

 

Čítajte podrobnosti v novej analýze
 

Ministerka Milanová hľadá riaditeľa SND verejne, no bez grilovania

Po nedávnom odchode Mateja Drličku ako šéfa SND speje výber jeho nástupcu do finále. V utorok sa predstavila štvorica kandidátov, opäť aj vrátane Drličku. Viac ako 6 hodín trvajúce verejné vypočutie prinieslo niekoľko rozpačitých momentov. Za pozitívum možno označiť vecný priebeh, kandidáti odpovedali na rad odborných otázok, ktoré preverili ich schopnosti. Grilovaním sa však vypočutie nazvať nedalo, niektorých z kandidátov komisia pod tlak nedostala vôbec. Napríklad, otázok testujúcich morálnu integritu bolo len minimum (prichádzali cez aplikáciu Slido). Zaujímalo nás, prečo Drlička opakovane nepodal majetkové priznanie. Otázku administrátor do hlasovania vôbec nezaradil, a tak verejnosť o jej položení nemohla hlasovať. Ladislav Bariak z MK to vysvetľuje tým, že pri veľkom záujme chceli dať priestor rôznorodým otázkam. Podobne sme neuspeli ani pri poslednom kandidátovi Miloslavovi Oswaldovi. 
 

Čítajte viac podrobností
 

Súboj o interpretáciu korupcie a únosu štátu sa prelial aj do alternatívy

Témy korupcie, zneužívania moci a právneho štátu sa stávajú zaujímavejšie aj pre tzv. „alternatívne médiá“, ktoré sa roky sústredili skôr na iné témy. Stačí spomenúť tie známejšie ako Gorila, Mečiarove amnestie alebo financovanie Smeru a SDKÚ. Špeciálne po vraždách Jána a Martiny (2018) a vyšetrovaní uneseného štátu sa posunuli do stredobodu ešte výraznejšie, čo vyvolalo aj silnú protireakciu „alternatívy“. Témam ako smrť bývalého policajného šéfa Milana Lučanského, svedectvá tzv. kajúcnikov alebo používanie §363 zo strany GP venovali v posledných rokoch niektoré z „alternatívnych médií“ už stovky článkov. Tie sa od mainstreamu často nelíšili len mierou konšpirácií, ale aj absenciou vlastnej investigatívy a zistení či nekritickým preberaním naratívov spriaznených politikov. 
 

Čítajte viac podrobností
Vypočujte si viac v podcaste
 

NEPREHLIADNITE:

 


 


Za tím Transparency

Michal Piško
riaditeľ
VENUJTE 2 % DANE
Ďakujeme!
 
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
Webstránka
Email


Podporte Slovensko bez korupcie
finančným darom   2 % dane   darom zo závetu   dobrovoľníctvom

Ďakujeme!
Vďaka Vám dokážeme aj toto.

Copyright © 2023 Transparency International Slovensko, Všetky práva vyhradené.


Chcete upraviť odber emailov?
Môžete upraviť svoje nastavenia alebo sa odhlásiť z odberu.