Copy

Ako vlastne skončil príbeh Zuzany Hlávkovej?

Dobrý deň, <<Meno>>,
 
v kauze slovenského predsedníctva, ktorú s pomocou Transparency otvorila pred rokom a štvrť Zuzana Hlávková, máme konečne aj dobrú správu! Tento týždeň Najvyšší kontrolný úrad potvrdil, že zadávanie zákaziek bolo netransparentné, výber Agentúry Evka na predstavenie nebol zdôvodnený a zrejme bol aj predražený. Dve zmluvy za 9 tisíc eur boli dokonca uzavreté ústne! Štátni kontrolóri sú tak jedinou oficiálnou inštitúciou, ktorá potvrdila slová bývalých zamestnancov Ministerstva zahraničných vecí o netransparentnosti na úrade Miroslava Lajčáka.  
 
Smutnou správou o stave politických elít je, že Ministerstvo sa nechystá vyvodiť personálnu zodpovednosť. Rovnako šetrenie zastavila aj polícia. Napriek tomu sme aj vďaka Vašej podpore pomohli na tomto prípade postaviť pozitívne trendy.  Podľa nášho čerstvého prieskumu by takmer polovica ľudí bola ochotná nahlásiť korupciu, čo je najvyšší podiel v histórii Slovenska. Zuzanu Hlávkovú ako aj Pavla Szalaia sme ochránili pred šikanou či vyhrážkami žalôb. Naopak, boli ocenení prestížnym ocenením Biela Vrana za odvahu a po odchode z ministerstva si vedeli rýchlo nájsť kvalifikovanú prácu. Za ostatný rok absolvovali tri desiatky besied a školení s účasťou viac ako dvoch tisíc mladých ľudí a štátnych úradníkov na Slovensku, Nemecku, Litve i Veľkej Británii.
 
Napriek prvotnej negatívnej reakcii sa pohla aj vláda. Pripravila vylepšený zákon na ochranu whistleblowerov, ľudí nahlasujúcich korupciu, ktorý by mal byť schválený v najbližších mesiacoch. Ozvali sa už aj podnikatelia – viacerí sa zapoja do kampane na ochranu odvážnych štátnych zamestnancov, ktorú pripravuje práve Zuzana Hlávková na apríl tohto roka.  
 
Ďakujeme ešte raz za podporu v tejto kauze a veríme, že dobrých správ bude ešte viac. Aj po tomto prípade sme presvedčení, že postaviť sa na stranu ľudí nahlasujúcich korupciu má význam. Pomôžte nám to robiť lepšie a častejšie. Podporiť odvážnych ľudí a budovať Slovensko bez korupcie môžete napríklad aj
darovaním vašich 2% z daní. Ďakujeme.

 
Gabriel Šípoš, Zuzana Hlávková a tím Transparency International

2 % Z DANÍ PRE SLOVENSKO BEZ KORUPCIE
Gabriel Šípoš

riaditeľ Transparency International Slovensko
Copyright © 2018 Transparency International Slovensko, Všetky práva vyhradené.


Chcete upraviť svoj odber emailov?
Môžete upraviť svoje nastavenia or alebo sa odhlásiť z odberu.