Copy
ČBA NEWS
1/2021 – For English version please click here
Pro správné zobrazení zkontrolujte nastavení mobilního telefonu nebo mailu.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

každý rok přináší nový začátek, proto i my přinášíme ČBA NEWS v novém a modernějším kabátě. Naším cílem je informovat o aktivitách České bankovní asociace každého, kdo se o finanční svět zajímá a chce se o něm dozvědět více. Pravidelně každých čtrnáct dní Vám budeme přinášet zprávy o tom, co se na bankovním poli odehrává, co se naopak chystá, jaké nové zákony či předpisy by Vám neměly uniknout, ale také rozebereme detailně téma, které je aktuální a o kterém se často hovoří. Pravidelnou rubriku zde bude mít i ČBA EDUCA, která se specializuje na vzdělávání nejen bankovních pracovníků. Věříme, že novou podobu ČBA NEWS oceníte a že se pro Vás stane užitečným průvodcem bankovním světem. K odběru newsletteru se nově může přihlásit každý zde.

Věřím, že nový newsletter svým dílem přispěje k již tak velmi dobrému vnímání bank působících na českém trhu, které patří v mezinárodním srovnání k těm nejstabilnějším, nejmodernějším a nejdynamičtějším.

Přeji Vám, abyste letošní rok prožili co nejlépe. Bankám přeji co nejvíce spokojených klientů. 

Monika Zahálková Monika Zahálková,
výkonná ředitelka ČBA
Monika Zahálková, výkonná ředitelka ČBA
AKTUÁLNĚ
Za dva týdny je registrováno téměř 850 tisíc bankovních identit klientů
Aktuálně
Díky bankám se digitalizace Česka posunula mílovým krokem vpřed. Od prvního dne letošního roku si mohou Češi snadno z domova prostřednictvím „bankovní identity“ vyřídit daně, zkontrolovat si doklady, založit datovou schránku anebo si vsadit.  Bankovní identita je jedním z největších digitalizačních projektů českého bankovního sektoru, který iniciovala a zejména v počáteční fázi úspěšně vedla Česká bankovní asociace.
V současné době mají akreditaci pro tuto službu tři banky (ČS, ČSOB a KB). Za 14 dní od spuštění bylo zaregistrováno již téměř 850 tisíc bankovních identit klientů a každý den přibývají tisíce dalších.
Další banky spustí bankovní identitu během 1. čtvrtletí. Aktuální informace k bankovní identitě najdete pravidelně zde.
Z TRHU
Ministerstvo financí obnovení moratoria zatím nechystá, banky kladně vyřídí přes 80 % žádostí o odklad splátek
Ve čtvrtek 14. ledna 2021 proběhlo pravidelné jednání mezi Ministerstvem financí a zástupci České bankovní asociace na téma odkladů splátek úvěrů, poprvé za účasti ministra průmyslu a obchodu. Oběma vicepremiérům pro ekonomiku, Aleně Schillerové a Karlu Havlíčkovi, byla ze strany zástupců bank prezentována aktuální čísla z trhu. Banky za listopad a prosinec 2020 kladně vyřídily více než 80 % všech žádostí o individuální odklad splátek. Ministerstvo financí proto zatím nebude navrhovat opakování zákonného úvěrového moratoria.
Hypoteční trh láme rekordy
Listopad 2020 byl s 22,1 miliardami korun nejsilnějším měsícem v prodejích hypoték v celé historii statistik České národní banky. Celý loňský rok míří na výsledek kolem 210 mld. Kč. Dosavadní rekordní rok 2018 zaznamenal výsledek 187 mld. Kč. Kdo by to byl na začátku loňského roku řekl!
Češi zatím zvládají splácet úvěry
Listopad 2020 byl prvním měsícem po ukončení odkladů splátek v souvislosti s koronavirovou epidemií. Přestože v listopadu došlo k určitému zhoršení platební morálky, stále je podíl nevýkonných úvěrů historicky na velmi nízkých hodnotách. Že nedošlo k výraznějšímu zhoršení lze přičítat jednak tomu, že banky se snažily vyjít svým klientům vstříc a pomohly jim s dalším odkladem nebo restrukturalizací, a jednak tomu, že plošný odklad využili i dlužníci, kteří to nepotřebovali.
Zájem o programy COVID Plus a COVID III neupadá
V rámci záručního programu pro exportéry COVID Plus přijal EGAP od bank k 15. prosinci loňského roku 91 žádostí o ručení za úvěry v celkové hodnotě 13,5 mld. Kč, schválených žádostí bylo 63 v souhrnné hodnotě 9,3 mld. Kč.
V rámci programu COVID III pro malé a střední podniky do 500 zaměstnanců ručeným ČMZRB podalo ke stejnému datu 5891 podnikatelů žádosti v souhrnné hodnotě 34,2 mld. Kč, z čehož již bylo přes 17,4 mld. Kč čerpáno.
Vklady pořád rostou
Ve třetím čtvrtletí loňského roku měly firmy poprvé za třicet let uloženo v bankách víc peněz, než kolik jim dlužily. Po říjnu tento vývoj pokračoval i v listopadu 2020, a kladné saldo ve prospěch firemních depozit rostlo a překročilo 75 miliard korun. Podniky i domácnosti reagovaly na zvýšení nejistoty v budoucnost omezováním investic a výdajů a snažily se posilovat své finanční rezervy.
ČÍSLO TÝDNE
Z LEGISLATIVY
Z legislativy Daňový balíček vstoupil v platnost 
K 1. lednu nabyl účinnosti Daňový balíček (Sněmovní tisk 910), zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů v částce 246 pod číslem 609/2020 Sb.
Z legislativy Chráněný účet znovu v Poslanecké sněmovně 
Dne 19. ledna začíná schůze Poslanecké sněmovny. Mimo jiné se zde bude rozhodovat o senátní vratce právní úpravy chráněného účtu.
Z legislativy Vypuštění rodných čísel z občanských průkazů
Do druhého čtení jde také sněmovní tisk 756, zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s postupem elektronizace státní správy. Zde je uplatněn pozměňovací návrh ČBA, který se týká odkladu vypouštění rodných čísel z občanských průkazů o dva roky.
Informace ke schváleným ČBA kodexům a standardům najdete zde.
ČBA EDUCA
Distanční zkoušky i pro veřejnost
Většina Čechů o kyberhrozbách ví, nedokáže je ale odhalit
Koncem roku zahájila ČBA jako první v ČR distanční odborné zkoušky. Zatím probíhají v omezeném počtu a ČBA nabízí primárně termíny spolupracujícím bankám. Postupně je ale tato možnost otvírána i široké veřejnosti. Se spuštěním plného provozu lze počítat od února
Souběžně s distančními zkouškami probíhají i zkoušky prezenční, a to v souladu s platným usnesením vlády a s omezeným počtem účastníků. Omezené možnosti kapacit se promítají do nákladů, a proto pro tyto zkoušky platí přechodně speciální ceny.
Změny ve zkouškových otázkách pro spotřebitelské úvěry a investice
Většina Čechů o kyberhrozbách ví, nedokáže je ale odhalit
Tři dny před koncem roku vydala ČNB aktualizované soubory zkouškových otázek pro oblast spotřebitelských úvěrů a kapitálových trhů (investice). Výměna v systému ČBA EDUCA proběhne v tomto týdnu. Dotčené účastníky na výměnu zkouškových sad i na konkrétní změny v otázkách vždy upozorňujeme. Naštěstí změn není mnoho, jde spíše jen u upřesnění. Sledujte průběžně naše webové stránky
TÉMA
Banky pomáhají digitalizovat Česko
Téma digitalizace není v bankovním světě nic nového, naopak. Od 90. let je prioritou každé banky. Díky koronavirové pandemii však její význam raketově vzrostl. Na trhu se také objevila řada technologických novinek a do online světa postupně své služby a produkty přesouvají i ti jeho nejzavilejší odpůrci. Jedním z vrcholů sektorové digitalizace je spuštění bankovní identity, ke kterému došlo s nástupem nového roku. Bankovní sektor se tak stal jedním z největších inovativních lídrů v oblasti elektronizace procesů a produktů, které přinášejí klientům uživatelskou přívětivost a komfort při zachování všech bezpečnostních atributů.

Zrychlující dynamika digitalizace (cenově dostupné technologické a softwarové inovace a rozvoj související infrastruktury) v rozšiřujícím se spektru služeb a procesů vyžaduje odpovídající reakce. Také proto vznikla v rámci České bankovní asociace nová Komise pro digitalizaci, která bude mít mimo jiné za cíl dále rozvíjet a koordinovat intenzivní spolupráci bankovního sektoru se státem na digitalizaci České republiky. „Jsem přesvědčen o tom, že spolupráce bank, poslanců i zástupců státu na legislativním ukotvení bankovní identity, je úspěšnou formou spolupráce privátního a státního sektoru, která může být vzorem pro řadu dalších oblastí," uvedl Pavel Kolář, který má v rámci ČBA digitalizaci na starosti.

Cílem Komise bude mimo jiné i umožnit členským bankám přijímat strategická rozhodnutí o vývoji a investicích v kontextu vytvářejících se pravidel EU (jednotný konkurenceschopný digitální trh) a národních (státních) autorit, které umožní tyto změny zachytit, a to včetně nástupu nové konkurence vstupující díky těmto změnám na trh finančních služeb.
1635ae8d-931f-4dd3-9206-24fb9fb04969.jpg
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Odkaz
Odkaz
Odkaz
Odkaz
Odkaz
Odhlásit se z odběru novinek.