Copy
ČBA NEWS
9/2021 – For English version please click here
Milé kolegyně,
milí kolegové,
 
s postupnou proočkovaností a probíhajícím rozvolňováním se stále více diskutuje o tom, jak si stojí česká ekonomika, jak dlouho jí bude trvat, než začne růst, a jaké obory se budou vzpamatovávat nejdéle. Restart ekonomiky je důležitý i pro banky, neboť díky své stabilitě, síle a nadstandardní kapitálové vybavenosti mají velký prostor pro financování celé ekonomiky včetně domácností. A to budeme při rozjezdu hospodářství po pandemii potřebovat. Právě aktuálnost tohoto tématu nás inspirovala pro natočení dalšího dílu
ČBA FOCUS. O restartu ekonomiky diskutovali: Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, Petr Dvořák – generální ředitel národního pivovaru Budějovický Budvar a Miroslav Zámečník, ekonom České bankovní asociace. Diskuze to byla opět nesmírně zajímavá a určitě stojí za to jí věnovat čas. A pokud vás toto téma zajímá, pak doporučuji vyčkat do středy 13. května na další makroekonomickou prognózu ČBA. Debatovat o tom, jak se bude naše ekonomika vyvíjet v následujících dvou letech budou: hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek a ekonomický analytik ČBA Miroslav Zámečník. Věřím, že obě tyto diskuze vám přinesou zajímavé informace, které můžete nejen využít při své práci, ale také se díky nim pozitivně naladit, protože, a to je potěšující, přední čeští ekonomové jsou ve svých výhledech do budoucnosti celkem optimističtí. A jak praví klasik: když myslíme pozitivně, pozitivní věci se nám začnou dít.
Tedy: buďte pozitivní, zůstaňte negativní a užívejte si jara plnými doušky! 
Monika Zahálková Monika Zahálková,
výkonná ředitelka
Monika Zahálková, výkonná ředitelka ČBA
AKTUÁLNĚ
Firmy už neplánují na roky dopředu, ale maximálně na pár měsíců
Český průmysl prozatím přestál konavirovou krizi velmi dobře. Především proto, že si firmy dokázaly poradit samy a zavedly efektivní opatření, která vedla ke zmírnění dopadů epidemie do jejich hospodaření. Nejtěžší byl uplynulý rok pro hoteliérnictví a pohostinství. Bez ohledu na obor se ale firmy během krize naučily jedno - neplánovat na roky dopředu, ale maximálně na pár měsíců. A to i v době očekávaného oživení české ekonomiky. Shodli se na tom hosté dalšího dílu ČBA FOCUS – Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, Petr Dvořák – generální ředitel národního pivovaru Budějovický Budvar a Miroslav Zámečník, ekonom České bankovní asociace. V diskuzi, kterou moderovala Daniela Písařovicová, debatovali mimo jiné o tom, kolik hektolitrů piva přišlo díky krizi vniveč, jak se vzpamatují nejvíce postižené obory a jak efektivní byla pomoc vlády českému průmyslu i dalším firmám. ČBA FOCUS můžete zhlédnout na YouTube kanále ČBA nebo na Spotify.
Z TRHU
Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly v březnu 2021 celkového objemu 32,7 mld. korun. To je o 10,2 mld. korun více než v únoru 2021. Ale především to je o 16,4 mld. korun, tj. 101 %, více než v březnu 2020. „Březen tohoto roku byl v objemu prodaných hypotečních úvěrů zcela neskutečný. Čísla za první tři měsíce ukazují, že ani loňský zcela rekordní rok nemusí být stropem. Letošní březen překonal ten loňský v nových úvěrech o 101 %! Nejvíce působí na prodeje hypotečních úvěrů „poplašné" zprávy, že trend ve vývoji úrokových sazeb se otáčí, to znamená, že sazby půjdou nahoru. Banky i realitní makléři hlásí, že vysoké prodeje pokračují i v dubnu," komentoval vývoj nových hypoték Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.

IndexRPSN podle statistiky České národní banky (ČNB) byla v březnu u hypotečních úvěrů 2,12 %. Oproti únoru tedy průměrná RPSN klesla o 0,04 procentního bodu. Úroková sazba klesla o 0,01 procentního bodu na 1,98 % p.a. „V únoru i březnu hlásily banky zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Očekával jsem tedy, že po malém nárůstu v únoru bude tento trend pokračovat i v březnu. Stejně tak se choval i Fincentrum Hypoindex, který také hlásil (zanedbatelný) nárůst. Je vidět, že setrvačnost trhu je velká. Sazby nahoru ale půjdou, ovšem s větším zpožděním, než jsem předpokládal," doplnil Vladimír Staňura.

Jak se bude vyvíjet česká ekonomika? Sledujte další makroekonomickou prognózu už tuto středu!
Jak vidí přední čeští ekonomové budoucnost hospodářského vývoje Česka? To se dozvíte při sledování druhé letošní makroekonomické prognózy na léta 2021 a 2022. Na tiskové konferenci, která se uskuteční 13. května 2021 od 10:00, budou diskutovat a na dotazy odpovídat: hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek a ekonomický analytik ČBA Miroslav Zámečník. Debatu bude moderovat výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.
Podíl nevýkonných úvěrů mírně roste
Dle statistik České národní banky (ČNB) se v březnu podíl nevýkonných úvěrů na celkové sumě úvěrů oproti únoru ve všech kategoriích o něco zvětšil. Zvětšil se i v meziročním srovnání, které ukazuje zhoršení u spotřebních úvěrů o 1,46 procentního bodu a u firemních úvěrů o 1,24 procentního bodu. To je sice znatelné zhoršení, ale není to důvod ke znepokojení. Březen 2020 byl totiž měsícem, kdy hodnoty nevýkonných úvěrů byly historicky jedny z nejnižších vůbec. 
Okamžité platby jedou
Ze tří milionů plateb, které jsou průměrně denně zpracovány systémem mezibankovního zúčtování CERTIS, je 500.000 realizováno jako okamžité platby. To je skoro 17 % plateb. Jejich počet přitom měsíc od měsíce roste. Vyplývá to ze statistik zveřejňovaných Českou národní bankou. Jen pro srovnání – procento počtu okamžitých plateb realizovaných v eurozóně je poloviční. Dá se očekávat, že zájem o okamžité platby poroste ještě více, až je spustí další retailové banky, které zatím jejich start v důsledku koronavirové pandemie odložily.
Stavební spořitelny poskytly v březnu rekordní objem zajištěných úvěrů
Nejen banky, ale také stavební spořitelny zažívají boom v oblasti úvěrů na bydlení. Jen za březen poskytly podle statistik ČNB úvěry se zajištěním nemovitosti za více než tři miliardy korun a zlomily tak svůj historický rekord. Úroková sazby přitom byla dle dat ČNB nižší než u bankovních hypoték. Hypoteční banky nabízely v březnu průměrné sazby ve výši 1,96 % p.a., zatímco stavební spořitelny za 1,85 % p.a.
Důvěra v tuzemskou ekonomiku vzrostla
Důvěra v českou ekonomiku v dubnu vystoupala podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na nejvyšší hodnotu za poslední rok a oproti březnovým 87 bodům se vyhoupla na 94,7 bodu. Především podnikatelé v obchodech a službách očekávají, že se v následujících třech měsících jejich situace zlepší. Podle statistiků je to dáno zejména očekávaným rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru.
Vklady obyvatel pořád rostou, u firem mírně klesají
Firemní vklady v korunách i cizí měně dosáhly ke konci března 1,235 bilionu korun oproti čerpaným úvěrům ve výši 1,136 bilionu korun. Kladné saldo ve prospěch firemních vkladů tak mírně kleslo z rekordních 107,4 mld. korun v únoru na březnových necelých 99 mld. korun. Je však stále na historicky druhé nejvyšší úrovni. Vyplývá to z bankovní statistiky České národní banky. Tento převis tak přestává být u firem čímsi výjimečným. Poprvé se objevil loni v červenci, předtím po celou dobu od listopadu 1989 byly podniky vůči bankám tradičně dlužníky s mnohem nižším poměrem vkladů k úvěrům.
ČÍSLO TÝDNE
Z LEGISLATIVY
Z legislativy

Rozpočtový výbor projedná návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem kapitálového trhu

Poslanci propustili 21. dubna 2021 do druhého čtení návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem kapitálového trhu. Výborové projednání se odehraje ve standardním režimu, tedy v šedesátidenní periodě. Předloha byla přidělena Rozpočtovému výboru jako výboru garančnímu, žádný další výbor by ji projednávat neměl.

Z legislativy

Novela zákona o bankách prošla druhým čtení a míří do třetího

Na 101. mimořádné schůzi PSP proběhlo 5. května 2021 druhé čtení novely zákona o bankách implementující novelu směrnice EU o kapitálových požadavcích a druhé čtení novely zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu implementující novelu evropské směrnice řešící tuto problematiku. Obě novely zákona postupují tak do třetího čtení.

Informace ke schváleným ČBA kodexům a standardům najdete zde.
ČBA EDUCA
Čechům dělá největší problém poznat výhodný úrok u úvěrů
Česká bankovní asociace zjišťovala v únoru úroveň finanční gramotnosti Čechů. Průzkum ukázal, že lidem dělá největší problém poznat, jaké úročení půjček je pro ně nejvýhodnější. Na otázku, zda je výhodnější úvěr za 1 % p.m. nebo za 10 % p.a., odpovědělo správně jen 33 % dotázaných. A jak byste odpověděli vy?
Je výhodnější úvěr za 1 % p.m. nebo za 10 % p.a.?
  1. Je to úplně to samé
  2. Výhodnější je úvěr za 1 % p.m.
  3. Výhodnější je úvěr za 10 % p.a.
Správná odpověď je samozřejmě za c. Protože 10 % za rok je méně, než 12x1 % za měsíc.
TÉMA
Zákaznická zkušenost – fenomén doby a klíč k úspěchu
Zákaznická zkušenost (CX) dnes představuje diferenciační faktor konkurenceschopnosti, a to z dobrého důvodu: firmy, které investují do zákaznické zkušenosti, mají vyšší míru doporučení, zákazník u nich víc utratí a je pravděpodobné, že stávajícím klientům prodají více produktů a služeb.
V bankovnictví je zákaznická zkušenost  důležitá ze dvou klíčových důvodů: za prvé se stala novým marketingovým bojištěm. Podle průzkumu společnosti Gartner 81 % firem se chce odlišit od konkurence převážně nebo zcela na základě CX. Za druhé, čím lepší zkušenosti mají klienti, tím je pravděpodobnější, že zůstanou loajální - znamená to tedy, že CX má sílu zlepšit retenci klientů.  
 
10 trendů zákaznické zkušenosti v bankovnictví v roce 2021

1. Zdokonalování produktů a služeb pomocí dat z mobilních aplikací
Na dnešním trhu nejsou aplikace mobilního bankovnictví už jen příjemnou maličkostí navíc. Banky, které tuto službu nenabízí, jsou v nevýhodě, protože  klienti jsou zvyklí na pohodlí, které jim mobilní aplikace poskytuje. Mobilní aplikace shromažďují obrovské množství dat. Platformy pro jejich analýzu a algoritmy pro strojové učení mohou pomoci získávat cenné informace z údajů o klientech, které pak lze využít k vývoji nových produktů, k optimalizaci stávajících procesů, k posílení postavení zákazníků a k celkovému zlepšení CX.

2. Pobočka budoucnosti
Klienti možná už nenavštěvují fyzické pobočky tak často, jak tomu bylo dříve. To ale neznamená, že by si banky mohly dovolit na kamenné pobočky zapomenout. Potřeba konkurovat internetovým bankám a zlepšovat zákaznickou zkušenost v bankovnictví přiměla banky, aby změnily své představy o tom, jaká by měla pobočka být a jak by měla vypadat „pobočka budoucnosti". Některé banky experimentovaly s designem ve stylu showroomu podobnému tomu, jaký mají Apple Stores – s řadami chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení, které na displeji předváděly jejich bankovní aplikace. Klienti tak mohli aplikace vidět v provozu. Jiné přeměnily své pobočky na místo, kde klienti získávají poradenské služby a také se učí, jak  přimět pomocí technologií své peníze vydělávat. Pobočka budoucnosti by v ideálním případě měla nabídnout obě tyto formy, aby každý klient mohl prožít hyper-individualizovaný zážitek z bankovnictví, který konkrétně odpovídá jeho specifickým potřebám.     
   
3. Poradenské služby 
Většina klientů bank hledá způsob, jak vydělat další peníze. Nejsou si ale jisti, kde mají začít; ti, kteří se obracejí s žádostí o radu na internet, často zjistí, že rady na finančních stránkách jsou sice poučné, ale jsou příliš obecné, než aby je mohli skutečně použít. Bankám to dává perfektní příležitost ke zlepšení CX tak, že propojí své zákazníky s vlastními kmenovými finančními poradci a ti mohou poskytovat individualizované poradenství, které je přizpůsobené na míru každému zákazníkovi.

4. Umělá inteligence
Banky i jejich klienti mohou mít užitek z AI. Klienti už nemusejí tratit drahocenný čas čekáním na rozhovor se zástupcem banky a banky mohou ušetřit velké množství zdrojů, které by jinak směrovaly do svých call center. Výzkumné studie ve skutečnosti předpovídají, že chatboti budou do roku 2022 přinášet úsporu nákladů ve výši více než 8 miliard USD ročně. Některé finanční instituce dokonce využily AI k dalšímu zlepšení zákaznické zkušenosti a vyvinuly virtuální asistenty s podporou AI tak, aby dávali tipy a triky, jak zacházet s penězi.  AI už v bankovnictví začíná převažovat natolik, že se podle průzkumu společnosti Gartner očekává, že 70 % kontaktů se zákazníky bude zahrnovat použití nově vznikajících technologií, jako jsou aplikace pro strojové učení, chatboti a mobilní zasílání zpráv.

5. Automatická onboardig
Banky postupně zavádějí automatický onboarding, místo toho, aby tento proces probíhal v manuální, listinné podobě. Díky automatizaci postupů dochází k urychlení klíčových částí procesu, a klienti si tak mohou své účty otevírat ještě rychleji, čímž dochází k dalšímu zvyšování CX.

6. Podpora digitalizace a obsluhy na dálku
Přejít na digitální technologii bylo pro mnoho bankovních klientů obtížné, zejména pro starší generaci, která má limitovanou digitální gramotnost. Raději než ponechat tyto zákazníky někde stranou zájmu, budou banky muset zdvojnásobit své úsilí o hladký přechod k online bankovním službám. Bude to vyžadovat, aby banky poskytovaly klientům další podporu zaměřenou na vzdělávání, jako jsou podrobné návody, interaktivní videa a webové semináře, apod. Čím pohodlněji a sebejistěji se klient bude cítit v kontaktu s digitálními kanály a obsluhou na dálku, tím lepší bude celková zkušenost zákazníků se službami.

7. „Humanizace" digitalizace
I když AI a digitální kanály představují přední trendy v oblasti zákaznické zkušenosti pro rok 2021, i lidské kontakty mají stále ještě svůj půvab. Za tímto účelem nabízí stále více bank kombinaci Al a živé podpory, a zvyšuje tak efektivitu, ale stále přitom poskytuje zákazníkům i takový druh osobního kontaktu, který vyžadují. Některé finanční instituce posunuly tento koncept o krok dál a experimentovaly s různými metodami, aby jejich chatboti a další služby AI vypadaly lidštěji; dávají například chatbotům lidskou podobu, zahajují konverzace způsobem, který je šitý na míru zákazníkovi, a využívají analýzu sentimentu, aby detekovaly emoce a náležitě reagovaly.  

8.Hyper-individualizace
V letošním roce můžeme očekávat, že finanční instituce – zejména fintech firmy – prozkoumají nejzazší hranice individualizace: tzv. hyper-individualizaci. Ve srovnání se standardní individualizací, která využívá analytiku dat pro doručování cílených marketingových a prodejních oznámení různým segmentům zákazníků, se hyper-individualizace zaměřuje na jednotlivé klienty. Banky mohou dosáhnout hyper-individualizace pomocí kombinace prediktivní analytiky, umělé inteligence a strojového učení ke sledování údajů o uživatelských datech jednotlivých zákazníků v reálném čase, například jaké fráze běžně vyhledávají, jaký obsah si rádi prohlížejí, jejich zeměpisnou polohu atd.

9.Proaktivní zapojení
Banky mohou sledovat finanční zdraví klientů a proaktivně jim nabízet pomoc v hospodaření s penězi, nebo jim navrhovat příležitosti, jak zvětšit své bohatství. Tento typ aktivního zapojení může probíhat napříč libovolným počtem kanálů – osobně, telefonicky, prostřednictvím jejich bankovní aplikace, e-mailem atd., v závislosti na osobních preferencích každého klienta. Dá se očekávat, že v letošním roce půjde více bank nad rámec svých povinností, aby klientům ukázaly svou přidanou hodnotu a zlepšily tak celkovou zákaznickou zkušenost.

10. Dělat správnou věc
Existuje několik dalších způsobů, jak mohou banky své klienty obsluhovat lépe. Například přehodnotit marketingovou strategii tak, aby cílily na klienty produkty a služby, které skutečně odpovídají jejich potřebám; hyper-individualizace v tom hraje hlavní úlohu. Rovněž finanční poradenské služby mohou být skvělým způsobem, jak pomoci klientům znovu se postavit na nohy po náročném roce a ukázat jim, že bankám záleží na jejich dlouhodobém blahobytu. Dělat správnou věc je v konečném důsledku o tom, že banky klientům dokáží, že jejich zájmy staví na první místo, ať už to může vypadat jakkoli.   

Převzato z https://global.hitachi-solutions.com/blog/banking-customer-experience-trends
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Odhlásit se z odběru novinek.