Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 6, ročník 7
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Aktuálně: Divoká zvířata hynou kvůli neprostupné krajině
(2) Evropa: Šakali živící se odpadky ušetří až dva miliony eur ročně
(3) Studie: Dostupnost přirozeného prostředí není limitující pro rozšíření česko-bavorské populace rysa
(4) Polsko: Vlci se vrácí do západní části země
(5) Video: Nedej se aneb Čeho je moc, toho je příliš
(6) Pozvánka: Výstava Soužití s velkými šelmami
Aktuálně: Divoká zvířata hynou kvůli neprostupné krajině
Losi, kteří zahynuli u Brna, nejsou v posledních letech jedinými velkými živočichy, kteří doplatili na budování nejrůznějších bariér v krajině. V loňském roce srazila auta dva rysy v Beskydech a dvojnásobný počet rysů byl usmrcen stejným způsobem na Šumavě. Starší záznamy uvádějí, že v roce 2013 zahynul rys na dálnici D1 a o rok dříve byl sražen vlk v Beskydech. Jaké migrační koridory a kde se plánují vybudovat, prozradila Agentura ochrany přírody a krajiny v tiskové zprávě.
 
Evropa: Šakali živící se odpadky ušetří až 2 miliony eur ročně

Šakal obecný, šířící se v poslední době z jihovýchodní Evropy na sever, je často považován za škůdce a bývá viněn ze smrti domácích i divokých zvířat. Ve skutečnosti však evropským zemím šetří miliony eur za služby spojené s nakládáním s odpady, jak zjistili vědci v nové studii publikované v časopise Biological Conservation. Souhrn výsledků najdete tady. A mimochodem, šakal byl spatřen a vyfotografován i nedaleko Prahy.

Studie: Dostupnost přirozeného prostředí není limitující pro rozšíření česko-bavorské populace rysa

Jak je to s česko-bavorsko-rakouskou populací rysa? Ta by podle názoru odborníků měla čítat okolo 500 jedinců (v současnosti má 47-67), aby byla dlouhodobě životaschopná. Přinášíme závěry nejnovější studie, na které se podíleli i čeští experti.

Video: Nedej se aneb Čeho je moc, toho je příliš

Koukněte se na pořad České televize Nedej se, díl o mysliveckém hospodaření, škodách způsobených zvěří a možnostech obnovy krajinného rázu.

Polsko: Vlci se vrací do západní části země

Mezinárodní časopis Mammal Research publikoval studii, která přináší podrobná data o výskytu a chování vlka obecného v Polsku. Analýza dat pochází z let 2001 až 2012 a přináší zajímavé výsledky: počet vlků vzrostl v této době z pár jedinců na 30 smeček a nadále roste. Oblast jejich trvalého výskytu se rozšířila z 600 na 10 900 km2 a zahrnuje 14 lesních celků. Vlci tak obsadili zhruba 30 % vhodných lokalit. Více se dočtete tady.

Pozvánka: Výstava Soužití s velkými šelmami

Správa CHKO Broumovsko ve spolupráci s Muzeem města Police nad Metují zvou na výstavu Soužití s velkými šelmami. Výstavu můžete navštívit až do 26.7. v prostorách polického kláštera, v 1. patře. Výstavu švédských a norských autorů sestávající ze třiceti panelů připravilo a české podrobnosti doplnilo Hnutí DUHA a obsahuje také aktuální informace o výskytu velkých šelem v CHKO Broumovsko a polském pohraničí.

U příležitosti 10 tisíce fanoušků na našem profilu Ochrana velkých šelem jsme pro vás připravili zvýhodněnou nabídku našeho zboží s šelmí tematikou na obchod.selmy.cz. Za nákupy předem děkujeme!
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by MailChimp