Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři našeho zpravodaje,
 
březen bohužel nepřinesl příliš příznivé zprávy. Alespoň ne pro zvířata ve volné krajině. Na začátku března srazilo auto na dálnici D1 vlka. Jak jsme později díky genetickým analýzám tkáně zvířete zjistili, pocházel z Karpat. O pár dnů později potkal u Lipna podobný osud mladou losici. Případy poukazují na fragmentaci naší krajiny a na to, že musíme minimálně stavby nových silnic pečlivě zvažovat a plánovat.

Jak ukazuje také nová studie, vlci, kteří jsou legálně loveni na Slovensku, zůstávají stále velmi vzácní na území CHKO Beskydy. Tento stav kontrastuje s mnohem častější přítomností rysa ostrovida, který je celoročně chráněný v Česku i na Slovensku.

Ideální stav nedoprovází vlky ani v Norsku - i přes původní rozhodnutí vlčí populaci ochránit před odstřelem, chce tamní ministr životního prostředí zákon změnit - v neprospěch vlků.

Přesto doufáme, že nejen pro vlky, ale i třeba medvědy, rysy a kočku divokou bude v příštích týdnech situace příznivější. Povzbuzením může být pravděpodobný výskyt vlčího páru na Šumavě, nebo nový rys v Javorníkách, jak jsme informovali na našem facebookovém profilu.

Přeji vám krásné jarní dny a mnoho šelmích stop v blátě.

 


Miroslav Kutal
koordinátor programu ochranu velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S. I na jaře jedeme tour se snímkem Causa Carnivora a besedujeme o tématu velkých šelem s veřejností. V dubnu a květnu na Moravě.
Číslo 3, ročník 8
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Aktuálně: Vlk z Karpat sražen na dálnici D1
(2) Studie: Počty vlků v Beskydech dlouhodobě stagnují
(3) Z médií: Vlčí smečka přišla na Broumovsko z Lužice
(4) Evropa: Blízká setkání s vlky
(5) Pozvánky: Promítání a besedy po celé ČR
(6) E-shop: Tajemný Život v oblakoch
Vlka z Karpat srazilo auto na dálnici D1
Vlka, který - jak odborníci díky genetickým analýzám zjistili - pocházel z Karpat, srazilo u stého kilometru dálnice D1 nedaleko obce Skorkov auto. Případ znovu otvírá otázku, zda při stavbě a rekonstrukcích dálnic dostatečně myslíme i na zvířata, která potřebují procházet volnou krajinou. O propojení těchto sfér usiluje aktuální projekt Transgreen.
Studie: Počty vlků v Beskydech dlouhodobě stagnují

Nová studie ukazuje, že vlci, kteří jsou na Slovensku legálně loveni, zůstávají na území CHKO Beskydy stále velmi vzácní. Studie ukázala, že dynamika kopytníků a lov vlků v jádrových oblastech výskytu na Slovensku mají významný vliv na výskyt vlka na česko-slovenském pomezí.

Z médií: Po Šumavě se pohybuje pár vlků

Fotopasti Národního parku Bavorský les a Šumava zachytily, že se na území pohybuje pár vlků. Dospělého samce, který se na snímcích objevuje už od roku 2015, doprovází samice. Tu potvdil rozbor trusu. Zvýšila se tím šance vzniku vlčí smečky. Více na idnes.cz.

Norsko: Vyhubí svoji vlčí populaci?

Norský ministr životního prostředí chce umožnit lov vlků po zbytek letošní zimní sezóny a změnit tak zákon. Změna legislativy přitom může znamenat, že vlk zmizí ze seznamu ohrožených druhů a týkala by se všech velkých šelem. Více v článku Josefy Volfové čerpající informace z nedávné vzdělávací cesty pracovníků a dobrovolníků Hnutí DUHA do Norska.

Pozvánky:
Promítání a besedy po celé ČR

Duben a květen přinese další - především moravská - promítání snímku o návratu šelem Causa Carnivora: Kroměříž, Zlín, Brno, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí a Břeclav. Začátek vždy v 18 hodin, před i po dokumenty festivalu Ekotopfilm.
Seznam akcí najdete tady.

E-shop:
Jenom krysa střelí rysa v nové barvě a také na tašce


Díky nepolevujícímu zájmu o motiv Jenom krysa střelí rysa jsme nechali vyrobit další biobavlněná trička s tímto potiskem - tentokrát antracitové šedé pro dámy i pány. Pokud vás ještě léto nepálí, ale hodilo by se něco přes rameno, rys v hledáčku je i na tašce z fair trade bavlny, která se bude hodit díky světlé barvě ke každodennímu outfitu.
Děkujeme, že nákupem podpoříte ochranu velkých šelem v ČR.
Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp