Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři našeho zpravodaje,
 
v oblasti ochrany velkých šelem se pořád něco děje. Poznatky o životě a rozšíření velkých šelem už naši dobrovolníci a spolupracovníci nezískávají jen v zimě stopováním na sněhu, ale také v létě s pomocí fotopastí. Jako čtenáři zpravodaje jste první, kdo může vidět nové, vcelku unikátní záběry letošních vlčat z Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, natočené jdou u našich fotopastí.  Doufám, že s námi sdílíte radost z tohoto důkazu, který potvrzuje, že se i do české krajiny vrací velké šelmy. 

Protože chceme, aby byl tento návrat co nejméně konfliktní, rád bych vás také pozval na dvě besedy o návratu šelem na konci srpna na Broumovsko a do severních Čech, kde spolu s dalšími odborníky po promítání budeme připraveni zodpovědět veškeré vaše otázky. A kdo se budete chtít dozvědět více i v terénu, od září připravujeme semináře pro nové dobrovolníky, kteří se do mapování šelem budou chtít zapojit.

Přeji vám krásný zbytek léta.Miroslav Kutal
koordinátor programu ochranu velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc

 
Číslo 8, ročník 7
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Video: Dovádějící vlčata aneb buďte u toho
(2) Šumava: 60-80 česko-bavorsko-rakouských rysů, shodli se odborníci
(3) Rozhovor: Z terénu o medvědech a s medvědy s Vlado Trulíkem
(4) Napsali o nás: S vlčí hlídkou a S fotopastí do Beskyd
(5) Pozvánky: Besedy o vlcích na Broumovsku a v severních Čechách
(6) E-shop: Pořiďte si tričko s rysem z fotopasti
Video: Dovádějící vlčata aneb buďte u toho
Právě teď se můžete hlásit na podzimní úvodní semináře Vlčích hlídek. Kam? Mimo jiné i do CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, kde se letos na jaře narodila nejméně čtyři vlčata. Tito malí vlci se opět ukázali na konci července, jak spolu dovádějí. Podívejte se na nejnovější sestřih videí. A můžete to být právě vy, kdo objeví další videa z fotopastí. Vyberte si jeden z termínů školení ve středních a severních Čechách a začněte s námi jezdit do terénu. Jesenické, beskydské a šumavské termíny přibudou během dalších týdnů.
 
Šumava: 6080 česko-bavorsko-rakouských rysů, shodli se odborníci

Národní parky Šumava a Bavorský les zjistily díky společnému fotomonitoringu mnoho užitečných aktuálních informací ze života rysů, včetně jejich počtu - rysích kocourů a koček na tomto území žije aktuálně 6080. Zároveň však upozorňují, že rys nejen na české straně Šumavy nemusí přežít. Více tady.

Rozhovor: Z terénu o medvědech a s medvědy s Vlado Trulíkem

Redaktor Sme.sk Mikuláš Sliacky se vydal na Malou Fatru s průvodcem a biologem Vlado Trulíkem. V průběhu rozhovoru měli možnost pozorovat medvědici s dvěma medvíďaty. Jak se chovat, když na medvěda narazíte ve volné přírodě? Celý rozhovor si můžete přečíst tady.

Napsali o nás: S vlčí hlídkou a S fotopastí do Beskyd

Jaké to je stopovat vlky a sbírat jejich trus, to zažila na vlastní kůži v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj reportérka Marie Vejvodová. Po vlčích stopách se v reportáži magazínu Lidových novin můžete vydat tady. Jinam, do hlubin beskydských lesů, s námi vyrazil novinář a fotograf Jan Rybář. Ponořte se do povídání s mírně upravenými snímky z fotopastí.

Pozvánky: Besedy o vlcích na Broumovsku a v severních Čechách

Zveme vás na promítání snímku ‪Causa Carnivora‬ o návratu šelem do střední Evropy a krátkého filmu Tí, ktorí strážia o využívání pasteveckých psů při ochraně stád. Poté budou následovat besedy s odborníky na velké šelmy, ochranu stád a další praktické informace o náhradách škod na hospodářských zvířatech a podpoře chovatelů. Více info k termínům a místě konání tady.

E-shop: Pořiďte si tričko s rysem z fotopasti

Užijte si ještě léta s šelmími kousky z našeho e-shopu. Máme pro vás další biobavlněné tričko. Tentokrát s originálním motivem snímku rysa z fotopasti. K dostání v dámské i pánské variantě. Za podporu velkých šelem moc děkujeme!
For English speaking subscribers: you can follow news about large carnivores also on our website www.carnivores.cz which we regularly update.  
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by MailChimp