Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 7, ročník 7
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Aktuálně: Vlčí smečka v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se opět rozrostla
(2) Evropa: Zlý vlk nebo nejlepší přítel člověka?
(3) Studie: Medvěd jako škůdce
(4) Výsledky 2015: Co všechno jsme loni stihli?
(5) E-shop: Na nákup či procházku s šelmí taškou
Aktuálně: Vlčí smečka v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se opět rozrostla
Unikátní záběry a videa dokazují, že vlkům se zde letos na jaře narodila nejméně čtyři vlčata. Zachytila je fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, která je umístěna přímo v národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala. Jedná se o první snímky letošních mláďat. Ve stejný měsíc se na fotopast Hnutí DUHA Olomouc nafotil jiný zvídavý, zhruba rok starý, vlk. Kromě facebookové fotogalerie najdete snímky i na idnes.cz.
 
Evropa: Zlý vlk nebo nejlepší přítel člověka?

Lhát se nevyplácí. O tom ví své i muž z Itálie, kterého napadla loni v létě psovitá šelma, podle jeho tvrzení vlk. Italští vědci poté na základě genetické analýzy v laboratořích zjistili, že příčina zranění netkví v hlubokých lesích, ale docela blízko sousedova domu. Více se můžete dočíst tady.

Studie: Medvěd jako škůdce

Nejnovější studie, která shromáždila data z let 2005-2012, mimo jiné nepotvrdila, že by povolený lov medvědů automaticky vedl k menším škodám na hospodářských zvířatech. Zvyšování kvót pro lov medvědů také nezajišťuje vyšší toleranci místních lidí vůči šelmám.

Výsledky 2015: Co všechno jsme loni stihli?


Připravili jsme souhrn naší práce za rok 2015. Tak třeba: tzv. vlčích hlídek se zúčastnilo 167 dobrovolníků, kteří vykonali 902 pochůzek, na nichž našli téměř 400 dokladů o přítomnosti velkých šelem. Rys, kočka divoká, vlk či medvěd se proběhly před našimi fotopastmi dokonce více než 1000x. Děkujeme všem za pomoc v práci na ochraně velkých šelem!

E-shop: Na nákup či procházku s šelmí taškou


Na letní procházky či nákup jsme do našeho e-shopu nechali potisknout klimaticky neutrální tašku ze 100% biobavlny s originálním obrázkem vlka a stromu + stínu od fotografa a režiséra Jana Svatoše. Zakoupit ji můžete v modré nebo zelené variantě. V hnědé barvě potisk rysa na kmeni.
Za podporu velkých šelem moc děkujeme!
Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by MailChimp