Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři našeho zpravodaje,
 
ani v listopadu jsme se nenudili. Vyškolili jsme téměř stovku nových zájemců o monitoring velkých šelem v Beskydech, Jeseníkách a na Šumavě. Už při úvodních pochůzkách v terénu s nováčky jsme našli zajímavé pobytové znaky velkých šelem: stopy v blátě, trus, nebo snímky rysů ve fotopastech. Jakoby nás šelmy chtěly připravit na slibnou zimní sezónu, která pro nás s prvním sněhem začíná.
Jistě jste zaznamenali v médicíh, nebo na našem webu či sociálních sítích zprávu o výskytu vlka v Pošumaví, kterého ukázkově zachytila fotopast Hnutí DUHA. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny navíc potvrdili výskyt minimálně jednoho vlka v Bílých Karpatech.


Norské velvyslankyni jsme odeslali dopis, ve kterém žádáme, aby se v Norsku nepřistoupilo k odstřelu vlků a dalších vzácných šelem. Celé znění dopisu najdete tady.

V prosinci nás čeká ještě jeden úvodní seminář na Šumavě, v lednu pak plánujeme Krušné hory. Přihlášení spustíme v blízké době.

Přeji Vám pěkný začátek zimy



Miroslav Kutal
koordinátor programu ochranu velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc

 
Číslo 11, ročník 7
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Pošumaví: Fotopast zachytila portrét vlka
(2) Bílé Karpaty: Po dvouleté přestávce se objevil vlk
(3) Přečtěte si: Rakouskou justicí hýbe případ mrtvých rysů
(4) Zahraničí: Otevřený dopis norskému velvyslanectví proti zabíjení vlků
(5) Video: Tři slovenští rysi hledají domov v německé volné přírodě
(6) Vánoce: Nová trička, čepice do terénu či kresby Ludvíka Kunce
Pošumaví: Fotopast zachytila portrét vlka
Fotopasti Hnutí DUHA doplnily obraz aktuálního výskytu vlků v České republice. Portrétní záběr vlka, který se přišel na podzim podívat do objektivu automatické kamery, pochází z jižního Pošumaví. Na našem území se pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další trvalý výskyt vlků v ČR není prokázán, byli však letos zaznamenání i na Šluknovsku, v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách, Beskydech a Bílých Karpatech.  
Bílé Karpaty: Po dvouleté přestávce se objevil vlk

Po krátké odmlce se do Bílých Karpat vrátil vlk. Potvrdili to odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny. Vlci se do karpatských pohoří na hranici se Slovenskem vrací od poloviny devadesátých let, častější výskyt byl v uplynulých letech v Beskydech. Na snímku vlk zachycený na fotopasti v Javorníkách v roce 2013. Vlčí hlídky tuto oblast monitorují a pevně doufáme, že brzy přibude i aktuální snímek.

Přečtěte si:
Rakouskou justicí hýbe případ mrtvých rysů


Redaktor Marek Kerles v časopisu Týden otevírá kauzu zabitého rysa v Národním parku Kalkalpen v Rakousku, o kterém jsme informovali na jaře. Nejde totiž jen o jednoho upytlačeného rysa, navíc před soudem stanuli další aktéři celého případu. Více najdete v aktuálním článku tady.

Zahraničí:
Otevřený dopis norskému velvyslanectví proti zabíjení vlků

Norské velvyslankyni jsme s podporou spolku Prales dětem a dalších desítek lidí v pondělí 14. 11. předali následující otevřený dopis, ve kterém nesouhlasíme s navrženými kvótami pro odstřel vlků v Norsku. Více si můžete přečíst také tady.

Video: Tři slovenští rysi hledají domov v německé volné přírodě


V létě spatřili tři rysi z rehabilitační stanice Zoologické zahrady Bojnice na Slovensku opět volnou přírodu jihozápadního Německa při hranicích s Francií, konkrétně Falcký les. Jejich převoz a znovuvypuštění do volné přírody Německa připravovala slovenská ZOO Bojnice a OZ Diana společně s partnery v Německu, Švýcarsku a Francii několik týdnů. Podívejte se na video z vypouštění zvířat do Falckého lesa.

Vánoce: Nová trička, čepice do terénu či kresby Ludvíka Kunce


Máme pro vás opět dárky pod stromeček v našem šelmím e-shopu. Trička s motivy rysa, vlka či medvěda; multifunkční šátek kolem krku, nebo jako čepice přes hlavu zahřeje při procházkách, či při stopování velkých šelem. Od tohoto týdne si také můžete předobjednat i stolní kalendář s novými pohlednicemi velkých šelem a nebudou chybět ani kresby Ludvíka Kunce. Sledujte obchod.selmy.cz. Nákupem podpoříte ochranu velkých šelem v České republice. Děkujeme!
Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp