Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 4, ročník 7
28. dubna 2016
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Video: Česká krajina poskytuje domov osmi desítkám rysů
(2) Beskydsko a Jesenicko: Zmapováno a sečteno
(3) Nizozemsko: Šakal i vlk v zemi tulipánů
(4) Rakousko: Zastřelený rys odkrývá další karty
(5) Nová sekce: Kočka divoká se vplížila na Šelmy.cz
(6) E-shop: První dětská trička s rysem a vlkem
Video: Česká krajina poskytuje domov osmi desítkám rysů
Šumava, Beskydy, Javorníky, Novohradské hory, ale nově také Jeseníky či Jizerské hory – to jsou jen některé z oblastí, kde se v aktuální sezoně vyskytla skrytě žijící šelma – rys ostrovid. Podle posledních odhadů jich na území České republiky žije zhruba osm desítek. Jedním z důkazů, že se rysům u nás daří, je i video z Pošumaví. Podívejte se na rysí námluvy rysice Kristýny a rysáka Fridricha a přečtěte si více informací z monitoringu aktuální sezóny na Šelmy.cz.
 
Beskydsko a Jesenicko: Zmapováno a sečteno

Dvaatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech z letošního února potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují. Podle hrubého odhadu se v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách pohybuje minimálně 10 dospělých rysů, 5 dospívajících mláďat a 3 vlci. Výskyt medvěda byl prokázán v Javorníkách. Zároveň s tím jsme vyhodnotili sezónu v Olomouckém kraji, která přinesla věrohodné důkazy o výskytu rysa ostrovida a vlka obecného. Kde se tito jedinci nacházeli a jak jsme je určili, se dočtete tady.

Nizozemsko:
Šakal i vlk v zemi tulipánů

Velké šelmy nejsou běžnými obyvateli všech zemí Evropy. Vyskytují se zejména v málo nebo středně lidnatých oblastech, tudíž země jako je hustě osídlené Nizozemsko donedávna patřilo mezi země, kde se velké šelmy trvale ani dočasně nevyskytují. Začátkem března roku 2015 byl však spatřen vlk nedaleko vesnice Bargerveen právě v Nizozemsku.

Rakousko: Zastřelený rys odkrývá další karty

Národní park Kalkalpen (Vápencové Alpy) v Rakousku hlásí poplach: zřejmě všichni rysí samci zmizeli. Policie nyní pátrá po důkazech, které by mohly vést k odhalení pachatele, podobně jako v případu zastřeleného rysa, jehož ostatky byly nalezeny v mrazícím boxu v Linzi.

Nová sekce: Kočka divoká se vplížila na Šelmy.cz

V minulých týdnech jsme intenzivně připravovali speciální novou sekci na náš web o další šelmě - a sice kočce divoké. Kde a jak žije, co loví, čím je nejvíce ohrožená, či jak ji nejvíce poznáte od té "vaší" kočky domácí, si můžete přečíst tady.

E-shop: První dětská trička s rysem a vlkem


Internetový obchod Šelmy.cz nabízí kromě triček s motivy Jenom krysa střelí rysa, Návratu vlků, tematických šelmích knih a dalšího zboží nově i dětská trička - zelené s rysem, či tmavěmodré s vlkem. Léto klepe na dveře :)
Děkujeme!
Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by MailChimp