Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 3, ročník 7
21. března 2016
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Nový rys se objevil v Moravskoslezských Beskydech
(2) Balkánský rys je na červeném seznamu
(3) Natočili nás: DVTV z terénu a Jirka s Michalem v Telefonu
(4) E-shop: Předobjednávejte druhou sadu triček Jenom krysa střelí rysa
(5) Povídky: Zraněný vlk z Polska (video) a stopování jako práce
Nový rys se objevil v Moravskoslezských Beskydech

V Moravskoslezských Beskydech tuto zimu hledá domov mladý rys. Fotopasti odhalily, že se zde pohybuje potomek rysice Draži z roku 2014, kdy měla dvě koťata, jejichž otcem byl pravděpodobně samec Licous. Kotě je zřejmě samice a dostala tak jméno Jiřina. Doufáme, že se Jíře bude v nové oblasti dařit a rozšíří tak území s trvalým výskytem rysa v této části Beskyd. Vyhodnocení výskytu rysů a dalších velkých šelem právě připravujeme a zveřejníme jej po skončení zimní monitorovací sezóny v dubnu na webu www.selmy.cz a také v příštím vydání zpravodaje.
 
Balkánský rys je na červeném seznamu


I přes pohnutou historii musely balkánské země začít spolupracovat na ochraně charismatické a tajemné šelmy – bálkánského rysa. Koncem minulého roku přibyl tento poddruh rysa ostrovida (Lynx lynx balcanicus) na červený seznam kriticky ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Na celém světě žije tato šelma pouze v jediné oblasti, a to v počtu několika desítek jedinců. Více o této vzácné šelmě se můžete dočíst v článku na selmy.cz.

Natočili nás: DVTV z terénu a Jirka s Michalem v Telefonu

Pořad Telefon programu České televize pro děti přinesl minireportáž z vlčích hlídek s našimi kolegy Jirkou a Michalem. Vysílání z 19.2. a 9. minuta. O něco delší a odbornější reportáž si pak mohou vychutnat spíše rodiče na DVTV s Miroslavem Kutalem. Třeba o tom, jak a kde spatřit rysa.

Předobjednávejte druhou sadu triček Jenom krysa střelí rysa


Právě přijímáme předobjednávky na letošní hit - trička Jenom krysa střelí rysa, jak dámská, tak pánská. Znovu v nabídce budou od 20. dubna. Nákupem v našem e-obchodě přispějete na ochranu velkých šelem.
Děkujeme!

Povídky: Zraněný vlk z Polska (video) a stopování jako práce

I v uplynulých týdnech naši spolupracovníci sepsali své zážitky. Přečtěte si, jak Tomáš potkal zraněného vlka v polských Bieszczadech či o tom, jaké to je, když stopujete na plný úvazek - jako Michal Králika ze Slovenska. Přejeme inspirativní čtení!

I vlci se vracejí do české přírody

Buďte součástí příběhu velkých šelem v české přírodě. Hnutí DUHA Olomouc již 13 let pomáhá s návratem šelem do našich hor, monitoruje je, chrání je před pytláky a brání zastavění jejich domova. Podpořte práci Hnutí DUHA Olomouc svým darem.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp