Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 1, ročník 7
27. ledna 2016
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Rys ostrovid potvrzen i v Jizerských horách
(2) Video: Vlčí smečka na Dokesku se rozrostla
(3) Rys Luděk zavítal do Novohradských hor
(4) Akce: Promítání filmu Causa Carnivora v Mělníku
(5) Napsali o nás: Kolik u nás žije vzácných šelem
Rys ostrovid potvrzen v Jizerských horách

Rys ostrovid se vyskytuje i v Jizerských horách. Potvrdila to fotopast umístěná díky spolupráci Hnutí DUHA Olomouc a Agentury ochrany přírody a krajiny. Snímek rysa je první fotodokumentací této šelmy na české straně Jizerských hor (v loňském roce byl rys zachycen v Polsku). Vzhledem k velikosti domovských okrsků velkých šelem se může jednat o téhož rysa, který byl v minulých letech zaznamenán v Krkonoších. Více se dozvíte v tiskové zprávě a reportáži České televize.
 


Fotopast Hnutí DUHA Olomouc na začátku roku odhalila, že se v oblasti Dokeska aktuálně vyskytuje minimálně sedmičlenná vlčí smečka. Smečka vlků, která v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj v roce 2014 poprvé vyvedla mláďata, se tak v uplynulém roce rozrostla minimálně o dvě vlčata. Na videu jsou patrné dva záběry následující těsně za sebou, kdy na prvním projdou kolem fotopasti tři vlci (celkově jich je na záběru vidět šest), na dalším záběru pak proběhnou ještě čtyři zvířata.
Více informací najdete v tiskové zprávě, či reportáži České televize.
Humorné příběhy i trable ze života vlků si můžete přečíst i v knize Vlci u našich dveří, kterou lze zakoupit v internetovém obchodě Šelmy.cz.

Rys Luděk zavítal do Novohradských hor

Z Prachaticka do Linze a pak do Novohradských hor. Tak daleko putoval rys Luděk, který loni v srpnu překvapil místní obyvatele v lesním komplexu Kürnberg Wald u Linze. Musel tak projít dlouhou a nebezpečnou cestu včetně rakouské rychlostní silnice S10. Na konkrétní Luďkovu trasu se můžete podívat na mapce či tady.

Akce: Promítání filmu Causa Carnivora v Mělníku
Po úspěšných lednových promítáních dokumentu Causa Carnivora a následných debatách v Doksech, Vrchlabí a Pardubicích Vás zveme na další promítání tohoto snímku hledajícího odpověď na otázku, proč naše země v soužití s velkými šelmami představuje izolovaný ostrov uprostřed Evropy, tentokrát do Mělníku, tamního gymnázia, 1. března. Další termíny a podrobnosti sledujte na webu selmy.cz.

Napsali o nás: Kolik u nás žije vzácných šelem?

Přehledový článek o současném stavu populace velkých šelem a kočky divoké vyšel na konci roku v časopise Ochrana přírody. Vydejme se společně po jejich stopách.
Líbí se vám naše práce? Podpořte prosím ochranu velkých šelem.
Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem. Více na www.selmy.cz/podpora. Děkujeme!
Sledujte nás na facebooku
selmy.cz
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp