Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři našeho zpravodaje,
 
v posledních dnech jsme chystali důležitou konferenci. V Kokořínském dole, nedaleko teritoria smečky, která zde letos již třetím rokem vyvedla mláďata, jsme v úterý spolu s dalšími odborníky padesátce účastníků představili několik klíčových témat týkajících se naší práce: výsledky mapování velkých šelem v ČR, kde jsme zúročili práci dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek, genetiku rysa ostrovida i vlka obecného, složení potravy velkých šelem, ale i jejich infekce či škody na hospodářských zvířatech. To vše na konferenci s názvem „Monitoring velkých šelem a kočky divoké v ČR“.  Fotografie z akce si můžete prohlédnout na našem FB profilu, do konce roku zveřejníme studii, shrnující výsledky mapování a dalších analýz na našem webu.

Začátek podzimu přinesl dobrou zprávu z Evropy. V Rumunsku tamní vláda zrušila kvóty pro odstřel stovek medvědů, vlků a koček divokých.  Velké šelmy tam tak budou pod celoroční ochranou, podobně jako u nás. Letos jsme na 3 úvodních seminářích Vlčích hlídek ve středních a severních  Čechách vyškolili šest desítek nových zájemců o monitoring velkých šelem. Tím ale nekončíme: v listopadu a prosinci nás a tak trochu doufáme, že i vás čeká dalších 5 seminářů na Šumavě, v Jeseníkách a Beskydech. Neváhejte se přihlásit, termíny se rychle plní.

Přeji Vám co nejveselejší podzimMiroslav Kutal
koordinátor programu ochranu velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc

 
Číslo 10, ročník 7
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Potěšilo nás: Co se žáci dozvěděli o šelmách?
(2) Rumunsko: Konec lovu vzácných šelem
(3) Přečtěte si: Z historie návratu rysa ostrovida na Šumavu
(4) Napsali o nás: Na silnicích ročně zemřou miliony zvířat
(5) Pozvánky: Jak a kdy se stát hlídkařem?
Potěšilo nás: Co se žáci dozvěděli o šelmách?
Osmáci a osmačky ze základní školy v Krásné Lípě v Českém Švýcarsku nám po besedě Michala Bojdy z Hnutí DUHA Olomouc sepsali a nakreslili potěšující zpětné vazby, o které se chceme podělit i se čtenáři zpravodaje. Prohlédnout si je můžete ve fotogalerii na našem webu.
Rumunsko: Konec lovu vzácných šelem

Rumunská vláda ukončila lov velkých šelem. Nečekaný pozitivní krok rumunské vlády představuje zásadní obrat v přístupu k ochraně velkých šelem v zemi, která je jedním z nejdůležitějších center jejich výskytu v Evropě. O tom, že legální lov neznamená snížení míry pytláctví, si můžete přečíst v článku na Šelmy.cz s poznatky z nejnovější studie amerického a švédského vědce.

Přečtěte si: Z historie návratu rysa ostrovida na Šumavu

Kde se vlastně na Šumavě a v Pošumaví "vzal" rys ostrovid? V minulých měsících se nám díky podpoře z Česko-německého fondu budoucnosti a spolupráci s bavorskými kolegy z organizace BUND Naturschutz podařilo poskládat historii novodobého návratu rysa ostrovida na Šumavu. Přinášíme podrobný článek s historickými fotografiemi i detailními údaji o předcích dnešních rysů.

Napsali o nás: Na silnicích ročně zemřou miliony zvířat

Klára Kubíčková, redaktorka Víkendu MF Dnes, zanalyzovala nehody zvířat, nejen velkých šelem, na českých silnicích a dalnicích, včetně toho, kde najdeme u nás ty správné zelené mosty. O něco veselejší reportáž pak přinesla Česká televize o stopování a dalším sledování velkých šelem v Beskydech.

Pozvánky: Jak a kdy se stát hlídkařem?

Hlavní zimní sezóna mapování velkých šelem se blíží a úvodní semináře pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek jsou v běhu. Po třech seminářích ve středních a severních Čechách se můžete hlásit na jeden z dalších pěti do Beskyd, Jeseníků či na Šumavu. Z fotky se na vás těší i noví rysové z Beskyd.
Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp