Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři našeho zpravodaje,
 
tentokrát jsme připravili zpravodaj ze světa velkých šelem zaměřený na individuální příběhy. Příběhy lidí, kteří měli možnost díky stopám a dalším pobytovým znakům přiblížit se k těmto plachým zvířatům, nebo je dokonce spatřili ve volné přírodě v plné jejich kráse. To se nestává každý den a vzpomínka je to opravdu na celý život. Děkuji tímto Beňovi Machciníkovi za příběh o pozorování rysí rodiny a také našemu pracovníku Michalovi Bojdovi, který sepsal svůj zážitek ze stopování vlka a nalezení jeho kořisti.

Blízkým setkáním se šelmami, konkrétně vlky, se věnuje také článek shrnující výsledky studie vycházející z poznatků mnoha evropských zemí. Věda nám také poodhalila, že broumovští vlci pocházejí z Lužice.

Rád bych na tomto místě poděkoval všem, kdo nám posílají různými cestami své nálezy. Chodí jich opravdu hodně a přináší nám cenné informace do mozaiky o výskytu šelem u nás. Pište nám dál - stopy@selmy.cz, nebo prostřednictvím facebooku. Děkujeme.

Užijte si ještě toulky zimní krajinou a nezapomeňte se při nich dívat po svém okolí.

 


Miroslav Kutal
koordinátor programu ochranu velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S. Potkat nás můžete i ve městech - třeba na některém z dalších promítání snímku Causa Carnivora s besedami. Rádi zodpovíme všechny otázky týkající se velkých šelem.
Číslo 1, ročník 8
Vychází 1x měsíčně

OBSAH:
(1) Novinky: Unikátní pozorování rysí rodiny
(2) Javorníky: Nečekané stopování vlka
(3) Z médií: Vlčí smečka přišla na Broumovsko z Lužice
(4) Evropa: Blízká setkání s vlky
(5) Pozvánky: Promítání a besedy po celé ČR
(6) E-shop: Tajemný Život v oblakoch
Unikátní pozorování rysí rodiny aneb monitoring jako ze sna
Beňovi Machciníkovi ze Správy CHKO Strážovské vrchy se poštěstilo unikátní pozorování rysí rodiny: hodinu a půl měl tato tři krásná zvířata 50 metrů od sebe. Nenápadně vytáhl fotoaparát a... Zážitek popisuje ve svém příběhu s videoukázkou na našem webu.
Javorníky: Nečekané stopování vlka

Náš dlouholetý terénní pracovník Michal Bojda měl to štěstí zastopovat si vlka i s jeho kořistí v Javorníkách. Celé povídání Michala včetně mnoha jedinečných snímků najdete tady.

Z médií: Vlčí smečka přišla na Broumovsko z Lužice

Vědci mají první důkaz, že vlci na Broumovsku pocházejí ze západního Polska. Potvrzují to předběžné výsledky genetických analýz Varšavské univerzity. Dosud se o původu vlků v severním výběžku Královéhradeckého kraje pouze spekulovalo. Více jsme prozradili exkluzivně idnes.cz.

Evropa: Blízká setkání s vlky

Švýcarští přírodovědci předložili shrnutí prvního evropského průzkumu chování vlků v krajině ovládané člověkem. Protože blízkých setkání s vlky postupně přibývá v Česku, jsou zkušenosti z Evropy podnětné i pro domácí debatu.

Pozvánky:
Promítání a besedy po celé ČR


I v březnu pokračujeme po celé ČR s promítáními snímku Causa Carnivora a besedami o velkých šelmách. Těšit se můžete na Frýdek - Místek, Plzeň, Klatovy či Karlovy Vary. Seznam akcí najdete tady.

E-shop:
Tajemný Život v oblakoch


Tatry jako jedinečný domov divoké přírody. Tak je zachytil tvůrčí tým Erika Baláže, režiséra Vlčích hor. Drsný život křehkých kamzíků, tajemných rysů a letních návštěvníků jelenů a medvědů. Jak vypadá život v oblacích, zachycuje právě tento jedinečný dokument, který si můžete zakoupit na DVD v našem e-shopu. Za veškeré nákupy děkujeme!
Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Již nechci odebírat tento zpravodaj    Chci aktualizovat svá nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp