Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,
 
podzim se pomalu ale jistě mění v zimu a čerstvý sníh brzy připraví výborné mapovací podmínky pro naše staré i nové hlídkaře. Ti se pokusí potvrdit výskyt a počty šelem od Krušných hor až po Beskydy. O posledních zdokumentovaných přírůstcích jsme informovali během září, jednalo se o nová vlčata z broumovské smečky.

Za to medvědici Emu, pohybující se již přes rok na moravsko-slovenském pomezí je již od října mnohem těžší vystopovat. Povedlo se jí totiž ztratit telemetrický obojek, který jí byl nasazen letos v v dubnu. Plánované dvouleté sledování tak skončilo po pěti měsících. V monitoringu samozřejmě budeme i nadále pokračovat klasickými metodami a uvítáme, když nás o výskytu medvědů, ale i dalších velkých šelem budete informovat třeba i Vy. Pozorování či nález pobytových znaků je možné zasílat na email stopy@selmy.cz.


A že i k přímým setkáním občas skutečně dochází potvrzují dva případy pozorování vlků v Lužických horách a Kysucích. Oba zážitky i fotografie ze setkání se jejich majitelé rozhodli během podzimu sdílet s veřejností prostřednictvím našich stránek.

Právě tato dvě pozorování dokládají, jak přehnané jsou někdy obavy ze setkání s těmito zpravidla plachými šelmami. Přesto se obavy z chování vlků na některých místech jejich výskytu množí. I proto jsme pro veřejnost přeložili oficiální vyjádření expertní skupiny Large Carnivore Initiative for Europe (LCIE), které se věnuje právě tématu "normálního" vlčího chování (respektive tomu, co za normální vlčí chování považovat) a přístupu k tzv. smělým vlkům.

Během října jsme také zveřejnili článek o španělských mastinech a jejich využití při ochraně dobytka před útoky vlků. Několik našich pracovníků se totiž v červnu vydalo díky programu Erasmus+ na exkurzi do Španělska, kde debatovali s místními farmáři.

Tématu vlků se v říjnu věnoval dokonce i Soudní dvůr Evropské unie, který vydal rozsudek ve věci lovu vlka ve Finsku z důvodu "boje proti pytláctví." V něm případný lov z důvodu "boje proti pytláctví" explicitně nevyloučil, ale upozornil na velmi přísné podmínky, které musí úřady, jež o lovu rozhodují, respektovat.

V nadcházejících dvou víkendech se uskuteční poslední dva semináře pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek a já doufám, že noví hlídkaři budou mít co nejvíce úspěchů při svých prvních terénních pochůzkách.

Krásné chvíle při pozorování prvních vloček přeje Vám i našim šelmám,
Miroslav Kutal
koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
 

P.S.: Na našem e-shopu najdete nový šelmí kalendář na rok 2020. Opět jsme v něm pro Vás vybrali ty nejlepší "modely" z fotopastí a vytiskli jej v černobílé variantě, která podtrhuje intimnost zachycených chvil.
Číslo 6, ročník 11

OBSAH:
(1) Aktuálně: Rozsudek Soudního dvoru Evropské unie ve věci lovu vlka z důvodu "boje proti pytláctví"
(2) Broumovsko: Vraní hory jsou pátou oblastí s potvrzenou reprodukcí místní vlčí smečky
(3) Česko-slovenské pomezí: Medvědice Ema ztratila telemetrický obojek
(4) Blízká setkání s vlky: Zážitky a fotografie z přímého pozorování vlků v Lužických horách a Kysucích
(5) Large Carnivore Initiative for Europe (LCIE): Vyjádření k tzv. smělým vlkům
(6) Exkurze: Španělský mastin: Osvědčený hlídač stád
(8) E-shop: Šelmí kalendář na rok 2020!
Aktuálně: Rozsudek Soudního dvoru Evropské unie ve věci lovu vlka z důvodu "boje proti pytláctví"

 

Evropský soud v říjnu rozhodl o předběžné otázce týkající se lovu vlka ve Finsku z důvodu "boje proti pytláctví." Ten je závazný pro všechny členské státy, které by lov z důvodů boje proti pytláctví chtěli případně povolit, u nichž je vlk zařazen v příloze IV Směrnice o stanovištích, tedy i pro Česko. Rozsudek je dobrou zprávou pro ochranu přírody v EU nejen z důvodu důrazu na důslednou ochranu druhů (včetně vlků ve státech, kde je vlk zařazen v příloze IV), ale i z důvodu, že případná rozhodnutí výjimkách musí být založená na faktech a nikoliv domněnkách.

Broumovsko: Vraní hory jsou pátou oblastí s potvrzenou vlčí reprodukcí

 
I na Broumovsku se letos podařilo potvrdit úspěšnou reprodukci vlčí smečky. Stalo se tak již po čtvrté v řadě. Starší mláďata by se již měla osamostatnit a najít si nová území.
Česko-slovenské pomezí: Medvědice Ema ztratila telemetrický obojek
 
Chování zvířat a techniky je nevyzpytatelné, což se potvrdilo i v tomto případě. Dvojitý mechanismus umožňující odepnutí telemetrického obojku musela medvědice systematicky ničit, až se obojek odepnul. Není vyloučeno, že k významnému poškození mohlo dojít i během medvědí říje nebo v souboji. Přesto se podařilo během zhruba pěti měsíců sledování zjistit mnoho cenných informací, které jsou využitelné pro aplikaci preventivních opatření a řešení konfliktu lidí a velkých šelem.
Blízká setkání s vlky: Zážitky a fotografie z přímého pozorování vlků v Lužických horách a Kysucích
Vlk zachycený v září Alešem Chmelíčkem v Lužických horách. Celý příběh setkání je dostupný na našich webových stránkách.
Fotografie ze setkání s kysuckým vlkem Pavla Chabrecka a Adama Pohancenika. Jak došlo k samotnému pozorování vylíčil autor fotografie v článku na našem webu.
Vyjádření expertní skupiny LCIE k tzv. smělým vlkům
 
Účelem vyjádření skupiny LCIE je nastínit, jaké postupy považují odborníci za nejvhodnější s ohledem na určité aspekty ochrany velkých šelem. Tentokrát se posudek týkal tématu běžného vlčího chování. Veřejnost ani úřady v “rekolonizovaných” oblastech často nemají zcela jasnou představu o tom, co lze považovat za „normální“ vlčí chování a jaké projevy mohou naopak vyústit v problémy. V příspěvku navrhuje expertní skupina jednotnou terminologii a předběžné zhodnocení chování vlků z hlediska ohrožení bezpečnosti lidí a toho, zda je jim třeba věnovat zvláštní pozornost. Dále např. zmiňuje opatření, jež by měla být v souvislosti s tzv. smělými vlky zavedena a také způsoby sběru dat, která by se mohla stát podkladem pro budoucí analýzy a pro přijímání zacílených, na důkazech založených rozhodnutích. Celé přeložené vyjádření je dostupné zde.
Exkurze: Španělský mastin: Osvědčený hlídač stád
 
V červnu se naši pracovníci vydali na exkurzi do Španělska, kde tradice soužití s vlky v kulturní krajině nebyla nikdy úplně přerušena. Dnes žije na Pyrenejském poloostrově zhruba 2,5 tisíce vlků a zkušenosti španělských chovatelů mohou být inspirací také pro nás v České republice. Osvědčeným pomocníkem se hospodářům stalo především místní psí plemeno španělský mastin, který při správném výcviku velmi účinně chrání své stádo, zároveň však není nebezpečný pro lidi jako některá východoevropská plemena.
E-shop: Šelmí kalendář na rok 2020!
 
Pokud se Vám naše práce líbí, můžete nás podpořit koupí některého z výrobků v našem internetovém obchodě. Před Vánoci jsme naskladnili spoustu oblíbeného zboží, na přicházející rok 2020 jsme pro Vás navíc opět vyrobili šelmí kalendář s těmi nejlepšími snímky z fotopastí...
Šelmí kalendář na rok 2020
Koupit
Velký výběr knižních titulů, nejnověji např. kniha The Art of tracking animals
Koupit
Sada na odlévání stop
Koupit
Nedávno znovu naskladněná trička např. s ilustracemi "Jenom krysa střelí rysa" či "Tři vlci"
Koupit
Sdílejte nás na facebooku Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email Napište nám email
Sledujte nás na twitteru Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube Dívejte se na nás na youtube
#eshopinstagram #eshopinstagram
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp