Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

přes opětovnou nepřízeň současné situace mám pro vás pár dobrých zpráv z naší přírody. Během léta se nám podařilo získat důkazy o úspěšné reprodukci minimálně v 10 vlčích smečkách. Pomoci zajistit novým vlčím rodinám bezpečnou budoucnost můžete i vy, zapojením se do naší letošní kampaně. Nové vlčí teritorium vzniká i v Doupovských horách, kam se na začátku tohoto roku přesunula mladá rakouská vlčice. Víme to díky telemetrickému sledování. 

Zapojit se do ochrany a mapování velkých šelem můžete i jako noví dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek. Už příští víkend se bude konat seminář pro krušnohorské. V rámci dodržení vládních opatření bude ale tentokrát probíhat upravenou formou. Bližší informace dostanou přihlášení po registraci.

Kromě monitoringu našich tří největších šelem jsme rozjeli také přeshraniční projekt na zmapování kočky divoké na moravsko-slovenském pomezí - Hledáme kočku, pozor, divokou! Při této příležitosti máme v šelmím obchůdku i nová trička s motivem této "divošky."

Ve zdraví prožitý podzim přeje, 

Miroslav Kutal, 
 koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
 
Číslo 7, ročník 12

OBSAH:
(1) Aktuálně: Vlčata se letos v Česku narodila minimálně v 10 smečkách
(2) Telemetrický monitoring: Vlčice z Rakouska přešla do Doupovských hor
(3) Zavýjení&Ostrovidění: Přihlaste se na seminář pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek v Krušných horách
(4) Hostýnské vrchy: Auto v Hostýnských vrších srazilo mladého rysa původem z Beskyd
(5) Projekt: Hledáme kočku, pozor, divokou!
(6) E-shop: Nová trička s motivem kočky divoké
Sestřih záběrů vlčat z různých oblastí České republiky

Aktuálně: Vlčata se letos v Česku narodila minimálně v 10 smečkách

 
Nejméně u desíti vlčích smeček zaznamenali zoologové letos v létě úspěšnou reprodukci. A to v oblasti Šumavy, Krušných hor, Lužických hor, Ralska, Broumovska, Slezských Beskyd a Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená přímo v rámci aktivit v terénu. Podpořit rozrůstající se vlčí rodiny a pomoci nám chránit tato i budoucí vlčata můžete i Vy. Staňte se přítelem velkých šelem na darce.hnutiduha.cz/hlidky.

Telemetrický monitoring: Vlčice z Rakouska přešla do Doupovských hor


Dvouletá vlčice s telemetrickým obojkem se nyní pohybuje v Doupovských horách, ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště. Odborníci z Veterinární univerzity ve Vídni šelmu odchytili a vybavili sledovacím zařízením v červnu loňského roku v rakouském vojenském prostoru Allensteig. Kuriózní přesun dobře ilustruje tendenci vlků si ve střední Evropě vybírat často řídce osídlené oblasti, kde mají nejvíce klidu pro rozmnožování. 

Zavýjení&Ostrovidění: Přihlaste se na seminář pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek v Krušných horách


Na semináři zbývá ještě pár volných míst, přihlaste se také a staňte se součástí stovek dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek. Nemusíte se bát ani možnosti zrušení semináře - přízpůsobíme ho současné ztížené situaci. Podrobnější informace budeme účastníkům zasílat po registraci přes naše stránky.

Hostýnské vrchy: Auto v Hostýnských vrších srazilo mladého rysa původem z Beskyd


Na začátku září srazil neznámý řidič rysa nedaleko obce Chvalčov v Hostýnských vrších. Následná pitva prokázala úmrtí v důsledku srážky s vozidlem. Zhruba 15-měsíční samec byl přitom ještě v únoru nafocen v centrální části Moravskoslezských Beskyd. Jeho smrt je významnou ztrátou pro místní rysí populaci a opět zpomalí rekolonizaci okraje Západních Karpat.

Projekt: Hledáme kočku, pozor, divokou!

 
Spolu s Ústavem biologie obratlovců AV ČR a Národní zoologickou zahradou Bojnice jsme zahájili projekt přeshraniční spolupráce, jehož náplní je monitorovat kočku divokou na česko-slovenském pomezí. Součástí budou ale i genetické analýzy a zkoumání míry křížení s kočkou domácí, odhady početnosti a populační hustoty a také zřízení rehabilitační stanice pro kočky divoké v ZOO Bojnice. Vše o projektu i kočce divoké je dostupné na novém webu www.kockadivoka.cz.
Kočka divoká se otírá o tzv. chlupovou past v Javorníkách

E-shop: Nová trička s motivem kočky divoké


Kočičí eleganci vám dodají naše trička s novým motivem kočky divoké od Jindřišky Jonešové. Vsadili jsme opět na kvalitu biobavlny a klasickou černobílou kombinaci... Čekají na vás v šelmím obchůdku v dámském i v unisex střihu, vždy v černé i v bílé variantě.
Koupit
Sdílejte nás na facebooku
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Napište nám email
Sledujte náš instagram
Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru
Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop
#instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp