Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 4, ročník 6
16. dubna 2015
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Kočka divoká potvrzena v Bílých Karpatech
(2) Vracejí se vlci na Šumavu? Unikátní úlovek fotopasti rozšiřuje povědomí o bohatství divočiny na Šumavě
(3) Vlci a my: Jak jsem se v české krajině setkala s vlky
(4) Rysovi tváří v tvář
(5) Video: CAUSA CARNIVORA - nový dokument Jana Svatoše o velkých šelmách

Kočka divoká potvrzena v Bílých Karpatech

Začal nový rozsáhlejší projekt monitoringu velkých šelem


Těsně za hranicemi ČR v severní části Bílých Karpat získali zoologové koncem zimy unikátní snímky kočky divoké. Jde o první novodobý důkaz o přítomnosti této šelmy v Bílých Karpatech. Na lepší poznání výskytu kočky divoké v České republice se zaměřuje nový projekt Hnutí DUHA Olomouc, který se právě rozbíhá. Ekologická organizace bude monitorovat společně s dvěma českými univerzitami, správami dvou národních parků a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR kromě kočky divoké také vlka, rysa a medvěda ve většině našich pohraničních hor.  Přečtěte si více. 
 

Vracejí se vlci na Šumavu? Unikátní úlovek fotopasti rozšiřuje povědomí o bohatství divočiny na Šumavě


Organizace ALKA Wildlife v rámci monitoringu rysa ostrovida v Pošumaví vyfotografovala vlka. Odkud vlk na Šumavu přišel, zda je sám nebo se jich na Šumavě pohybuje více, zatím zoologové nevědí. Jediným důkazem o jeho výskytu zde jsou dvě fotografie pořízené v druhé polovině února na pravé straně Lipna, v mimořádně přírodně cenných lokalitách, kde se v minulých měsících podařilo opakovaně zachytit také losa či rysa. 

 

Vlci a my: Jak jsem se v české krajině setkala s vlky


Fotopast umístěná na Šumavě tento týden přinesla doklad o zdejším pobytu vlků. Leona Machalová popisuje svoje setkání s touto šelmou na Kokořínsku. Dokážeme návrat vlků přijmout bez předsudků?

Přečtěte si zamyšlení Leony Machalové.  

Rysovi tváří v tvář
...Tím ale zážitky tohoto „Dne" neskončily. Po další zhruba stovce metrů, kdy jsme si chvílemi nadšeně prohlížely pořízené snímky, nás tentokrát Iva upozornila na pohyb asi 150 metrů od nás ve svahu. Na větší vzdálenost bylo ostření s fotoaparátem komplikovanější a já opět zalitovala, že jsem si s sebou nevzala také svůj nový dalekohled. Pak ale objektiv konečně zaostřil a my jsme skrz displej fotoaparátu pozorovaly opět tuto fascinující šelmu...
Rysí hlídky se monitoringu rysa na Šumavě a v Pošumaví věnují již deset let. Jen málokdy se ale dobrovolní "hlídkaři" setkají s touto šelmou přímo, tváří v tvář. Přečtěte si vyprávění o jednom takovém setkání. 
 

Video: CAUSA CARNIVORA

Nový dokument režiséra Jana Svatoše s názvem CAUSA CARNIVORA hledá odpověď na otázku, proč naše země v soužití s velkými šelmami představuje izolovaný ostrov uprostřed Evropy. Spolu s Vlčími hlídkami organizovanými Hnutím DUHA se snaží zjistit, co brání šelmám v návratu do naší krajiny a proč nadále raději nasloucháme krvavým legendám než výzkumům podloženým fakty.

Premiéra filmu je plánována na 30. dubna v Praze. Již nyní se ale můžete podívat na oficiální trailer. O termínech promítání vás budeme informovat na www.selmy.cz

 
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce