Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,
 
děkuji Vám, že nám i v roce 2020 zachováváte svou přízeň. Letos začínáme již třetí dekádu ochrany a monitoringu velkých šelem, což by nebylo možné především bez Vás, našich podporovatelů. Pomoci nám nyní můžete i v letošní kampani, ve které sháníme finanční prostředky právě především na monitoring, který se za 20 let fungování Vlčích hlídek rozšířil do celé republiky.

Momentálně uvažujeme o vlčích hlídkách také v Českém ráji a okolí. Na konci ledna totiž byla u dálnice nedaleko Turnova nalezena sražená vlčice.

Zda mohou vlci napomáhat šíření afrického moru prasat (AMP) je otázka, která poslední dobou hýbala některými sociálními skupinami. Tyto spekulace vyvrací zoolog a genetik Pavel Hulva. Dle jeho prosincového článku je momentálním hlavním šiřitelem viru AMP člověk.

Vlkům jsme se v prosinci věnovali i kvůli skončení jejich každoročního legálního odlovu na Slovensku. Ačkoliv lhůta možného lovu byla stanovena až do 15. ledna, k naplnění maximální možné kvóty 35 zastřelených  vlků došlo už 12. prosince. Uloven byl mimo jiné i jeden rodičovský pár z okolí Tatranského národního parku a také dva vlci v okrese Žilina, který se nachází jen pár desítek kilometrů od českých hranic.

V reakci na šířící se poplašnou zprávu o nebojácném vlkovi, kterého měl natočit muž v Lužických horách, jsme na začátku ledna vydali článek o rozdílech i podobnostech mezi vlky a podobnými psími plemeny. A to především československým vlčákem, který je mezi našimi chovateli v čím dál větší oblibě.

O naší práci na monitoringu velkých šelem vyšel také souhrnný článek na stránkách Fondů EHP a Norska, které spolufinancovaly mapování vlka, rysa i medvěda v naší republice.

Přeji Vám příjemné čtení a mnoho nadšení pro velké šelmy i v roce 2020,
Miroslav Kutal
koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S.: V našem internetovém šelmím obchůdku ještě stále platí novoroční slevy na trička i tašky. Najdete je v sekci výprodej.
Číslo 1, ročník 12

OBSAH:
(1) Kampaň: Společně do třetí šelmí dekády
(2) Aktuálně: Auto srazilo vlčici na dálnici nedaleko Turnova
(3) Odborná esej: Hlavním šiřitelem afrického moru prasat v moderních dějinách je člověk
(4) Česko-slovenské pomezí: Na Slovensku bylo opět legálně uloveno 35 vlků
(5) Rady: Vlk nebo pes? Jak je od sebe odlišit
(6) Fondy EHP a Norska: Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000
(7) E-shop: Zimní výprodej
Kampaň: Společně do třetí šelmí dekády

Naše aktivity se za 20 let ochrany a monitoringu velkých šelem rozrostly do celé republiky. Rysí a Vlčí hlídky působí na Šumavě, v Pošumaví a v Novohradských horách, v oblasti Beskyd i Javorníků, od Bílých Karpat přes Jeseníky, Broumovsko, Ralsko, severní Čechy až po Krušné hory. Na zajištění plnohodnotného monitoringu - ubytování pro dobrovolníky, údržbu fotopastí, materiál pro odběr vzorků apod. potřebujeme 350 000 korun. Pomůže nám jak drobný dar tak pravidelný měsíční příspěvek.
Aktuálně: Auto srazilo vlčici na dálnici nedaleko Turnova


K mrtvé šelmě byli zavoláni pracovníci Správy CHKO Český ráj. Ti zajistili převoz těla na Českou zemědělskou univerzitu v Praze, kde dojde k pitvě a stoprocentnímu určení příčiny smrti i původu zvířete. Jde o další srážku mimo zjištěná jádrová teritoria. Pravděpodobně se jedná o migrujícího jedince, který si nové území pro život teprve hledal. CHKO Český ráj se nachází pouhých 30 kilometrů vzdušnou čarou od Ralska, kde se vlci znovu usazují již od roku 2014.
Odborná esej: Hlavním šiřitelem afrického moru prasat v moderních dějinách je člověk


V poslední době se mezi některými sociálními skupinami šířily spekulace o možnosti významného vlivu vlků na přenos virového onemocnění AMP či ASF (African swine fever). Zoolog a genetik Pavel Hulva proto napsal článek, který osvětluje způsoby šíření tohoto onemocnění, jenž je smrtelné jak pro divoká, tak pro domácí prasata. Výzkumy z minulých let navíc spíše ukazují, že vlci mohou mít pozitivní dopad na likvidaci nakažených zvířat a tím i zamezení šíření choroby.

Česko-slovenské pomezí: Na Slovensku bylo opět legálně uloveno 35 vlků

 
Každoročně povolený lov vlků na Slovensku skončil o měsíc dříve, tedy už 12. prosince. Důvodem bylo naplnění stanovené maximální kvóty 35 zastřelených vlků. Území se zákazem lovu se sice zvětšilo, zastřelen byl však například rodičovský pár nedaleko Tatranského národního parku. (Což znamená pro mláďata malé šance na přežití, navíc u vlčat vzniká větší pravděpodobnost napadení domácích zvířat, jelikož nemají dost zkušeností). Dva vlci byli také zastřeleni v okrese Žilina, který se nachází jen pár kilometrů od našich hranic, mohlo tak jít o jedince, pohybující se střídavě v Česku i na Slovensku. Otevřenou výzvu za zákaz lovu vlků na Slovensku podepsalo už více než 105 000 lidí.
Rady: Vlk nebo pes? Jak je od sebe odlišit

V lednu se po internetu šířilo poplašné video, které mělo zobrazovat nebojácného vlka, požírajícího koloucha jen pár metrů od lidí. Vzápětí se ukázalo, že se ve skutečnosti jedná o československého vlčáka, který může být s vlkem snadno zaměnitelný. Shrnuli jsme proto,  jaké jsou hlavní rozlišovací znaky a na koho se v případě nutnosti obrátit o radu.

 

Fondy EHP a Norska: Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000

Program monitoringu velkých šelem v České republice je dlouhodobě podpořen také prostřednictvím fondů EHP a Norska. A pokud vás zajímá kolik tisíc kilometrů se v rámci něj nachodilo nebo kolik stovek dobrovolníků se zapojilo, vřele doporučujeme článek, který vznikl pro české stránky těchto fondů.

E-shop: Zimní výprodej


Podpořit nás v letošní monitorovací sezóně můžete i koupí oblíbených triček nebo tašek. Ty jsou momentálně zlevněny od 20 do 50% až do vyprodání zásob. Populární motivy jako "Keep calm and protect wolves" či "Jenom krysa střelí rysa" čekají na své nové šťastné majitele. 

Sdílejte nás na facebooku
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Napište nám email
Sledujte náš instagram
Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru
Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Dívejte se na nás na youtube
Přidejte si instagram e-shopu
Přidejte si instagram e-shopu
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp