Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 1, ročník 6
31. ledna 2015
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Krkonoše - staronový domov velkých šelem?
(2) První zkušenosti s ochranou stád před útoky vlků ve Švýcarsku
(3) Smutné statistiky o pytláctví chráněných druhů v ČR
(4) Tatranští medvědi nežijí jen v Tatrách
(5) Video: Unikátní pozorování smečky 8 vlků za denního světla
 

Krkonoše - staronový domov velkých šelem?


Od začátku tisíciletí do konce roku 2013 zoologové Správy Krkonošského národního parku, chráněné krajinné oblasti Broumovsko, Severočeského muzea v Liberci, Hnutí DUHA Olomouc a jejich polští kolegové evidují téměř 150 záznamů svědčících o přítomnosti rysa ostrovida na polsko-českém pomezí. Dalších deset údajů z této oblasti hovoří o výskytu vlka obecného. Znamená to, že se rys a vlk vracejí také na sever a východ Čech? Přečtěte si více.
 

První zkušenosti s ochranou stád před útoky vlků ve Švýcarsku


Potlačení pytláctví a předcházení vzniku konfliktů mezi chovateli hospodářských zvířat a velkými šelmami: to jsou dva snad nejdůležitější cíle dnešních ochranářských snah vedoucích k usnadnění návratu velkých šelem do jejich původních domovů. Zatímco u nás dosud neexistuje ze strany státu žádná systematická podpora preventivních opatření proti škodám na dobytku v oblastech výskytu velkých šelem, ve Švýcarsku vyhodnocují prvních pět let zkušeností s různými systémy ochrany stád.

 

Smutné statistiky o pytláctví chráněných druhů v ČR


Velmi smutné statistky o pytláctví chráněných šelem či dravců dnes zazněly na společně tiskové konference Ministerstva životního prostředí, společnosti ALKA Wildlife, Policie ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ta byla svolána kvůli vyšetřování případu postřelené vydry na Třeboňsku. Přednášející vyzdvihli 27 případů pytláctví vyder, velkých šelem a dravců, jak se ale shodují, jedná se pouze o špičku ledovce. Více si přečtěte v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí


Tatranští medvědi nežijí jen v Tatrcáh


Zoologové ze Správy Tatranského národního parku a jejich kolegové z Polska zveřejnili výsledky loňského telemetrického sledování čtyř medvědů. Jedním ze zajímavých zjištění byla prostorová aktivita mladého medvěda Iwa, který se během jediného měsíce pohyboval na území velkém 1600 km2.

Podívejte se na dokument o telemetrickém sledování medvědů v Tatrách, stručné informace naleznete také zde

 

Video: Unikátní pozorování pozorování smečky 8 vlků za denního světla

....se povedlo lesníkovi v Dolním Sasku na severozápadě Německa. A co víc, výjimečné setkání se podařilo také kvalitně zdokumentovat!


 
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce