Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 3, ročník 5
21. března 2014
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Javornickou přírodu může ohrozit nová silnice
(2) Střídání predátorů u rysího úlovku
(3) Dobrovolníci počítají v Jeseníkách rysy, jsou tam poslední kusy
(4) Jsou velké šelmy stále vrcholovými predátory?
(5) Anketa: Pomozte nám s výběrem zboží do našeho nového e-shopu
 

Javornickou přírodu může ohrozit nová silnice


Přírodu Javorníků na česko-slovenském pomezí může poškodit nová silnice, která má propojovat Povážský a Valašský region přes hřeben Javorníků v části Portáš-Kohútka. Komunikace má procházet územím, kde dobrovolníci Vlčích hlídek jen za posledních 5 let evidovali 146 nálezů pobytových znaků rysa a pochází odtud téměř stovka snímků nebo videí z fotopastí.
Přečtěte si více o záměru i připomínkách Hnutí DUHA Olomouc.
 

Střídání predátorů u rysího úlovku


Letošní zima stopařům moc nepřála, přesto jsme v terénu měli několik úspěchů – v druhé půlce února se jednomu z dobrovolníků Vlčích hlídek podařilo objevit kořist rysa – strhnutou laň. Podle stop a zkonzumovaných částí bylo patrné, že zde nejspíše hodovalo více rysů.  
Díky instalované fotopasti se podařilo zaznamenat, kdo všechno se v dalších dnech na kořisti živil - a je to opravdu zajímavý příběh!
 

Dobrovolníci počítají v Jeseníkách rysy, jsou tam poslední kusy


Čtyřicet dobrovolníků se na počátku března vypravilo do Jeseníků stopovat rysy. O tom, kolik jich zde žije, aktuálně nejsou přesné údaje, odborníci hovoří maximálně o třech jedincích. Intenzivní monitoring zde spoluorganizuje Hnutí DUHA Olomouc, které sem vysílá své dobrovolníky. Ti jsou zde také proto, aby svým pohybem v terénu odradili případné pytláky od střílení ohrožených rysů.
Podívejte se na reportáž České televize z jesenického mapování.  
 

Jsou velké šelmy stále vrchovými predátory?

 
Jak se změnilo chování velkých šelem po desítkách až stovkách let soustavného pronásledování a jaká rizika přinášejí regulační odlovy těchto zvířat? Norští vědci shromáždili obdivuhodné množství dat a empirických zkušeností, které ilustrují, jak se proměnila úloha a funkce velkých šelem v dnešní krajině, kterou zásadním způsobem ovlivňuje člověk. V časopise Biological Conservation položili také zajímavou a současně znepokojivou otázku: jsou šelmy schopny i nadále plnit roli vrcholových predátorů, když se samy „musí neustále ohlížet“, zda jim člověk není v patách?


Anketa: Pomozte nám s výběrem zboží do našeho nového e-shopu


Brzy si na našich stránkách budete moci zakoupit trička s motivy velkých šelem. Rádi bychom vás nyní požádali o váš názor na tyto návrhy, aby v budoucí nabídce bylo právě to, co se vám nejvíce líbí. 
Hlasujte prosím v anketě zde či na našem facebookovém profilu
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.