Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 8, ročník 5
27. srpna 2014
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Fotopast přinesla první důkaz o rozmnožování rysa ostrovida v Českém lese
(2) XII. monitoring medvěda hnědého na Malé Fatře
(3) Vlci v Lotyšsku opět v hledáčku
(4) Regulační lov: příležitost pro ochranu velkých šelem?
(5) Unikátní fotografický úlovek ze Šumavy

Fotopast přinesla první důkaz o rozmnožování rysa ostrovida v Českém lese


Fotopast, kterou vědci nainstalovali na bavorské straně Českého lesa, zachytila rysí samici Tanju, jak nese své kotě po lesní cestě. Tato unikátní fotografie, získaná v rámci česko-bavorského projektu Trans-Lynx,  je prvním důkazem o rozmnožování rysa v této oblasti.

Více informací naleznete na webových stránkách projektu Trans-Lynx.

 

XII. monitoring medvěda hnědého na Malé Fatře


V polovině června uspořádal Fatranský spolok ve spolupráci se Správou NP Malá Fatra tradiční stacionární monitoring medvěda.

Závěrečnou zprávu z monitoringu včetně fotogalerie naleznete na webových stránkách Fatranského spolku. 

 


Vlci v Lotyšsku opět v hledáčku


S polovinou července začíná v Lotyšsku další sezóna lovu vlků. Během následujících téměř devíti měsíců mohou místní zastřelit zhruba tři sta těchto zvířat, tedy až polovinu lotyšské populace. Lovit se přitom smí i dvouměsíční vlčata či březí samice.

V našem článku naleznete bližší informace o lovu šelem v Lotyšsku a také odkaz na petici, ve které můžete podpořit omezení střílení vlků v této pobaltské republice. 

Regulační lov: příležitost pro ochranu velkých šelem?


Jedním z důvodů, proč v americkém Wisconsinu před dvěma lety povolili regulovaný odstřel vlka, byl předpoklad, že tento krok povede ke zvýšení tolerance místních obyvatel vůči této šelmě. Dotazníkové šetření provedené po skončení první lovecké sezóny ale ukázalo, že vztah k vlkům se zde zhoršil. Studie amerických vědců z Nelsonova institutu environmentálních studií tak přináší nový poznatek do diskusí o tom, zda kontrolovaný odlov může prospět ochraně velkých šelem. 

Přečtěte si více o dalších výsledcích dotazníkového šetření v americkém Wisconsinu

Unikátní fotografický úlovek ze Šumavy...


... se podařil Zuzaně Maškové ze Správy NP Šumava v úterý 19. srpna okolo desáté hodiny dopoledne v lokalitě pod Černým jezerem, v lese, který je volně přístupný veřejnosti.
Takto zblízka potkat mládě rysa ostrovida je opravdu unikátní zážitek. Podle zoologa Luďka Bufky jde pravděpodobně o jedináčka, který je dobře živený a jelikož asi ještě nemá zkušenosti s lidmi a je to pořád hravé kotě, nemělo zábrany. Ve větvích, zhruba 7 metrů nad zemí, odpočívalo déle než dvě hodiny. Třeba se vám takový zážitek poštěstí také...
Podívejte se na fotogalerii na webových stránkách NP Šumava
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce