Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 2-3, ročník 6
17. března 2015
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) "Medvěd je plachý, neřve na lidi, ale zmizí..."
(2) Rys: predátor jelenovitých na Šumavě
(3) První rysi pardáloví vypuštěni v Portugalsku
(4) Slovenský vlk uniká vyhubeniu: Stopovali sme svorku na love
(5) Video: Rys Miloš v čase říje
 

"Medvěd je plachý, neřve na lidi, ale zmizí..."


Na počátku března se na Břeclavsku údajně objevil medvěd, který dokonce vystrašil patnáctiletou jezdkyni na koni. Podle médií se případem začalo zabývat "krizové řízení", místní policie a představitelé samosprávy obcí. Jak vnímá zmíněný případ Miroslav Kutal, koordinátor projektu ochrany a monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA? Přečtěte si rozhovor uveřejněný v Olomouckém deníku. 
 

Rys: predátor jelenovitých na Šumavě


Rys je výrazným regulátorem jelení a srnčí populace na Šumavě. Tým zoologů ze Správy NP a  CHKO Šumava se v minulých letech zaměřil mimo jiné na studium vztahu predátor-kořist v šumavských podmínkách, a proto telemetrické obojky dostali nejen šumavští rysové, ale také srnci a jeleni. 

Jaké jsou výsledky jejich výzkumů? Z čeho přesně se skládá jídelníček jediné šumavské velké šelmy? Přečtěte si více. 

 

První rysi pardáloví vypuštěni v Portugalsku


Nejohroženější kočkovitá šelma na světě – rys pardálový – je, doufejme, opět o krůček dál od pomyslného okraje propasti vyhynutí. Ve Španělsku populace rysa pardálového díky komplexnímu záchrannému projektu opět pomalu stoupá a dobrá zpráva nyní přichází také z Portugalska. Do národního parku Vale do Guardiana na jihu země byla před pár dny vypuštěna první dvě zvířata: rysice Jacarandá a rysí kocour Kathmandu. Jak ale vyplývá z dostupných zdrojů, rys pardálový nemá ještě zdaleka vyhráno.

Slovenský vlk uniká vyhubeniu: Stopovali sme svorku na love 


V polovině února skončilo na sousedním Slovensku období, kdy je každoročně povolován "regulační" lov vlka. V posledních dvou letech byla kvóta pro odstřel vlka stanovena na 80 zvířat a zatímco minulou sezónu myslivci zastřelili 27 těchto šelem, letos už se počet legálně zastřelených zvířat více než zdvojnásobil (57 vlků). Jak vnímají legální odlov slovenšti ochranáři a jak myslivci? Přečtěte si reportáž slovenského Denníku N, kde se k problématice střílení vlků vyjadřuje také Erik Baláž z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk.

 

Video: rys Miloš v čase říje

Fotopast Beňadika Machciníka zachytila přirozené chování mladého rysa ve Strážovských vrších v období říje včetně jeho hlasových projevů. Rysi (především samci) vydávají tyto specifické zvuky, aby snadněji nalezli partnera pro rozmnožování.

Pro správný prožitek doporučujeme pustit si zvuk! :-)

 
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce