Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 12, ročník 5
29. prosince 2014
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Velké šelmy a lidé mohou žít v Evropě vedle sebe
(2) Lov vlků farmářům nepomohl
(3) Proč se sledují šumavští rysi
(4) Fotopast zachytila v Pošumaví rysici s odrostlým kotětem
(5) PF 2015
 

Velké šelmy a lidé mohou žít v Evropě vedle sebe


Říká to nová studie zveřejněná v prestižním časopisu Science, na které se podíleli i experti z Hnutí DUHA

Nová studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů světa – Science – hodnotí aktuální stav populací a perspektivy velkých šelem v Evropě. Rozsáhlý kolektiv 76 autorů z 26 evropských zemí včetně tří českých biologů – Luďka Bufky ze Správy Národního parku Šumava a Miroslava Kutala i Martina Váni z Hnutí DUHA Olomouc – zjistil, že alespoň jeden druh velké šelmy obývá zhruba třetinu kontinentální Evropy a jejich populace byly v 21. století většinou stabilní nebo mírně rostoucí. Co dále vědci z různých koutů Evropy zjistili?
 

Lov vlků farmářům nepomohl


Tým přírodovědců ze Státní univerzity ve Washingtonu přišel s přelomovým výzkumem: vědci se rozhodli prověřit, zda člověkem prováděný odstřel šelem vede opravdu ke snížení škod na dobytku či ovcích. Tento předpoklad byl až doposud pilířem pro rozhodování o řízeném odstřelu vlků či jiných konfliktních druhů. Vědci, kteří závěry své studie publikovali v prestižním časopise PLOS ONE, nyní možná vzali podporovatelům této myšlenky vítr z plachet. Přečtěte si více o přelomovém výzkumu.
 


Proč se sledují šumavští rysi


V minulých dnech přinesla média zprávu o vyšetřování případu, který se stal před více než šesti lety na Šumavě. Správa Národního parku tehdy realizovala výzkumný projekt sledování rysa ostrovida za pomoci tzv. telemetrických obojků.

Proč vědci sledují šumavské rysy? Přečtěte si komentář koordinátorky Rysích hlídek, Josefy Volfové.


Fotopast zachytila v Pošumaví rysici s odrostlým kotětem


Nové fotopasti instalované na Šumavě a v Pošumaví Hnutím DUHA zachytily dvojici rysů. Barevné snímky rysí samice s odrostlým kotětem pořídilo zařízení na okraji CHKO Šumava. Fotopasti tak pomáhají dobrovolníkům Rysích hlídek monitorovat výskyt této vzácné kočkovité šelmy.

Přečtěte si více o aktivitách Hnutí DUHA na ochranu rysa ostrovida na Šumavě a v Pošumaví. 
 

 
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce