Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 5, ročník 6
19. května 2015
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Přijďte na promítání filmu Causa Carnivora
(2) Úspěšný boj s pytláctví v Rakousku a Norsku
(3) Žije v Dánsku první smečka lužických vlků?
(4) Strach ze šelem je kulturní záležitost: rozhovor s Jurajem Lukáčem
(5) Video: Jak nebezpeční jsou vlci?

Přijďte na promítání filmu Causa Carnivora


Po úspěšné premiéře má dokument Jana Svatoše CAUSA CARNIVORA před sebou další projekce. Nejbližší je plánována na úterý 2. června v Brně, kdy bude po shlédnutí filmu následovat také beseda s tvůrci filmu a dalšími zajímavými hosty. Máte možnost zorganizovat promítání také ve vašem městě? Kontaktujte nás na info@selmy.cz. Děkujeme za pomoc!

DVD filmu si můžete zakoupit v našem e-shopu. Jak a proč dokument vznikal si můžete poslechnout v rozhovoru s režisérem Janem Svatošem na Českém rozhlase. 
 

Úspěšný boj s pytláctví v Rakousku a Norsku


Během posledního měsíce hned dvě evropské země dosáhly úspěchu v boji proti pytláctví velkých šelem. V Norsku se podařilo odhalit a odsoudit organizovanou skupinu lovců, kteří ilegálně zabíjeli vlky. Soud je poslal za mříže na šest až dvacet měsíců. 
Úspěšní jsou také kriminalisté v sousedním Rakousku, kteří od veřejnosti dostali tip. Ten je dovedl až k preparátorovi v Linzi, který měl v mrazáku upytlačeného rysa. 
Přečtěte si více o norském a rakouském případu
 

Juraj Lukáč: Strach ze šelem je kulturní záležitost


...Například tam, kde se vyskytuje vlk, není prasečí mor. To samé se vzteklinou. Podobné je to se škodami na okusu stromků vysokou. Jsou podstatně větší tam, kde není přítomen vlk. A pro zajímavost, nejlepší myslivecké trofeje pochází z míst, kde se vyskytují vlci....

Přečtěte si rozhovor s Jurajem Lukáčem z Lesoochranárského zoskupenie VLK o medvědech v lese, návratu vlka do Čech, o přirozených procesech, bezzásahových územích a o vlčím máku, na který jsme si zvykli.

 

Žije v Dánsku první smečka lužických vlků?
Dánsko stále čeká na svoji první vlčí smečku. Podle výsledků DNA analýz vzorků vlčích trusů a slin se loni v Dánsku vyskytovalo minimálně šest vlků a v roce 2013 dokonce jedenáct.
Jak ukazuje mapka v článku, záznamy z fotopastí a pozitivní genetické vzorky z roku 2014 pocházejí téměř z celého poloostrova. Na území se objevovalo vícero vlčích jedinců, kteří se zde ale trvale neusadili a nezaložili smečku. Nebo o tom zatím jen nejsou důkazy...

Přečtěte si náš článek o šíření lužických vlků v Dánsku. 
 

Video: Jak nebezpeční jsou vlci?

Jedinečný zážitek s vlky, kteří nejspíše nikdy předtím nepotkali člověka, má za sebou rakouská bioložka Gudrun Pflüger. Posadila se doprostřed louky, která se nachází ve vlčím teritoriu a čeká na majitele revíru. Po chvíli se začne dít něco neuvěřitelného. 
Na louku vychází vlk a zpozoruje Gudrun. Ta, aby nepůsobila na vlka hrozivým a nebezpečným dojmem, si lehla do trávy. Dva starší vlci – světlý a tmavý vlk – chtějí vědět, kdo je to v jejich revíru. 
Jak budou zvířata reagovat? Mohlo by se stát cokoliv. Tito vlci, kteří žijí na odlehlém a neobydleném místě (ostrově), se předtím zřejmě nikdy nesetkali s člověkem...

 
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce