Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 9, ročník 4
17. září 2013
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Pytlák má na svědomí další dva šumavské rysy
(2) Vlci a sýry: jak ceny mléčných výrobků ovlivňují postoj lidí k velkým šelmám
(3) Návrat rysů do Británie nadosah
(4) Giulietta a Slavc – zakladatelé první vlčí smečky ve východních Alpách
(5) Video: Vlčie hory
 

Pytlák má na svědomí další dva šumavské rysy


Další případ pytláctví otřásl nejen ochránci přírody, tentokrát v Dolním Rakousku. Pozůstatky dvou rysů v pytli zatěžkaném kameny vytáhli hasiči z řeky Ysper, která nedaleko odtud ústí do Dunaje. Pachatel se nejspíš snažil touto cestou mrtvých zvířat zbavit. Vyšetřování případu navíc velmi zkomplikoval postup představitelů okresu Melk. Ti totiž místo řádné vyšetřování nechali pozůstatky zvířat zlikvidovat jako odpad. Kvůli tomuto nepochopitelnému opomenutí teď není možné určit, jak pytlák svůj čin spáchal, ani zajistit případné stopy vedoucí k jeho odhalení.
 
Více o rakouském případu pytláctví naleznete v našem článku

Vlci a sýry: jak ceny mléčných výrobků ovlivňují postoj lidí k velkým šelmám


Západní svět vnímá velké šelmy jako riziko pro zemědělské hospodaření. Každý, kdo se zabývá chovem ovcí, by tedy logicky měl vůči nim pociťovat nevraživost. Podle vědců z Norského Institutu pro výzkum přírody (NINA) je takové tvrzení přinejmenším velmi zjednodušující. Ve své studii zkoumali Nicolas Lescureux a John Linnel vývoj vztahů chovatelů ovcí vůči vlkům. Netradičně však zaměřili svůj výzkum na oblast bývalého SSSR, konkrétně na Kyrgyzstán, a také na jeden ze států bývalé Jugoslávie, Makedonii.
 
Přečtěte si více o tom, co ovlivňuje postoj lidí k šelmám v těchto zemích.

Návrat rysů do Británie nadosah


Britští ekologové uvádějí, že celkem třiadvacet druhů savců, ptáků, obojživelníků a ryb, obývajících původně území britských ostrovů, by se mohlo vrátit zpět, pokud by jim k tomu byly vytvořeny příhodné podmínky. Za nejpokročilejší lze v současnosti považovat projekt reintrodukce rysů, o kterém se v Anglii hovoří více než padesát let. Nyní po dlouhém období příprav čeká Brity zásadní krok: letos by měly být do volné přírody vypuštěny dva páry rysů.
 
Více o ambiciózním projektu reintrodukce živočichů v Evropě naleznete zde

Giulietta a Slavc – zakladatelé první vlčí smečky ve východních Alpách


Snímky a videa z fotopastí v severoitalském přírodním parku Lessinia udělaly přírodovědcům velkou radost. Dvě vyfocená vlčata dokazují, že se tamní příroda stala opět domovem pro vlčí smečku. Ta je ale navíc výjimečná tím, že rodiče pocházejí z různých populací. Vlčice Giulietta je doma v Itálii, ale samec Slavc se sem zatoulal z balkánské (dinárské) populace.
 
Přečtěte si více o nových obyvatelích východních Alp.

 

Video: Vlčie hory

 
  

Na letošní říjen je plánována premiéra nového filmu Erika Baláže Vlčie hory. Film přinese unikátní záběry z divoké přírody na pomezí Slovenska, Polska a Ukrajiny, kde vlk, zubr, medvěd a další vzácná zvířata živí svobodně, stejně jak před staletími. Film si již nyní můžete koupit v předprodeji

PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
T: 585 204 643, 728 832 889
http://www.selmy.cz
http://www.svet-selem.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce