Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

poslední měsíc se nese v duchu uvolňování epidemiologických opatření a tak se nám začínají rýsovat různé akce. Rád bych vás proto pozval především na novou štaci" výstavy o návratu velkých šelem na Šumavu v sušickém Muzeu Šumavy. Výstava začala předevčírem a potrvá až do konce roku. Nezapomeňte taky sledovat náš kalendář akcí, kde najdete vždy aktuální informace o chystaných infostáncích, besedách apod.

V květnu jsme opět věnovali pozornost vlkům na Broumovsku. Informovali jsme jednak o vývoji žádostí čtyř tamních obcí o odlov vlků, které Správa CHKO Broumovsko zamítla. Navíc jsme publikovali článek shrnující nejdůležitější závěry bakalářské práce Jana Drapáka, analyzující okolnosti všech vlčích škod na Broumovsku v letech 2016-2019.

A jelikož nejúčinnějším způsobem, jak škodám zabránit, je funkční zabezpečení, podpořili jsme i dopis chovatelů ministrovi životního prostředí s žádostí o přislíbené zjednodušení čerpání dotací na ochranu zvířat před vlky.

I nadále je v plném proudu také projekt monitoringu kočky divoké na moravsko-slovenském pomezí. Jestli vám vrtá hlavou jak poznáme pobytové znaky tak skrytě žijící šelmy, jaké lokality si ke svému životu vybírá nebo co provádíme s odebranými vzorky srsti, nenechte si ujít naši novou
fotoreportáž."

Sledujte taky náš instagram. Vyhlásili jsme na něm totiž soutěž o dárek z šelmího e-shopu u příležitosti Mezinárodního dne rysů, který oslavíme už zítra 11. června. 

Pohodové uvítání léta přeje 


Miroslav Kutal, 
 koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
 
P.S. V šelmím e-shopu čekají zbrusu nová dětská trička, navíc i s novou ilustrací všech tří velkých šelem od Jindřišky Jonešové.
Číslo 5, ročník 13

OBSAH:

(1) Broumovsko: Žádost o odlov vlků neuspěla
(2) Analýza: Co odhalila analýza vlčích škod na Broumovsku?
(3) Chovatelé: Dopis ministrovi životního postředí s žádostí o zajištění národních zdrojů na prevenci proti škodám od vlka
(4) Kočka divoká: Ako postupuje monitoring a výskum mačky divej?
(5) Pozvánka: Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy je nově k vidění v Muzeu Šumavy v Sušici
(6) E-shop: Nová dětská trička mají v potisku všechny vlka, rysa i medvěda

Broumovsko: Žádost o odlov vlků neuspěla


Čtyři obce na Broumovsku, které na podzim požádaly stát o odlov problematických vlků, s žádostí neuspěly. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko chtěla, ať své žádosti ještě dodatečně odůvodní a dodají informace o tom, které vlky chtějí odstranit a proč, to však obce do konce stanovené lhůty neudělaly.

Analýza: Co odhalila analýza vlčích škod na Broumovsku?

 
Že jsou ovce vlky nejčastěji napadenými zvířaty je asi jasné. Co dalšího ale zjistil autor o útocích vlků na Broumovsku? Preferovali pastviny blíže nebo dál od obcí? Jaké měli chovatelé zabezpečení? Jak často se vlci vraceli na stejná místa? Nejdůležitější závěry děkanem oceněné bakalářské práce Jana Drapáka z České zemedělské univerzity jsme shrnuli v nejnovějším článku.

Chovatelé: Dopis ministrovi životního prostředí s žádostí o zajištění národních zdrojů na prevenci proti škodám od vlka


Plně jsme podpořili dopis chovatelů zaslaný prostřednictvím Asociace soukromého zemdělství ministrovi životního prostředí, jelikož současný dotační porgram je stále složitý a vyřízení žádosti náročné a zdlouhavé. Navíc jen stěží umožňuje čerpání menším chovatelům. Ministerstvo životního prostředí přislíbilo vznik jednoduššího národního programu v Programu péče o vlka. V zájmu zmírnění konfliktů mezi vlky a chovateli by mělo slib nyní dodržet.

Kočka divoká: Ako postupuje výskum a monitoring mačky divej?

Na moravsko-slovenském pomezí nadále monitorujeme kočku divokou. Jak to ale vlastně děláme? Na to se podívejte v našem květnovém článku plném fotek pobytových znaků, ukázek z fotopastí i z laboratoře, snímků z oblíbených biotopů či popisu práce s genetickým materiálem.

Pozvánka: Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy je nově k vidění v Muzeu Šumavy v Sušici


Oblíbená výstava o návratu rysa i dalších vzácných zvířat se opět otevírá tentokrát v Sušici. V Muzeu Šumavy tu bude k vidění až do konce roku! Kde jinde navíc oslavit Mezinárodní den rysů, který bude už tento pátek 11. června? Těšíme se již brzy na vaši návštěvu.

E-shop: Nová dětská trička mají v potisku vlka, rysa i medvěda

Tahle novinka v šelmím obchůdku vás určitě ohromí >> máme pro vás nová dětská trička v pěti barevných variantách ve velikostech pro děti od 3 do 14 let a jako vždy ze 100% biobavlny, navíc se zbrusu novým potiskem v podobě ilustrace všech tří šelem od Jindřišky Jonešové. Nejlepší možné vybavení pro potomky na letní potulky!

  • 100% biobavlna
  • fialová, modrá, tyrkysová, růžová, zelená
  • gramáž 155g/m²
  • unisex střih, vhodný pro kluky i holky
Koupit
Sdílejte nás na facebooku Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email Napište nám email
Sledujte náš instagram Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop #instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp