Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 6, ročník 5
26. června 2014
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) V Beskydech působí neznámý travič
(2) Spoluorganizovali jsme semináře o migračních koridorech
(3) Rysí značkování: komunikace, vábení či označení teritoria?
(4) Rozhovor s Danou Bartošovou: Divočina je prostě nádherná!
(5) Video: Značkující rysice s koťaty
 

V Beskydech působí neznámý travič


Otrávená liška a káně. To jsou zatím potvrzené oběti neznámého traviče, který smrtelné návnady nastražil poblíž lovecké chaty na Velkém Polomu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. V lesích v okolí Dolní Lomné je objevili dobrovolníci Vlčích hlídek, které každoročně organizuje Hnutí DUHA Olomouc, aby chránili vzácné šelmy před pytláky a monitorovali jejich výskyt. Hnutí DUHA a Správa CHKO Beskydy po nahlášení podezřelých nálezů mrtvých zvířat místo prověřili a objednali toxikologický rozbor, který později potvrdil otravu karbofuranem.

Přečtěte si více o prvním nálezu otrávených návnad na území CHKO Beskydy
 

Spoluorganizovali jsme semináře o migračních koridorech


Slovenští a čeští úředníci z krajských a městských úřadů se na počátku června zúčastnili dvou seminářů věnovaných ochraně migračních koridorů na česko-slovenském pomezí. Organizátory byly Mendelova univerzita v Brně, Hnutí DUHA Olomouc a Fatranský spolok. Výměna zkušeností a diskuze v rámci seminářů doufejme povedou ke zkvalitnění ochrany těchto lokalit klíčových mimo jiné pro migraci velkých šelem. 

Sborník příspěvků ze seminářů bude k dispozici v průběhu července na www.selmy.cz

Rysí značkování: komunikace, vábení či označení teritoria?Před dvěma lety na jaře jsme zveřejnili první video beskydského rysa z fotopasti. Rysí samec na něm přichází k velkému balvanu, očichá jej a nakonec označí močí. Výrazná místa – balvany, skalky, skalnaté převisy, ale také mohutné pařezy či spadlé kmeny představují v oblastech výskytu rysů jakési křižovatky. Svoji pachovou značku zde nechává téměř každý jedinec, který kolem výrazného místa prochází, ať už se jedná o kocoura, rysici, „přivandrovalce“ z jiných oblastí či místní zvíře, které zde má své teritorium. Švýcarští vědci nedávno začali podrobněji zkoumat, co tímto chováním rysi vyjadřují.


 

Rozhovor s Danou Bartošovou: Divočina je prostě nádherná!


S trochou nadsázky se dá říct, že paní Bartošová je něco jako ombudsmanka beskydských zvířat – zasazuje se za ochranu jejich životního prostoru. Zpracovává odborné posudky pro správní řízení, monitoruje šelmy v horách, popularizuje ochranu přírody. Znají ji všichni, kdo prošli úvodním Zavýjením Vlčích hlídek Hnutí DUHA. 

Přečtěte si rozhovor se zooložkou CHKO Beskydy, který je věnován především velkým šelmám a ochraně divoké přírody v Beskydech.

Video: Značkující rysice s koťaty


Podívejte se na nově zveřejněné video rysice Lenky s jejími odrostlými koťaty. Naše videosekvence potvrzuje zjištění z výše citované švýcarské studie: pokud ke značkovacímu místu přijde rysice vodící mláďata, značkuje vždy jen matka. Koťata buď projdou bez povšimnutí nebo očichají značku své matky. 
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce