Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,
 
na jaře nám dávají nejvíce zabrat - v pozitivním duchu - medvěd a rys. A to zejména v Beskydech a Javorníkách. Nejen díky technologickým možnostem, ale také spolupráci se slovenskými a polskými partnery můžeme podrobně a nerušeně nahlížet do života medvědí samice a také tříletého rysa Rufuse. Obě tato zvířata sledujeme spolu s dalšími výzkumníky pomocí telemetrického obojku. Klasickými metodami - tedy stopováním, odběrem vzorků a "fotopasťováním" se pak dozvěděl více o rysím tulákovi Broňovi i náš pracovník Jirka Labuda.

O medvědech - tulácích z celé Evropy jsme psali v článku Medvědi bez hranic a rysa jsme se rozhodli umístit v podobě nejnovější kresby Jindřišky Jonešové na nové tašky.
Děkujeme za klikání, především pak čtení i nákupy.

Přeji Vám pěkné (snad) zkrácené pracovní týdny
Miroslav Kutal
koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S.: Minivýstavu záběrů velkých šelem z fotopastí jsme díky spolupráci s Czech Nature Photo vytvořili v pražském Karolinu. Přijďte se podívat
Číslo 3, ročník 11

OBSAH:
(1) Aktuálně: Medvědice putuje Beskydami
(2) Máchův kraj: Masivní těžba dřeva ničí nejpřísněji chráněnou rezervaci
(3) Javorníky: Tříletý Rufus dostal obojek
(4) Polsko: Medvědi bez hranic
(5) Příběh: Rysího Tuláka Broňu zachytila fotopast s rysicí i s kořistí
(6) Pozvánka: Šelmy z fotopastí v pražském Karolinu
(7) E-shop: Rys i na mořské zeleni
Aktuálně: Medvědice putuje Beskydami
Medvědice, která byla 8. dubna odchycena v oblasti Lysé hory a dostala telemetrický obojek, se čile přesouvá mezi beskydskými pohořími. Za dva týdny intenzivního monitoringu urazila minimálně 132 kilometrů, tedy průměrně 9,5 kilometru za den. Většinou se pohybuje v lese, odkud přichází více než 92 % veškerých záznamů o jejím pohybu. Odborníci zároveň na základě analýz DNA potvrdili, že jde o stejného jedince, který se na podzim loňského roku pohyboval na Vsetínsku.
Máchův kraj: Masivní těžba dřeva ničí nejpřísněji chráněnou rezervaci

Masivní těžba smrků na pozemcích Vojenských lesů poničila Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku, území s nejpřísněji chráněnou přírodou. Za loňský rok bylo vytěženo více než 9 tisíc krychlových metrů dřeva, převážně v podmáčených smrčinách v okolí Břehyňského rybníka, kde vychovávají mláďata vzácní jeřábi popelaví nebo vlci. 

Javorníky: Tříletý Rufus dostal obojek

Výzkumníci Národního lesnického centra v Javorníkách označili telemetrickým obojkem rysa ostrovida. Jde o samce, kterého Hnutí DUHA sleduje od roku 2016. Narodil se v centrální oblasti Moravskoslezských Beskyd. Veřejnost mu poté dala jméno Rufus.

Polsko: Medvědi bez hranic

Co nám může telemetrie prozradit o chování divokých šelem? Na aktuálním projektu odchytu a telemetrického sledování medvěda hnědého v CHKO Beskydy spolupracují také odborníci z polského Tatranského národního parku, kteří mají s touto výzkumnou metodou bohaté zkušenosti. Nedávno zveřejnili závěry z telemetrického výzkumu šesti tatranských medvědů, který probíhal v letech 2014 až 2016.

Příběh: Rysího tuláka Broňu zachytila fotopast s rysicí i kořistí

Rysí tulák Bronislav se od podzimu pohybuje v pohraničí oblasti České republiky a Slovenska. Během posledního měsíce kráčel náš terénní pracovník Jirka Labuda minimálně čtyřikrát po jeho stopách a kromě genetického materiálu se mu poštěstilo najít i jeho kořist - srnu, u které se také nafilmoval. Přečtěte si další ze série příběhů, kdy se Jirka vydal po stopách a koho možná spatřil…

Pozvánka:
Šelmy z fotopastí v pražském Karolinu

Od konce dubna budete mít jedinečnou možnost navštívit výstavu těch nejlepších fotografií od českých a slovenských fotografů přírody - Czech nature photo 2019. Součástí výstavy jsou i panely se záběry velkých šelem z České republiky - jak je zachytily fotopasti Hnutí DUHA a nejbližších spolupracovníků.

E-shop: Rys i na mořské zeleni

V šelmím e-shopu najdete nové tašky s rysem ostrovidem - kresbou od Jindřišky Jonešové, která uspěla s vyobrazením kočky divoké a následně vytvořila i siluety tří vlků. Doplňte si sérii o další šelmu na klimaticky neutrální tašce ze 100% biobavlny ve světlé nebo mořsky zelené variantě.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp