Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,

ve čtvrtek 11. června jsme oslavili Mezinárodní den rysů. K této příležitosti proběhlo mnoho akcí a my jsme se v rámci oslav rozhodli představit méně známé novohradské rysi v téměř biografickém článku, popisujícím jejich návrat v 80. letech i rodokmenové peripetie. Text doprovází také mnoho fotek a videí z jejich skrytého života.

Informovali jsme zároveň o příbuzných našeho rysa ostrovida - rysech balkánských. Bohužel ale v kontextu upytlačení tří těchto kriticky ohrožených šelem, které ochránci zvířat odhalili v jedné z albánských restaurací.
 
Vydali jsme tiskovou zprávu o mezinárodní studii, která zkoumala výskyt kříženců vlků a psů v celé Evropě. Z jejích závěrů mimo jiné vyplývá, že evropské státy riziko hybridizace vlků neřeší dostatečně, genetická kontaminace přitom může mít vliv na chování jedinců a snížit význam vlků z hlediska ochrany druhu.

Mezitím v Rychlebských horách natočil lesní dělník video vlka, na kterém zaznamenal ne zcela typické chování této psovité šelmy. Pravděpodobně se ale jednalo o mladého nezkušeného jedince. O rozbor nahrávky jsme požádali také několik dalších odborníků na velké šelmy z různých evropských států.

Mimochodem, pokud se Vám naše práce líbí, můžete pro nás nyní hlasovat v Cenách Olomouckého kraje, který nás letos nominoval v kategorii Ekologie a životní prostředí, za významný počin v roce 2019. Děkujeme!

Krásné léto přeje,


 

Miroslav Kutal, 
 koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc
  
P.S. V e-shopu nově nabízíme úžasnou knižní novinku - ilustrovanou vlčí kroniku "Přicházejí vlci." Nejlepší volba pro lehké, dovolenkové čtení. :)
Číslo 4, ročník 12

OBSAH:
(1) Aktuálně: Restaurace v Albánii vystavovala kriticky ohrožené balkánské rysy
(2) Novohradské hory: Místním rysům dominuje rodinný klan
(3) Rychlebské hory: Dřevorubec natočil setkání s vlkem nedaleko Bílé Vody
(4) Studie: Evropské státy nedostatečně řeší riziko křížení vlků se psy
(5) E-shop: Přicházejí vlci - ilustrovaná kronika
Aktuálně: Restaurace v Albánii vystavovala kriticky ohrožené balkánské rysy


Tři z deseti, tedy 30% albánské populace balkánských rysů se nachází v jediné místní restauraci. Rysi jsou tu vystaveni pro potěšení a dekoraci, spolu s dalšími chráněnými zvířaty. Upozornila na to ekologická organizace PPNEA a vyzvala místní státní úřady k neprodlené reakci na tento nelegální čin.

Novohradské hory: Místním rysům dominuje rodinný klan

Věděli jste, že jeden z prvních místních rysů tu byl zastřelen krátce po reintrodukci? Že je tu nyní vycházející hvězdou mladá rysice Adéla z Blanského lesa? A že tu s rysy žije i vlčí smečka? To vše můžete zjistit v článku, který vznikl speciálně k Mezinárodnímu dni rysů.
Rychlebské hory: Dřevorubec natočil setkání s vlkem nedaleko Bílé Vody

Záznam se lesnímu pracovníkovi podařilo zachytit z jeho traktoru. Vlk se nechal pozorovat a natáčet několik minut ze vzdálenosti asi 50 metrů. Jelikož nešlo o zcela plaché chování, požádali jsme o názor další experty na velké šelmy a Vy si je nyní můžete přečíst na našem webu. V Rychlebských horách zatím nemáme důkazy o trvalém výskytu vlků, jiná vlčí teritoria však nejsou daleko (např. Broumovsko).
Ilustrační fotka z podobného "zvědavého" setkání s vlkem na Kokořínsku v roce 2015. Zdroj: Leona Marčáková, terénní pracovnice Hnutí DUHA

Studie: Evropské státy nedostatečně řeší riziko křížení vlků se psy


Nová mezinárodní studie odhalila, že většina evropských zemí neplní mezinárodní právní dohody, pokud jde o předcházení křížení vlků a psů. Případy hybridizace již byly zjištěny napříč Evropou včetně České republiky. U nás byl kříženec pozorován v letech 2016 až 2017, jedná se však zatím o jediný zaznamenaný případ u nás.

E-shop: Přicházejí vlci

Koupit
Sdílejte nás na facebooku
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Napište nám email
Sledujte náš instagram
Sledujte náš instagram
Komentujte nás na twitteru
Komentujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Dívejte se na nás na youtube
#instaselmieshop
#instaselmieshop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp