Copy

Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Číslo 9, ročník 5
21. října 2014
Vychází 1x měsíčně


 
OBSAH:
(1) Příběh rysice Draži
(2) Rozšiřujeme tým dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek. Přidáte se?
(3) Velké šelmy nejsou hrozbou pro chov ovcí
(4) Pytláci ani rysové to nevzdávají
(5) Video: zraněná rysice se třemi mláďaty
 

Příběh rysice Draži

Zimní monitoring, kontrola fotopastí či genetické analýzy nám umožnily zrekonstruovat velmi zajímavý životní příběh beskydské rysice Draži. Jak se poprala se zákeřnou nemocí? A jak se ujala role statečné rysí matky?

Přečtěte si v našem příběhu... 
 

Rozšiřujeme tým dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek. Přidáte se?

Vlčí hlídky budou letos zahajovat již patnáctou sezónu a výročí slaví také šumavské Rysí hlídky, které zahajují desátý ročník. Sezóna začíná klasicky úvodními školeními pro nové zájemce, které se uskuteční v Beskydech, na Šumavě, v Javorníkách a letos nově také v Bílých Karpatech. Jste srdečně zváni!

Přehled termínů úvodních školení a přihlášky naleznete na našich webových stránkách. 

Velké šelmy nejsou hrozbou pro chov ovcí


Dvanáct let soužití velkých šelem a chovatelů ovcí v Beskydech hodnotí nová studie olomouckých přírodovědců, která vyšla v prestižním mezinárodním časopise Journal for Nature Conservation. Vědci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Hnutí DUHA Olomouc a z Univerzity Palackého se zabývali otázkou, zda je výskyt vlků, rysů a medvědů limitujícím faktorem pro chov ovcí v Beskydech.

Nejdůležitější závěry studie naleznete na našem webu a tématu se také ve své reportáži věnovala Česká televize
 

Pytláci ani rysové to nevzdávají

Populace rysů vzniklé reintrodukcí zvířat do několika zemí Evropy před třemi desítkami let jsou po úspěšných začátcích opět ohroženy vymřením. Problémem je především malý počet zvířat v izolovaných územích a jejich ohrožení pytláky. Naštěstí z některých států přicházejí i dobré zprávy... Více zde. 
 

Video: zraněná rysice se třemi mláďaty

Tuto rysici zřetelně kulhající na přední nohu zachytila naše fotopast v Oravské Maguře v okolí Zázrivé začátkem srpna 2014. Kromě zraněné nohy to také vypadá, že nemá v pořádku jedno oko; jinak se však zdá, že ona i její koťata jsou v poměrně dobré kondici. 

Původ zranění může být různý - postřelení pytlákem, zranění při lovu, ochraně mláďat před ostatními šelmami nebo i poranění tlapy např. rozbitým sklem - ve slovenských lesích se bohužel povaluje poměrně hodně odpadků...

Kolegové zabývající se monitoringem šelem v Norsku a v Německu znají případy podobně zraněných rysů, kteří byli schopni stále se uživit a navzdory svému handicapu žili poměrně dlouhou dobu (přes 5 let). Podle jejich názoru má i tato rysice a její koťata šanci přežít. Přejeme jim hodně štěstí!
PODPOŘTE prosím ochranu velkých šelem. Hnutí DUHA Olomouc pořádá potřebné projekty na ochranu vzácných šelem. Nezisková práce se však neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy – staňte se také jedním z Přátel velkých šelem: více na www.selmy.cz/podpora

Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz
http://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem

již nechci odebírat tento zpravodaj    chci aktualizovat své nastavení 

Email Marketing Powered by Mailchimp

 
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce