Copy
Zobrazit email ve Vašem prohlížeči

E-zpravodaj Hnutí DUHA 
o velkých šelmách

Milé čtenářky a milí čtenáři šelmího zpravodaje,
 
v červnu se slaví Mezinárodní den rysů, konkrétně 11. 6.
Ministerstvo životního prostředí u té příležitosti kromě několika akcí vyhlásilo rekordmanem rysa Daniela, kterého zachytily i fotopasti naše a dobrovolníků Rysích hlídek a který loni ušel přes 130 kilometrů.
Pro nás je to právě 10 let od prvního snímku rysa, Saši, na fotopasti v Beskydech. U té příležitosti jsme zavzpomínali na desetiletou sezónu a shrnuli aktuální stav rysů česko-slovenského pomezí.

Medvěd tentokrát překvapil v Portugalsku - tedy ne naše medvědice Ema, ale zřejmě jedinec ze západní části Kantaberského pohoří na severu Španělska.

A co všechno umí vlci, vypráví severočeský koordinátor Radek Kříček. 

To nejdůležitější na závěr: právě dokončujeme snímek s dokumentaristou Martinem Pávem o vlcích a lidech. Martin se vydal s námi nejen do českých oblastí výskytu vlků, ale i do zahraničí. Abychom mohli snímek dokončit, rozhodla se přijmout náročnou výzvu - přejít bosky Krušné hory - naše koordinátorka Štěpánka Kadlecová. Pomůžete nám? Zamiřte na náš společný projekt. Mockrát děkujeme.

Přeji Vám pohodové léto
Miroslav Kutal
koordinátor ochrany velkých šelem, Hnutí DUHA Olomouc


P.S.: Zastavte se už tento pátek na Broumovsko. Pořádáme tam seminář nejen pro chovatele. Přihlášky u kolegy na jan.koranda@hnutiduha.cz. Těšíme se naviděnou. 
Číslo 4, ročník 11

OBSAH:
(1) Aktuálně: 10 let od prvního snímku rysa na fotopasti v Beskydech
(2) Výzva: Krušnohorská Štěpánka přejde bosky Krušné hory. Pomůžete jí?
(3) Šumava: Rysí tulák Daniel
(4) Portugalsko: Po dvou stech letech opět medvěd
(5) Příběh: Kdo rozkousal tu fotopast?
(6) Pozvánka: Vlci na Broumovsku: monitoring šelem a efektivní ochrana stád
(7) E-shop: Můj přítel rys
Aktuálně: 10 let od prvního snímku rysa na fotopasti v Beskydech
Letos na jaře je tomu právě 10 let, co se na beskydské lokalitě v okolí Lysé hory vyfotil na jaře 2009 rys Saša, první fotograficky zdokumentovaný divoce žijící rys v CHKO Beskydy.  Rys, který byl zachycený na výletě třeba i v Javorníkách. Jednou z nejdéle sledovaných a stále žijících rysic je Heřmína, která se poprvé nafotila se svými třemi sourozenci a matkou Karinou v říjnu 2010 ve východní části Javorníků (na snímku první vlevo). Přečtěte si více o rysech na česko-slovenském pomezí.
Výzva: Krušnohorská Štěpánka přejde bosky Krušné hory. Pomůžete jí?

Štěpánka Kadlecová chce přejít celé milované Krušné hory, navíc bosky! A shání podporu pro svůj vysněný projekt. Vybranou částkou podpoříte vznik filmu dokumentaristy Martina Páva o vlcích a chovatelech a usnadníte tak jejich soužití v české krajině. Těšíme se na Štěpánčiny zážitky z bosých cest. Zamiřte na www.darujme.cz/vyzva/1200955. Mockrát děkujeme.

Šumava: Rysí tulák Daniel

Po zpracování stovek rysích fotografií ze Šumavy označil tým výzkumníků titulem Rekordman migrací 2018 kocoura Daniela. Zvládl expedici dlouhou více než 130 km vzdušnou čarou. Více v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí k Mezinárodnímu dni rysů. 

Portugalsko: Po dvou stech letech opět medvěd

V Portugalsku byl letos poprvé od roku 1843 spatřen medvěd hnědý, považovaný v této zemi za vyhynulého. Přítomnost šelmy v přírodním parku Montesinho na severovýchodě Portugalska jako první prozradily poničené včelí úly. Jejich majitel kontaktoval odborníky z Ústavu pro ochranu přírody a lesnictví (ICNF), kteří okolí prozkoumali a zdokumentovali stopy, vzorky srsti a trusu a potvrdili medvěda

Příběh: Kdo rozkousal tu fotopast?

"Přímo ve Šluknovském výběžku jsme měli před rokem vlčí pár a v létě se podařilo jedné fotopasti vyfotit i “polovinu” vlčete. S napětím jsme tedy očekávali příchod sněhové nadílky. Podaří se ze stop určit početnost zdejší smečky? A bude mít vůbec zdokumentované vlče větší štěstí než jeho předchůdci, kteří v minulých letech zahynuli pod koly aut?" Více v příběhu severočeského koordinátora Radka Kříčka.

Pozvánka:
Vlci na Broumovsku: monitoring šelem a efektivní ochrana stád

Seminář s Miroslavem Kutalem, Janem Korandou (Hnutí DUHA) a Petrem Kafkou (AOPK ČR) nejen pro chovatele. Na semináři se poslední červnový pátek v Machově dozvíte, jak je to s vlky na Broumovsku, co zjistili mapovatelé o jejich počtech, složení potravy a jaké jsou efektivní způsoby zabezpečení stád u nás i v Evropě. 
 

E-shop: Můj přítel rys


Rozšířené vydání knihy Můj přítel rys ze života rysa Sixiho a Ludvíka Kunce, jeho věrného doprovodu.
Na našem šelmím e-shopu, jehož novinky můžete sledovat i na síti Instagram.
Děkujeme.
Sdílejte nás na facebooku
Čtěte nás na selmy.cz
Napište nám email
Sledujte nás na twitteru
Dívejte se na nás na youtube
Instagram e-shop
Vydává: 

Hnutí DUHA Olomouc
A: Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc
E: info@selmy.cz
http://www.selmy.cz

Vámi udělený souhlas, který je v souladu s GDPR (General Data Protection Regulation), obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a s účinností od 25. května 2018, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na:
Již nechci odebírat tento zpravodaj nebo aktualizovat svá nastavení.

Email Marketing Powered by Mailchimp